Zachwycające ogrody zimowe
Czy jesienna aura, zbliżająca się zima i wszechobecna biel muszą oznaczać brak zieleni w naszych domach? Czy jedynym sposobem na ucieczkę od zimowych krajobrazów jest przeglądanie ofert biur podróży i wyjazd za granicę? Oczywiście, że nie! Doskonałą alternatywą zimowych chwil spędzonych w ciepłych krajach jest ogród zimowy, który można mieć we własnym domu. To gwarancja zieleni, czystego powietrza i powiewu lata które będą gościły w naszym domu przez cały rok.
Źródło: Społeczność Extradom (https://www.extradom.pl/spolecznosc)
wNajczęściej spotykaną aranżacją ogrodów zimowych jest stworzenie oranżerii, czyli osobnego, przeszklonego pomieszczenia, w którym dominuje zieleń oraz elementy wyposażenia umożliwiające spędzenie miłych chwil w otoczeniu roślin, nawet w najmroźniejsze dni. Oranżerię pełną kwiatów i ciepłych barw możemy wykorzystać jako salon, domową biblioteczkę ale także jako gabinet do pracy czy rodzinną jadalnię. Śniadania w takim miejscu, przy otaczającej dom zimowej aurze to prywatny raj. Każdy poranek spędzony w dobrze zaaranżowanym ogrodzie zimowym w gronie rodziny pozwoli choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości grudniowego klimatu.
Często Inwestorzy decydujący się na projekt domu z dużym ogrodem na zewnątrz rozważają także ograniczenie ilości roślin wewnątrz, wykorzystując tę przestrzeń jako dodatkowy salon, który dzięki wielkopowierzchniowym przeszkleniom pozwala cieszyć się także zimowym krajobrazem.
Źródło: Społeczność Extradom (https://www.extradom.pl/spolecznosc)
Wnętrze projektu domu D50 WAI1299, źródło: extradom.pl
Projekt domu BW-52 bez garażu JGC1169, źródło: extradom.pl
Na dobór roślin, które staną się głównym elementem wykończenia oranżerii będzie miała wpływ przede wszystkim architektura naszego domu. To z niej będzie wynikała lokalizacja ogrodu zimowego. Przeszklone ściany najczęściej montuje się na werandzie, a więc od frontu budynku oraz jako zabudowy tarasów. Usytuowanie budynku względem stron świata wpłynie więc na poziom doświetlenia naszego zimowego ogrodu, od czego uzależniony jest dobór roślin. Jeśli taras bądź weranda będą umiejscowione wyjątkowo niekorzystnie, możemy zastanowić się nad postawieniem konstrukcji bezpośrednio przy jednej ze ścian zewnętrznych. Warto zadbać, by na ogród dało się wyjść bezpośrednio z wnętrza naszego domu, dlatego dobrze gdy budowę ogrodu zimowego zaplanujemy z większym wyprzedzeniem. Pozwoli to na wprowadzenie koniecznych poprawek do gotowego projektu domu.
Projekt domu Murator C20a Dworek - wariant I (podpiwniczony) WAJ1567, źródło: extradom.pl
Źródło: Społeczność Extradom (https://www.extradom.pl/spolecznosc)
źródło: Pinterest
Stosunkowo nowoczesne materiały wykorzystywane do stawiania konstrukcji zimowych ogrodów jak aluminium zestawione ze szklanymi ścianami pozwalają na tworzenie niezwykle nowoczesnych projektów o wysokim dopracowaniu technicznym. Wynika to z ciągłego rozwoju w wykorzystaniu tych materiałów w nowoczesnym budownictwie. Producenci oranżerii nieustannie prezentują najnowsze technologie pozwalające tworzyć ciekawe pod względem architektonicznym konstrukcje, które będziemy w stanie świetnie wkomponować w projekt realizowanego domu. Nie zapominając oczywiście o fanach klasycznych rozwiązań, którzy mogą postawić na tradycyjne materiały, jak drewno.
Wnętrze projektu domu Amaysha KRW1030, źródło: extradom.pl
Ogród zimowy to niewątpliwie oryginalny dodatek każdego domu, który znajduje wiele zastosowań funkcjonalnych, ale przede wszystkim jest wspaniałym miejscem odpoczynku. Podczas wyboru projektu domu, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, aby nawet zimową porą czuć powiew świeżości i lata we własnym domu.
...