Antyoksydanty. Jakie są korzyści z ich spożywania ?
To co spożywamy ma duże znacznie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zdrowe i pochodzące z czystego środowiska produkty dostarczają dużą ilość antyoksydantów.
Czym są antyoksydanty ?
Inaczej nazywane są przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami. Ich zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników. W organizmie panuje stan równowagi tzw. homeostaza. Gdy równowaga zostaje zachwiana poprzez znaczne natężenie wolnych rodników dochodzi do stresu oksydacyjnego. Antyoksydanty mają za zadanie zneutralizować nadmiar wolnych rodników za pomocą oddania jednego ze swych elektronów.
Dlaczego antyoksydanty są niezbędne do życia?
Gdyby nie było antyoksydantów komórki nie poradziły by sobie same z wolnymi rodnikami. A wolne rodniki odpowiadają za uszkodzenia białka, DNA i ścian komórek. Wolny rodnik poprzez atak na kod DNA komórki potrafi ją "przeprogramować" i doprowadzić do stanu zaprogramowanej śmierci tzw. apoptozy. Antyoksydant zabezpiecza nas przed utlenianiem takim jakim widzimy po przekrojeniu jabłka na połowę, gdzie po pewnym czasie pojawi się brunatny kolor, który jest właśnie wynikiem utleniania. U człowieka możemy to zaobserwować na skórze w postaci plam starczych pojawiających się w wieku podeszłym.
Jakie konsekwencje grożą nam z powodu braku antyoksydantów?
Trzeba zaznaczyć, że wolne rodniki atakują praktycznie wszystkie narządy. Choroby jakie wiążą się z brakiem przeciwutleniacza to nowotwory, Alzheimer, Parkinson, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, udar mózgu, astma, cukrzyca, nadciśnienie, zawał serca, miażdżyca, wrzody czy bezpłodność.
Skóra także nie pozostaje obojętna na działanie wolnych rodników. Osłabione włókna kolagenu powodują skłonność skóry do podrażnień, tworzą się głębokie zmarszczki, rozstępy i cellulit. Gojenie ran trwa znacznie dłużej. Powierzchownie widzimy to po wysychaniu i zmniejszonej elastyczności skóry.
Czego się wystrzegać:
- złego odżywiania ( smażone, tłuste, pizza, fast food, grillowane, chipsy, słodycze)
- produktów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty
- długiego przebywania na słońcu
- picia alkoholu
- palenia papierosów
- zanieczyszczonego powietrza
- długotrwałych stanów stresowych
Rodzaje antyoksydantów:
- witaminy C i E ( najlepiej stosowane razem gdyż wit. C pozwala odbudować się wit. E)
- witamina A ( należy zażywać z umiarem, niepolecana palaczom)
- antocyjany
- flawonoidy
- beta-karoten
- procyjanidyny
- garbniki roślinne
- minerały (selen, cynk,mangan, miedź)
W jakim pożywieniu je znajdziemy:
- owoce ciemne (aronia, jagoda, jeżyna, borówka, czarna porzeczka, czerwone winogrona, żurawina)
- cytrusy
- warzywa (marchew, cebula, czosnek, czerwona kapusta, pietruszka, burak ćwikłowy)
- owoce morza
- orzechy
- szpinak
...