Rodzaje tkanin obiciowych
Tkaniny obiciowe pozwalają nie tylko stworzyć mebel ściśle dopasowany do naszych potrzeb, ale też umożliwiają renowację starych mebli, których wygląd chcemy po prostu odświeżyć.
Szeroki wybór tkanin tapicerskich sprawia, że bardzo łatwo możemy znaleźć taki jej rodzaj, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Poza tym wybierając tkaninę z asortymentu renomowanych firm możemy być pewni nie tylko pięknego wyglądu, ale też trwałości i praktyczności materiału.
Kiedy wiadomo, że tkanina jest wysokiej jakości?
Tkaniny możemy podzielić na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Naturalne to między innymi bawełna czy kaszmir, sztuczne to wiskoza albo lyocell, a syntetyczne na przykład elastyn albo poliester. Zapewne większość tych nazw jest wszystkim znana. Wybierając tkaninę obiciową musimy zdecydować się najpierw na jej określony typ. Dla osób skłonnych do alergii i uczuleń polecamy tkaniny naturalne. Tak naprawdę każdy z materiałów ma jednak swoje zalety. Najlepsze zdają się być ich połączenia np.: bawełny z elastynem, który zwiększa jej sprężystość i trwałość. Zanim więc zdecydujemy się na wybór którejś z nich, warto zapytać o skład sprzedawcę. Wysokiej jakości tkanina to z pewnością taka, która posiada wytrzymały splot, a także jest przyjemna w dotyku. Nie powinna się z czasem ścierać ani odbarwiać. Dokonując zakupu przyjrzyjmy się dokładnie próbce materiału. Zapewne oglądało ją wiele osób, jeśli zatem jest dalej estetyczna w wyglądzie i miła w dotyku, tkanina powinna sprostać naszym oczekiwaniom.
Źródło: tkaniny obiciowe Rad-Pol http://www.rad-pol.com.pl/oferta/tkaniny/tkaniny-/obiciowe.html
Rodzaj tkaniny a aranżacja wnętrza
Istnieją style aranżacji wnętrz, które narzucają dobór konkretnych tkanin. Przykładem jednego z nich jest styl skandynawski, w którym wykorzystuje się wyłącznie tkaniny naturalne. Wełna, bawełna i len stanowią podstawę każdej aranżacji skandynawskiej. Pomieszczenia pełne są światła i naturalności. Pojawia się w nich drewno, wiklina, niekiedy kamień. Wszystko w jasnych kolorach i naturalnych odcieniach. Inny styl aranżacji, w którym liczy się dobór odpowiedniego materiału to styl glamour. W efektownych wnętrzach liczy się blask, szyk i przepych. Dużo w nim zdobień i ciemnych kolorów. Kryształowe żyrandole, meble z połyskiem i wzorzyste tkaniny są często spotykane w pomieszczeniach. To zdecydowanie przeciwieństwo stylu skandynawskiego. Glamour korzysta z inspiracji innych stylów, zwłaszcza dawnych epok. Lustra występują w nim w ramach z bogatym, roślinnym wzorem, a krzesła i sofy tapicerowane są materiałami o złotych i srebrnych zdobieniach.
Kolor również ma znaczenie
Bardzo duże znaczenie ma również kolor tkanin. Jeśli chcemy wybrać odpowiedni materiał dla mebli, to jego barwa jest kluczowa w momencie podejmowania decyzji. Musi ona pasować do wybarwienia mebla, a także jego stylu. Wiadomo, że ludwikowskie fotele świetnie się prezentują z tkaninami ze wzorem, a proste krzesła i sofy najlepiej wyglądają w stonowanych odcieniach. Styl aranżacji narzuca nam kolor materiału obiciowego. Jeśli wnętrza urządzamy w stylu nowoczesnym, tkaniny nie powinny posiadać wzorów albo możemy zdecydować się na ożywienie wnętrza poprzez tapicerowanie wzorzystym materiałem jednego z nich np.: fotela. We wnętrzach klasycznych występuje zaś pełna dowolność. Najczęściej wybierane są jednak zdecydowane wzory – pasy, kwiaty lub drobna kratka. Różne rodzaje materiałów obiciowych znajdziemy w salonach meblowych Rad-Pol. To firma sprzedająca wysokiej jakości meble, jak i tkaniny tapicerskie na terenie całego kraju.
...