Ciepły dom, zimny dom…
Autor: Materiały prasowe
Wiele elementów wystroju wnętrza naszego domu wpływa na panujący w nim klimat. Dobierając odpowiednie kolory farb, do każdego pomieszczenia można wprowadzić ciepły lub chłodny nastrój. Poszczególne właściwości zimnych i ciepłych kolorów są bardzo istotne przy aranżacji każdego wnętrza, ponieważ to właśnie barwy kreują klimat pomieszczenia oraz pozwalają na wydobycie jego atutów i ukrycie wad.
W zależności od wybranej kompozycji barw w każdym pokoju możemy wykreować przeróżne nastroje. Umiejętnie zmieniając kolorystykę, wnętrze można urządzić w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu, jak również sprawić, że będzie ono żywe i energiczne lub też spokojne i relaksujące. Kierując się prostą zasadą doboru palety barw, która mówi, że barwy ciepłe, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony pobudzają, a barwy zimne - fioletowy, niebieski, zielony – uspokajają, możemy dopasować nastrój wnętrza do naszego temperamentu. Bawiąc się kolorami, możemy również wpłynąć na to, jak nasz pokój będzie postrzegany. Jeżeli jest za mały lub za duży, za ciemny lub też za bardzo słoneczny, to właściwie dobrane kolory pomogą skorygować te wszystkie niedoskonałości. W zależności od wybranej gamy kolorystycznej, wnętrze naszego domu może być wytworne i ekspresyjne lub też ciepłe i przytulne.
Kreowanie klimatu wnętrza
Zastanawiając się na urządzeniem domu czy mieszkania, zazwyczaj zaczynamy od wyboru koloru, na jaki pomalowany zostaną ściany. Podjęcie tej decyzji często sprawia niemałe problemy, ponieważ każdy z nas chociaż po części jest świadomy tego, że to właśnie odpowiednio zastosowana gama kolorów wprowadza do naszego domu odpowiedni klimat. Niektórzy z nas wolą pomieszczenia, w których dominują romantyczne czerwienie, ogniste żółcie i pomarańcze, czyli zestawienia barw ciepłych, wprowadzających do pokoju wytworny, a zarazem przytulny nastrój. Taki efekt możemy uzyskać wybierając delikatne pastel, jak np.: „pomarańczowy jasny”, „brzoskwiniowy jasny”, „złocisty szafran”, dostępne wśród farb Akrylit W marki Dekoral.
Jeśli chcemy, aby wnętrze emanowało energią i elegancją najlepiej wybrać odcienie czerwieni. Doskonałym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian w kolorze „czerwieni flamenco” lub „aksamitnego burgunda”. Głębokie, ciepłe kolory sprawiają, że w ciągu dnia nasz pokój wydaje się otwarty i przestrzenny. Natomiast wieczorem, gdy światło dzienne zaczyna stopniowo słabnąć, barwy te wprowadzają nastrój zmysłowy i romantyczny. Zestawienie żółci i pomarańczy przywołuje pogodę lata i słońca. Nic więc dziwnego, że barwy te ożywiają przestrzeń pomieszczenia i „podnoszą” temperaturę w naszym domu.
Kolory, którymi udekorowany został dom, wiele mogą nam powiedzieć o skłonnościach i upodobaniach jego właściciela. Zwolennicy barw zimnych oczekują od swojego domu, aby był miejscem melancholii, relaksu i spokoju. Osoby te uciekają od głębokich ciepłych barw, wybierając stonowane odcienie błękitu, zieleni i fioletu. Efekt spokojnego i przestrzennego wnętrza możemy uzyskać stosując farby Dekoral, które wyróżniają się niebanalną kolorystyką. „Niezapominajka”, „lodowy błękit”, czy „zieleń Amazonii” to tylko kilka z wielu propozycji wśród farb Akrylit W. Paleta barw zimnych kreuje w naszym domu atmosferę swobodną i relaksującą, jednocześnie sprawiając, że pomieszczenia wyglądają świeżo, intrygująco i nowocześnie. Tak jak główną właściwością czerwieni i żółci jest ogrzewanie i wprowadzanie przytulnego nastroju w pomieszczeniu, tak naturalne kombinacje zieleni i błękitu ochładzają wnętrze, tworząc wrażenie spokoju i harmonii.
-=-
Kreowanie przestrzeni
Dzięki różnym właściwościom ciepłych i zimnych kolorów możemy nie tylko tworzyć odpowiadający nam nastrój, ale również wizualnie korygować proporcje pomieszczeń. Właściwie dobrana paleta barw pozwala nam na udoskonalanie przestrzeni w taki sposób, że duże pokoje staną się bardziej przytulne, a małe i wąskie pomieszczenia będą wydawać się bardziej przestrzenne. Należy tylko pamiętać o tym, że jasne i chłodne kolory odbijają więcej światła i optycznie oddalają ścianę czy sufit od patrzącej na nie osoby. Kolory ciemne i ciepłe – wręcz przeciwnie. Barwy te pochłaniają padające na nie światło, optycznie przybliżając pomalowaną powierzchnię. Innymi słowami, wszystkie kolory ciepłe, czyli czerwienie, żółcie i pomarańcze, tworzą iluzję zmniejszania się przestrzeni. Stosowanie kolorów zimnych, takich jak zielnie i błękity, ma na celu wywołania wrażenia zwiększania się odległości i poszerzania przestrzeni.
Barwy pozwalają nam także na kreowanie światła w naszym domu. Pomieszczenia ciemne, w których jest mało naturalnego światła, rozświetlić można słonecznymi ciepłymi kolorami, takimi jak złocisty żółty, różowy, czerwony. Niepowtarzalny efekt może dać połączenie barw słonecznych z ognistymi np.: „pomarańczowego jasnego” i „czerwieni flamenco”, dostępnych wśród farb Akrylit W. Duże znaczenie dla kreowania światła w pomieszczeniu mają również barwy zimne. Może się wydawać, że chłodne kolory nie będę pozytywnie wpływać na rozświetlenie wnętrza naszego domu. Nic bardziej mylnego.
Zimne barwy, takie jak jasne błękity i zielenie tworzą w domu świeży, wypełniony światłem klimat. Osoby ceniące naturalny wygląd mogą pokusić się o pomalowanie ścian w odcieniach zieleni, która nie tylko powiększy optycznie wnętrze, ale kojarzyć się też będzie z łonem natury. Efekt świeżości zapewnią takie kolory, jak chociażby „zielony kiwi”, „seledynowy pastelowy” czy „zieleń Amazonii”, dostępne wśród farb Akrylit W marki Dekoral. Zwiększając ilość światła w pomieszczeniu sprawimy, że małe i ciasne pomieszczenia będą wydawały się większe i bardziej przestronne.
Poza barwą
Charakter wnętrza możemy budować nie tylko poprzez dobór samego koloru, ale również poprzez wykorzystanie rozmaitych technik malarskich, które z powodzeniem można zastosować na powierzchniach ścian i mebli. Dodanie ciekawych faktur podkreśli klimat wnętrza domu, a także dodatkowo ociepli lub ochłodzi panujący w nim nastrój. Przykładowo, obecnie bardzo popularna jest technika postarzania farby. Za jej pomocą tworzy się wrażenie, że pomalowane ściany czy przedmioty poddane zostały upływowi czasu, co nadaje pomieszczeniu ciepły i przyjazny klimat.
Gdy już zostanie podjęta decyzja, czy nasz dom ma być ciepły czy zimny i gdy już zdecydujemy się na odpowiednią paletę barw, pozostaje jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Otóż istotne są również materiały, z którymi zestawiamy dane kolory. Aby wnętrze danego pomieszczenia było dopracowane pod każdym względem, należy umiejętnie połączyć kolor z innymi elementami wykończenia. Jest wiele zasad, którymi kierują się tutaj dekoratorzy wnętrz. I tak, każdy chłodny kolor o intensywnym odcieniu należy łączyć z metalem, szkłem, plastikiem. W przypadku barw ciepłych, zestawienie czerwieni i żółci z ciemnym drewnem daje wyraz elegancji, a jednoczenie tworzy przytulny, romantyczny nastrój.
Chcąc szybko i efektownie zmienić wystrój naszego domu, najłatwiejszym na to sposobem jest właściwa zmiana jego kolorystyki. Bogata paleta farb, jaką oferują nam na rynku różne firmy, sprawia, że mamy coraz większe możliwości kreowania nastroju w naszym domu i spełnienia własnych wizji aranżacji jego wnętrza. Każdy sam wie, jakie ma wyobrażenia aranżacyjne swoich „czterech kątów”. Jedni wolą otaczać się ciepłymi, głębokimi kolorami. Zestawiają ze sobą przeróżne odcienie czerwieni, żółci i brązu, tak kreując przestrzeń, aby otulała ich przytulnym i przyjaznym klimatem. Inni natomiast są zwolennikami chłodnych, nowoczesnych aranżacji, które koją zmysły i przynoszą błogie uczucie odprężenia. Niezależnie od tego, do której grupy należymy i jakie są nasze preferencje kolorystyczne, zawsze powinniśmy mieć na uwadze fakt, że malując nasz dom, malujemy jego nastrój.
Akrylit W marki Dekoral: bardzo wydajna i odporna na szorowanie emulsja, przeznaczona do malowania powierzchni ścian i sufitów, dostępna w opakowaniach o pojemności 2,5 l w cenie ok. 38 zł brutto.
Producent: SigmaKalon Deco Polska Sp. z o.o.
www.dekoral.pl
...