Jesienny zielnik w domu i na balkonie
Uprawa ziół na balkonie to – jak przekonują domowi ogrodnicy – dość łatwe zadanie. Wystarczy niewielka ilość miejsca, trochę wiedzy, jak zrobić zielnik, i zaangażowania, by na wyciągnięcie ręki mieć nie tylko kawałek zielonej przestrzeni, ale także smaczne, zdrowe i naturalne zioła w kuchni. Zobacz, które zioła nadają się do uprawy na balkonie, a które w domu, i jak je pielęgnować.
Większość popularnych ziół nadaje się do uprawy na balkonie. Najczęściej sadzi się zioła jednoroczne: bazylię, cząber, koper, majeranek, kolendrę i pietruszkę oraz zioła wieloletnie: tymianek, szałwię, estragon, lubczyk, miętę i rozmaryn.
Doniczki na zioła – które sprawdzą się na balkonie, a które w domu?
Na początek należy pomyśleć o doniczkach pod uprawę ziół na balkonie. Pojemniki powinny być duże i ciężkie – tak aby nawet silny podmuch wiatru nie przewrócił posadzonych roślin. Dobrym rozwiązaniem są też duże drewniane skrzynie, w których można posiać kilka różnych odmian. Zioła wieloletnie warto posadzić w donicach odpornych na zimno.
Jeśli zamierzasz hodować zioła w domu, masz zdecydowanie szerszy wybór doniczek. Mogą one być wykonane z ceramiki, betonu, drewna lub blachy. Zarówno w przypadku uprawy ziół w domu, jak i uprawy ziół na tarasie warto jednak zwrócić uwagę, by pojemniki miały odpowiednie otwory na dnie – zioła są bowiem bardziej wrażliwe na zbyt dużą ilość wody niż na jej chwilowy brak.
Sadzenie ziół jesienią – jakie podłoże zielnika?
Zioła na balkonie sadzi się z rozsady w okolicach marca, a przesadzone rośliny wynosi się na balkon w okolicach połowy maja. Jeśli jednak zamierzasz przechowywać je w mieszkaniu, możesz sadzić zioła bez względu na porę roku. Jak się do tego przygotować?
Najpierw należy wybrać odpowiednie podłoże pod rośliny doniczkowe. W zależności od wymagań glebowych ziół wybierz ziemię o odpowiednim zakwaszeniu. Większość ziół nie potrzebuje podłoża o skrajnym pH, dlatego możesz zdecydować się na ziemię uniwersalną ZIEMOVIT. Podłoże Ziemovit zawiera odpowiednią kompozycję składników mineralnych i jest wzbogacone o nawóz roślinny. Przed umieszczeniem ziemi w doniczce warto pamiętać o warstwie drenażu, np. keramzytu.
Należy pamiętać, że zioła się rozrastają, dlatego trzeba zostawić im odpowiednio dużo miejsca. Eksperci polecają sadzenie ziół w odległości ok. 30 cm od siebie.
Zioła w doniczkach – podstawy pielęgnacji
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie ziół. Ta czynność różni się w zależności od tego, czy przechowujesz zioła w domu, czy na zewnątrz. W przypadku ziół na balkonie należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne – zwykle zioła podlewa się raz na dobę, ale w czasie upału przyda się nawet dwukrotne nawodnienie w ciągu 24 godzin. Warto pamiętać również o preferencjach wybranej odmiany ziół – np. bazylia lubi podłoże wilgotne, a tymianek woli glebę raczej suchą.
Uprawa ziół jesienią – co po sezonie?
Zwykle około listopada, kiedy sezon się kończy, należy przygotować rośliny wieloletnie do zimowania. Lawenda, rozmaryn i tymianek przetrwają w suchych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej zera. W tym czasie należy je regularnie (i umiarkowanie) podlewać – wystarczy raz na tydzień.
Rośliny jednoroczne zostają usunięte z balkonów. Trzeba wyrzucić nie tylko zioła, ale i ziemię. Doniczki na zioła oczyszcza się, myje i przechowuje w suchym miejscu. Możesz w nich w następnym sezonie posadzić kolejne zioła jednoroczne.
Szukasz dodatkowych informacji na temat uprawy roślin doniczkowych? Wejdź na stronę ZIEMOVIT.pl i poznaj więcej porad ekspertów.
...