Co lepsze: wybudować dom jednorodzinny czy kupić gotowy?

Autor: rm


To pytanie zadaje sobie zapewne każdy inwestor, który stoi przed arcytrudnym wyborem – jak dobrze zagospodarować tak duży kapitał. Optymalnie, funkcjonalnie, estetycznie i z głową – jak połączyć wszystkie te cechy, by zadowolić swoją rodzinę na lata? Cóż, wybór leży pomiędzy samodzielną budową domu jednorodzinnego, a kupnem gotowego rozwiązania. Jakie będzie idealnie pasować do Twoich preferencji? Sprawdźmy!

Realizuj swoje własne pomysły lub oszczędzaj czas i korzystaj z gotowych schematów

Jeśli chcesz mieszkać w miejscu, które w całości spełnia Twoje preferencje, to z pewnością lepszą opcją będzie budowa samodzielna. Projekt domu jednorodzinnego we wczesnej fazie jest całkowicie modyfikowalny, możesz też zlecić wykonanie zupełnie oryginalnego projektu w oparciu o swoje wymagania. Tak czy inaczej, to Ty jesteś kreatorem swojej przestrzeni do życia i nie musisz iść na kompromis.

Gotowe rozwiązania, wykonane w oparciu o typowe projekty domów jednorodzinnych nie są opcją gorszą (zobacz gotowe projekty na www.dom.pl). Wielu użytkowników doceni je właśnie za to, że są proste i nie będą wymagać skomplikowanych prac architektonicznych i wykonawczych. Wprowadzasz się na gotowe, zaoszczędzasz czas i nerwy, a w wielu przypadkach także pieniądze. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że wykonanie indywidualnego projektu domu jednorodzinnego jest dosyć drogim przedsięwzięciem, jeśli doliczymy do tego pełną dokumentację.

Lokalizacja ma bardzo istotne znaczenie

Stawiając budynek musisz zwrócić uwagę nie tylko na projekt domu jednorodzinnego. Liczy się także jego lokalizacja. Bywa tak, że korzystając z dostępnej działki, stawiamy dom bez zastanowienia jak w przyszłości będzie kształtować się jego najbliższa okolica. A bez sprawdzenia tego w planie zagospodarowania przestrzeni możemy po kilku latach od zakończenia realizacji projektu domu jednorodzinnego bardzo się zdziwić. Fabryki czy składowiska odpadów za płotem to najgorszy scenariusz.

W przypadku gotowych domów jednorodzinnych często mamy do czynienia z osiedlem mieszkalnym, zagospodarowanym typowo pod tę inwestycję. W takim przypadku znamy nasze sąsiedztwo i możemy być spokojni zarówno o okolicę, jak i jej wygląd, gdyż z reguły nowe osiedla domów jednorodzinnych są bardzo kompleksowo zrealizowane (wraz z zielenią i budynkami użyteczności publicznej).

Czas i ryzyko – ile są dla Ciebie warte?

To dobre pytanie, gdyż inwestorzy nie koniecznie zawsze zwracają uwagę wyłącznie na koszta (choć trzeba przyznać, że zawsze w realizacji projektów domów jednorodzinnych będzie to faktor najistotniejszy). Liczy się bowiem czas. Jeśli chcemy szybko wprowadzić się do nowego domu i zacząć z niego w pełni korzystać, to kupno gotowego budynku jest w sam raz. Zakończenie realizacji projektu domu jednorodzinnego trwa nawet do kilku lat.


Ostatnim czynnikiem jest ryzyko. Jeśli budowa domu jednorodzinnego jest zaplanowana po macoszemu zwiększamy je, a co za tym idzie wydłużamy czas realizacji oraz ponoszone koszta. Za gotowy dom zapłacimy więcej, ale takowe ryzyko już nas nie dotyczy.



...