Potas – przyjaciel Twojego serca

Autor: Wiktoria Piłakowska


Nadciśnienie tętnicze to przykład choroby cywilizacyjnej, którą można leczyć dietetycznie. Jednym z podstawowych składników odżywczych stosowanym w jego terapii jest potas. Udowodniono, że podawany w odpowiednich ilościach obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko zgonu z powodu nadciśnienia.
Potas pełni również wiele innych, ważnych roli w organizmie, m.in.: uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych, wpływa na prawidłową kurczliwość mięśni, bierze udział w przemianach energii, węglowodanów, syntezie białek. Jest pierwiastkiem alkalizującym, który reguluje pH ustroju. Norma spożycia potasu dla osób powyżej 13. roku życia, niezależnie od płci, wynosi 4700 mg na dobę.

Skutki niedoboru

Niedobór potasu wynikający z jego zbyt małego spożycia jest niezwykle rzadki. Objawy hipokaliemii mogą pojawić się u osób wydalających duże ilości potu, intensywnie wymiotujących, z uporczywą biegunką. Niedobory często obserwuje się u pacjentów z anoreksją, bulimią, nadużywających środków przeczyszczających, moczopędnych, kawy czy alkoholu. Objawy hipokaliemii to m.in.: upośledzenie funkcji układu nerwowego, zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz), zaparcia wskutek porażenia mięśni gładkich, zakwaszenie organizmu. Stany te wyrównuje się na drodze żywieniowej lub farmakologicznej.

Źródła potasu w diecie

Prawdziwą skarbnicą potasu są suszone owoce, takie jak morele, banany, śliwki czy rodzynki. Sporo tego pierwiastka znajduje się również w orzechach, pestkach dyni i słonecznika, roślinach strączkowych, kakao, kaszy gryczanej, świeżych owocach i warzywach – nie tylko w najbardziej znanych bananach i pomidorach. Niedocenianym źródłem potasu są ziemniaki. W diecie Polaków to one są głównym nośnikiem tego makroelementu, ponieważ są spożywane w znacznych ilościach.

Warto wprowadzić do codziennej diety powyższe produkty, aby móc cieszyć się zdrowym sercem, silnymi mięśniami i sprawnym układem nerwowym. Spożywanie odpowiednich ilości potasu jest bardzo ważne i nie należy o tym zapominać  – organizm na pewno się odwdzięczy!


Autorka jest właścicielką bloga: http://hair-and-food.blogspot.com/

...