Niemowlęce zaparcia – skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Autor: rm


Większość rodziców bacznie obserwuje małe dzieci w wieku niemowlęcym, zwracając uwagę na wszelkie potencjalnie niepokojące objawy. Jednym z istotnych obszarów jest na pewno żywienie oraz proces trawienia, a problemem, który może spędzać sen z powiek, bywają zaparcia. Dość często pojawiają się przy zmianach w diecie, np. podczas przejścia na karmienie butelką.

Zaparcie – to trzeba wiedzieć

Wyjaśnijmy najpierw czym są teoretycznie znane wszystkim zaparcia. Jest to stan utrudnionego, często bolesnego wypróżniania się, czasem nawet brak wypróżnień. W przypadku niemowląt o zaparciu mówimy, kiedy:

Najczęściej są to zaburzenia czynnościowe, czyli mają charakter przejściowy i nie wynikają z problemów zdrowotnych. Przewlekle zaparcia mogą świadczyć o zaburzeniu pracy jelit i na pewno trzeba je skonsultować z lekarzem. Wizyta u lekarza jest niezbędna także w następujących sytuacjach:

Dlaczego niemowlęta miewają zaparcia? 

Przyczyny zaparć mogą być różne. W przypadku malutkich dzieci bardzo często wiążą się ze zmianami i nowościami w diecie albo źle skomponowanym menu dla maluszka. Najczęściej zatwardzenia u dzieci w wieku niemowlęcym są spowodowane:

Są sposoby na niemowlęce zaparcia

Jest problem, więc trzeba mu jakoś zaradzić. Warto zajrzeć do opracowania pt. Karmienie mlekiem modyfikowanym a zatwardzenie i ból brzucha u niemowlaka dostępne na stronie https://lovi.pl/pl/karmienie-butelka/277, które prezentuje wiele objawów związanych z dietą dziecka karmionego butelką. Jeśli chodzi o zaparcia bardzo ważne jest oczywiście podawanie odpowiedniego mleka, które powinien zalecić lekarz – pediatra. Może być to produkt specjalistyczny – mleko NAN na zaparcia, czyli NAN Comfort, zalecane niemowlętom z lekkimi problemami trawiennymi, w tym z zaparciami. Zawiera łatwo przyswajalny błonnik, magnez i hydrolizowane białko OPTIPRO oraz kultury bakterii Lactobacillus reuterii. Błonnik utrzymuje równowagę jelit, a tzw. dobre bakterie usprawniają ich pracę. Probiotyki w mleku NAN na zaparcia (a także w innych mlekach modyfikowanych NAN) są wzorowane na żywych bakteriach probiotycznych zawartych w mleku mamy. Jeśli chodzi o sposoby na zaparcia w artykule znajdziemy również inne porady, np.

Warto także wzbogacać dietę coraz starszego maluszka o zdrowe warzywa i owoce, które zawierają błonnik.

Pamiętajmy o tym, że wszelkie zmiany w diecie niemowlęcia mogą powodować przejściowe problemy trawienne. Należy podchodzić do nich spokojnie, ale też bacznie obserwować, dając dziecku czas na przystosowanie się do nowego menu. Oczywiście wszelkie niepokojące objawy czy długotrwałe zaparcia należy skonsultować z lekarzem, a ewentualne zmiany lub dodatkowe preparaty, wprowadzać zgodnie z zaleceniami.

 

...