Wzdęcia żołądka - jak sobie z nimi radzić?
Wzdęcia, to poza bólami brzucha i zaparciami, najczęstsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najprościej opisać je można jako nieprzyjemne uczucie rozpierania i pełności w jamie brzusznej, którym nierzadko towarzyszą bolesne kolki, skurcze oraz gazy jelitowe. Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć i jaka dieta na żołądek sprawdzi się wówczas najlepiej?
Przyczyny wzdęcia żołądka
W większości przypadków, wzdęcia pojawiają się na skutek różnego rodzaju błędów dietetycznych. Chodzi tu głównie o słabo zbilansowany jadłospis, nieregularne spożywanie posiłków, objadanie się, jedzenie przed snem czy picie dużych ilości alkoholu i napojów gazowanych.
Wzdęcia są także jednym z objawów występujących przy schorzeniach takich, jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, jak nietolerancja laktozy. Rzadko dostrzeganą przez pacjentów przyczyną wzdęć jest aerofagia, czyli skłonność do połykania powietrza w czasie jedzenia.
Zanim sięgniemy po dostępne na rynku preparaty bez recepty czy udamy do specjalisty, warto w pierwszej kolejności przeanalizować nawyki żywieniowe oraz jadłospis i zastanowić się, w jakich odstępach czasu spożywamy posiłki i czy nie robimy tego w zbyt szybkim tempie. Przerwy pomiędzy nimi wynosić powinny około 3-4 godziny, a ostatni z nich należy spożywać około 3 godziny przed snem. Jest to ważne z tego względu, że długie przerwy pomiędzy posiłkami wzmagają uczucie głodu, przez co zjadamy wówczas o wiele więcej i znacznie szybciej niż powinniśmy. W efekcie tego pokarm nie zostaje dokładnie przeżuty, co prowadzi do pojawiania się wzdęć.
Produkty, których nie lubi nasz żołądek
By zapobiec wzdęciom, z naszego jadłospisu wykluczyć należy przede wszystkim suche nasiona roślin strączkowych, kapustę, fasolę, brokuły, kalafior, cebulę oraz czosnek. Wyeliminować powinno się z niego także ostre przyprawy, dania typu fast food, oraz mocną kawę i herbatę. Niezbędne będzie również ograniczenie spożycia smażonych i tłustych mięs takich, jak wieprzowina, baranina czy gęsina oraz podrobów i pasztetów. Zamiast nich, sięgać powinniśmy po chudy drób oraz wędliny.
Optymalna dieta na żołądek
Osoby, które borykają się z wzdęciami żołądka, zadbać powinny przede wszystkim o odpowiednią technikę przygotowywania posiłków – zamiast smażenia na głębokim tłuszczu, postawić należy na pieczenie, duszenie i gotowanie na parze. Zamiast kawy czy napojów gazowanych, w ciągu dnia powinno pić się przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną (w jej wersji bąbelkowej znajduje się dwutlenek węgla, który może wywoływać wzdęcia i uczucie pełności w podbrzuszu). Równie dobrze sprawdzą się także napary z kopru włoskiego, mięty pieprzowej, kwiatu rumianku czy szałwii oraz przetwory mleczne zawierające w swoim składzie bakterie probiotyczne. Jeżeli spożyliśmy ciężkostrawny posiłek, wypijmy szklankę soku z dodatkiem cytryny oraz imbiru.
Jeżeli chodzi o przekąski, to zamiast słodyczy warto sięgać po świeże owoce oraz jogurty naturalne czy kefiry z dodatkiem otrębów pszennych. W jadłospisie znaleźć powinny się również zioła oraz przyprawy zapobiegające wzdęciom, które wspomagają procesy trawienne, mają działanie rozkurczowe i zapobiegają fermentacji. Zalicza się do nich między innymi koper, oregano, bazylię, tymianek, kolendrę czy majeranek. Jeżeli zależy nam na redukcji przykrego zapachu gazów jelitowych, spożywajmy jak najwięcej sałaty, żurawiny oraz zielonej pietruszki.
Inne sposoby walki z wzdęciami
Odpowiednio skomponowany jadłospis to najskuteczniejszy, aczkolwiek nie jedyny sposób na pozbycie się problemów z żołądkiem. Po około 30 minutach od spożycia posiłku warto wybrać się na około półgodzinny spacer. Regularnie wykonywać powinno się także specjalne ćwiczenia bazujące na elementach jogi i stretchingu. Oto jedno z nich: siadamy na podstawionym pod ścianą krześle z nogami ugiętymi w kolanach, w lekkim rozkroku. Obracamy tułów oraz głowę w prawą stronę i dotykamy ściany. Skręt utrzymujemy przez kilka sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy 6 powtórzeń. Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na przemianę materii i polepsza funkcjonowanie flory jelitowej. Zrezygnować należy także z palenia papierosów (w szczególności po jedzeniu) oraz życia gumy (w trakcie wykonywania tej czynności połykamy więcej powietrza). Więcej informacji na temat ochrony żołądka przed przykrymi dolegliwościami znaleźć można na stronie: http://www.verdin.pl/przez-zoladek-do-serca-ale-jak-o-niego-zadbac.html.
...