Dermokosmetyki, czyli pielęgnacja skóry wrażliwej w każdym wieku. ABC domowej pielęgnacji
Dermokosmetyki stały się w ostatnim czasie jednymi z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych produktów najnowszej generacji, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, która wymaga szczególnej opieki oraz dogłębnego nawilżenia. Ich fenomen polega przede wszystkim na tym, że wykazują działanie nie tylko pielęgnacyjne ale także lecznicze, ponieważ są preparatami z pogranicza kosmetyki i medycyny.
Innowacja w kosmetologii
Dermokosmetyki to innowacyjne preparaty, które łączą w sobie właściwości tradycyjnych kosmetyków do pielęgnacji, ze specjalistycznymi środkami medycznymi. Najczęściej wykorzystywane są do leczenia różnego rodzaju problemów dermatologicznych ale także do pielęgnacji zdrowej skóry. Preparaty tego typu, wykazują właściwości silnie nawilżające i spowalniające procesy starzenia się skóry. Dostępne są zazwyczaj w formie kremów, maści, balsamów i toników.
Dermokosmetyki a tradycyjne kosmetyki
Kosmetyki dermatologiczne, wytwarzane są zawsze w sterylnych warunkach, przypominających te, w których przebiega produkcja leków. Przede wszystkim, powstają pod czujnym okiem specjalistów – dermatologów, kosmetologów oraz chemików. Zasadniczą różnicą między nimi a tradycyjnymi kosmetykami jest skład – dermokosmetyki mają właściwości hipoalergiczne, są więc szczególnie wskazane dla osób, których skóra ma skłonność do reakcji alergicznych. Co ważne, nie zawierają w składzie takich substancji, jak barwniki, olejki eteryczne czy środki zapachowe, natomiast w przeciwieństwie do zwykłych kosmetyków, posiadają więcej składników bioaktywnych, dużo lepiej nawilżają skórę, ale także stymulują jej komórki do regeneracji.
Standardowe kosmetyki, służą głównie celom ochronnym skóry, natomiast dermokosmetyki, stosowane są przede wszystkim w celu poprawy jej kondycji i wyglądu (np. w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej). Co więcej, posiadają także właściwości lecznicze, które są szczególnie istotne przy takich problemach dermatologicznych, jak np. atopowe zapalenie skóry.
Dermokosmetyki najczęściej są bezzapachowe i bezbarwne, nie zawierają składników, które mogłyby wywoływać podrażnienia i uczulenie, a jednocześnie mają niewiele konserwantów, więc są bardzo bezpieczne dla skóry.
Drogocenne składniki
Dermokosmetyki to preparaty, które w składzie zawierają między innymi:
- witaminę A, o właściwościach złuszczających, która często stosowana jest w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, łuszczycy, łupieżu a także przebarwień;
- witaminę E, o działaniu antyoksydacyjnym i fotoochronnym, w związku z czym doskonale nadają się dla osób z fotoalergią;
- witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu, a jednocześnie ma właściwości ochronne, naprawcze i przeciwzapalne oraz rozjaśniające przebarwienia pigmentacyjne;
- witaminy z grupy B, które nawilżają skórę i poprawiają jej kondycję;
- lipidy, odpowiedzialne za odbudowę bariery ochronnej skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i oparzeń;
- substancje roślinne, o działaniu wygładzającym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym, uszczelniającym naczynka krwionośne;
Wiele produktów tego typu, chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponad to, dermokosmetyki wpływają na redukcję zmarszczek oraz eliminację wyprysków, pojawiających się na twarzy, a także stanowią doskonały i bardzo skuteczny środek, wspomagający terapię takich chorób, jak np. łuszczyca.
Co ciekawe, najczęściej ich bazą jest woda termalna – niezwykle czysta oraz wzbogacona drogocennymi składnikami takimi jak: cynk, żelazo czy selen, które mają właściwości łagodzące, przeciwzapalne i ochronne.
Jak właściwie dobierać dermokosmetyki?
Przy wyborze dermokosmetyków należy przede wszystkim zwrócić uwagę na typ skóry oraz związane z nią problemy dermatologiczne. Warto zastanowić się nad tym, czy jest nadmiernie przesuszona, skłonna do wyprysków i przebarwień lub wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Preparaty tego typu należy dostosowywać również do kondycji skóry, pory roku a nawet trybu życia. W ocenie stanu skóry niezwykle pomocna może okazać się wizyta u osób, które posiadają fachową wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami, które mają różne typu skóry, takimi jak dermatolog, kosmetolog lub profesjonalna kosmetyczka. To właśnie oni pomogą określić rodzaj cery oraz związane z nią problemy, którym mogą zaradzić innowacyjne dermokosmetyki, dostępne np. na stronie: http://www.rossmann.pl/produkty/Dermokosmetyki,2222.
...