Mity dotyczące odchudzania

Autor:


Popularnym bodźcem do rozpoczęcia odchudzania są znajomi, którzy również podejmują tego typu wyzwanie. Często sugerujemy się tymi osobami, tworząc swój plan żywienia i ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasi znajomi nie są dietetykami z wykształcenia, to lepiej nie brać ich rad jako pewnika. Dużo lepiej zweryfikować pewne informacje, chociażby przez wzgląd na nasze zdrowie. Dlaczego często jesteśmy wprowadzani w błąd? Ponieważ utarło się sporo mitów dotyczących odchudzania, które z prawdą mają niewiele wspólnego.

Być może mity, o których chcę wspomnieć, w większości nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale z pewnością nie ułatwią nam trudnej walki z nadmiarem kilogramów. Zatem warto być świadomym tego, czego nie robić.

Mit 1 – Schudnę na samej diecie

Wiele osób uważa, że samo przejście na dietę wystarczy. Owszem, wystarczy. Ale tylko na zrzucenie kilku kilogramów, których strata będzie oznaczać pozbycie się sporej ilości wody z organizmu. Dieta pomoże nam do pewnego momentu, jednak dość szybko dopadnie nas tzw. stagnacja.

Dlatego przy odchudzaniu należy pamiętać o aktywności fizycznej, chociażby niedużej. Jeżeli nie mamy możliwości regularnego biegania czy chodzenia na siłownię lub basen, to zacznijmy od energicznych spacerów po kilkadziesiąt minut dziennie, co z pewnością pomoże nam w walce z tłuszczykiem.

Mit 2 – nie jem po 18

Jest to jedna z najpopularniejszych zasad, jakie stosujemy gdy naszym celem jest odchudzanie. Dlaczego jest to zła zasada? Albowiem powszechnie przyjęło się, że godzina 18 jest graniczną godziną spożywania ostatnie posiłku w ciągu dnia. Jest to dobre rozwiązanie, ale tylko wówczas, gdy planujemy iść spać ok. godziny 21-22. Poprawnym sposobem na wyznaczenie pory spożywania ostatniego posiłku jest ustalenie godziny, o której zamierzamy udać się na nocny odpoczynek i odjęcie od tej pory ok. 3 godzin. Zatem, jeżeli zazwyczaj zasypiamy ok. 23, to ostatni posiłek powinniśmy spożyć do godziny 20.

Dłuższa przerwa sprawi, że organizm przejdzie na tryb oszczędzania i magazynowania energii, przez co osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Ponadto, dość często powoduje to nocne przebudzenia i chęć przekąszenia czegoś w godzinach nocnych.

Mit 3 – jeść jak najmniej

Błędnym założeniem osób, które dopiero zaczynają przygodę z odchudzaniem, jest przekonanie o konieczności głodowania. Otóż jest to jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Oczywiście, należy ograniczyć spożywanie posiłków poprzez stworzenie zbilansowanej diety, ale nie można się głodzić. Nie wolno także unikać posiłków. Prawidłowa dieta to ok. 5-6 posiłków dziennie. Powinniśmy spożywać małe porcje, składające się ze staranie wyselekcjonowanych produktów.

To tylko 3 najpopularniejsze mity, z jakimi miałem do tej pory do czynienia. Co gorsza, są one powszechni e obecne – nawet w opiniotwórczych mediach. Zatem każdą informację na temat odchudzania czy zdrowego stylu życia należy zweryfikować. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą z dziedziny dietetyki!

...