Najczęstsze błędy odchudzania

Autor: Helen


Odchudzanie może przynieść nam wiele korzyści i zadowolenia z jego efektów. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Nie jest łatwo odchudzać się efektywnie. Proces ten wymaga niezwykle silnej woli i samozaparcia. Jedni są na tzw. diecie przez całe życie z mizernym skutkiem, inni zaś potrafią schudnąć dużo w krótkim czasie, stosując pierwszą napotkaną dietę cud.

Zatem jak właściwie się odchudzać, by osiągnąć wymarzony efekt bez późniejszego efektu jo-jo? Odchudzanie to nie tylko ustalony sztywny jadłospis. To także zmiana codziennych nawyków żywieniowych na stałe oraz regularna aktywność fizyczna.
Pewne porzekadło mówi, że najlepszą dietą jest zasada: „jedz połowę”. To bardzo mądra i trafna sentencja. Wiele osób, które muszą się odchudzać po prostu je zbyt wiele. Mają rozepchane żołądki i ciężko zrezygnować im z codziennych przyzwyczajeń. Zamiast trzech kromek chleba na śniadanie spróbujmy spożywać dwie. Jeśli czujemy nadal głód wypijmy do śniadania kawę zbożową z mlekiem bogatą w błonnik, który zapewni nam uczucie sytości.

Podstawowe błędy popełniane podczas odchudzania, czyli czego unikać:

JEDZENIE W POŚPIECHU
Gdy jemy w pośpiechu tak naprawę zjadamy znacznie więcej. Na uczucie sytości należy poczekać zwykle ok. 15 minut od zjedzenia posiłku. Poza tym pokarm nie dokładnie rozgryziony i przeżuty, staje się przyczyną wzdęć i kolek.

REZYGNACJA ZE ŚNIADAŃ
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza organizmowi niezbędnej energii na większą część dnia. Udowodniono, że u osób które nie jedzą śniadań organizm domaga się później znacznie więcej pożywienia – w efekcie czego zaczynamy tyć. Osoby, które spożywają solidne śniadania są lepiej skoncentrowane i pracują wydajniej od tych, które go unikają.

JEDZENIE TUŻ PRZED SNEM
To jeden z największych błędów żywieniowych. Jedząc na krótko przed udaniem się na spoczynek niepotrzebnie obciążamy żołądek, co prowadzi do gorszego wysypiania się i odkładania nadmiernej ilości spożytego pokarmu. Ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej na 2-3 godziny przed snem.

BRAK WYTRWAŁOŚCI
Nie zawsze efekty odchudzania widoczne są w krótkim czasie. Lepiej odchudzać się powoli ale za to skutecznie. Należy pamiętać, że z wiekiem metabolizm ulega zwolnieniu, przez co trudniej jest zrzucić w krótkim czasie zbędne kilogramy.

ZAJADANIE EMOCJI
W stresie często sięgamy po niezdrowe przekąski, chcąc poprawić sobie humor. To szybka droga do tycia. Znacznie lepszym rozwiązaniem na rozładowanie emocji będzie spotkanie z przyjaciółką, czy ruch na świeżym powietrzu nie zaś batonik.

PODJADANIE MIĘDZY POSIŁKAMI
Podjadanie między posiłkami tylko zaostrza apetyt. Jeśli czujemy głód a nie ma jeszcze pory posiłku, zjedzmy owoc, garść orzechów lub napijmy się szklanki wody.

NADMIERNE SPOŻYWANIE ALKOHOLU
Alkohol jest bardzo kaloryczny. Butelka piwa to aż 250 kcal! Zaleca się zdecydowanie ograniczyć spożycie alkoholu na czas odchudzania, a najlepiej go całkowicie odstawić.

CHODZENIE NA ZAKUPY GŁODNYM
Człowiek jak jest głodny, to mówi się, że „jadłby oczami”. Lepiej więc unikać takich sytuacji. Przed wyjściem z domu najlepiej zjeść posiłek lub zdrową przekąskę np. koktajl warzywny lub owocowy.

MAŁO RUCHU
Aby kuracja odchudzająca przyniosła efekty trzeba pamiętać o codziennej porcji ruchu. Starajmy się jak najwięcej spacerować bądź jeździć na rowerze. Dodatkowo można uprawiać dowolny sport 2-3 razy w tygodniu (np. basen, aerobik, taniec).

JEDZENIE DUŻO NARAZ
Jedzenie obfitych posiłków ale rzadko obciąża żołądek, powodując że organizm zaczyna magazynować energię na zapas. Należy jeść przynajmniej 4-5 niedużych posiłków dziennie.

STOSOWANIE PRODUKTÓW „LIGHT”
Tylko z pozoru są light. Nie oznacza to, że są mniej kaloryczne od tradycyjny. Aby uzupełnić mniejszą ilość tłuszczu zastępuje się je wypełniaczami w postaci słodzików i cukru. Lepiej unikać jest produktów light, to jedynie chwyt marketingowy.

UNIKANIE TŁUSZCZÓW
Tłuszcze są niezbędnym budulcem naszego organizmu, zapewniają energię całemu organizmowi. Świadoma ich rezygnacja to duży błąd. Tłuszcze potrzebne są do prawidłowej pracy mózgu. Pamiętajmy o spożywaniu zdrowych tłuszczy omega-3, w które bogate są np. ryby, chude mięso, czy oliwa z oliwek.

ZBYT MAŁA ILOŚĆ PŁYNÓW
Spożywanie odpowiedniej ilości płynów (ok. 2 l) pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i korzystnie wpływa na pracę mózgu i procesy trawienne. Najlepiej spożywać niegazowaną wodę mineralną, świeże soki owocowe i warzywne, herbaty ziołowe oraz kawę czarną bez cukru, gdyż przyspiesza metabolizm.

GŁODZENIE SIĘ
Głodzenie się nie prowadzi do niczego dobrego, a raczej poważnych zaburzeń jak np. anemia czy nawet anoreksja. Głodząc się dajemy tylko znak naszemu organizmowi, by magazynował energię na zapas, przez co odkłada ją w postaci tkanki tłuszczowej. Unikajmy też drastycznych diet o bardzo niskiej dziennej zawartości kalorii (po niżej 1000 kcal), wówczas organizm zwalnia metabolizm i po ukończonej diecie łatwo osiągniemy niepożądany efekt jo-jo. Najbezpieczniej jest ograniczyć spożycie o 500-600 kcal na dzień.

POWRÓT DO DAWNYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH
Celem kuracji odchudzającej oprócz schudnięcia jest również trwała zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli po odchudzaniu znów wracamy np. do częstego podjadania słodyczy, czy sięgania po fast foody, istnieje duże zagrożenie efektem jo-jo i w efekcie ponownego przytycia.



Autorka prowadzi bloga karodos.blogspot.com

...