Wszystko co musisz wiedzieć o Garniturach - PREMIUM ART
Wszystko, co musisz wiedzieć o męskich garniturach Garnitur męski to wyjątkowy zestaw tworzący wizerunek elegancki, subtelny i klasyczny. Wywodzi się z Anglii, idealnie, gdy jest z wysokogatunkowej wełny. Koniecznie poznaj go ,,od podszewki”.
Zanim jednak przejdziemy do historii tego popularnego zestawu istotne, aby naznaczyć rolę garniturów w dziejach mody. To dzięki nim przecież dzisiejsza elegancja ma niezwykle dystyngowane cechy, a do tego wkroczyła także do mody damskiej w odzwierciedleniu power dressing. Okazuje się, iż kobiety także świetnie wyglądają, w tym początkowo dedykowanym tylko mężczyznom, zestawie. To więc istotne, aby zaznajomić się z genezą powstania męskiego garnituru i zrozumieć jego modowy fenomen.
Historia pisana modą
Dzisiejszy elegancki ubiór męski wywodzi się z Anglii. Garnitur pojawił się w drugiej połowie XIX wieku, w stroju londyńskich dżentelmenów. Postanowili oni skrócić obowiązujące niegdyś marynarki surdutowe czy żakietowe. Zaczęli zwracać większą uwagę na komfort noszenia, a przy tym na swobodę ruchów, jednocześnie zachowując elegancki wizerunek. Garnitur miał za zadanie nie tylko podkreślić zalety męskiej sylwetki, ale również skorygować jej drobne mankamenty, choćby wydłużyć nogi, uwypuklić klatkę piersiową, pomniejszyć optycznie biodra. Ta, rola garnituru jest ponadczasowa. Współczesny mężczyzna w dobrze dopasowanej marynarce i spodniach, o odpowiedniej długości, wydaje się wyższy i szczuplejszy.
Bardzo istotnym okresem w historii garnituru było dwudziestolecie międzywojenne, nazywane złotym okresem męskiej elegancji. Fasony, które pojawiły się w tamtej epoce możemy spotykać do dziś. To, w tym czasie garnitur stał się ubiorem dostępnym nieomal dla każdego.
W XX wieku garnitur zyskał miano „dobra demokratycznego”, bo przez lata służył wielu mężczyznom jako niewymagające zastanowienia ubranie codzienne. Mężczyźni coraz częściej zaczęli wybierać garnitury świadomie, a nie dokonywać zakupu bez zastanowienia. Garnitur męski nie był już traktowany jako narzucony z góry dress code, ale jako ubranie zakładane całkowicie dobrowolnie. To ostateczny moment, w którym wpisał się na dobre do męskiej garderoby.
Garnitur męski - elementy zestawu
Ten strój wizytowy, możemy podzielić nadwu- lub trzyczęściowe zestawy, składające się ze spodni, marynarki oraz ewentualnie kamizelki. Warto przy tym dodać, iż zestaw z kamizelką jest tym, coraz częściej wybieranym. Dodatkowo, zazwyczaj wszystkie elementy garnituru uszyte są z tego samego materiału, w identycznym lub podobnym odcieniu. Dopełnieniem zestawu są odpowiednio dobrane: koszula, krawat, spinki, skarpety oraz półbuty. Takie stylizacje są idealne na co dzień w pracy, jak i na nieoficjalnych uroczystościach.
Garnitur męski – stylizacja i użytkowanie
Garnitury klasyfikujemy na:
-
dzienne / robocze – garnitur ten charakteryzuje się tą samą kolorystyką wszystkich elementów (najczęstsze odcienie to granat i grafit), ale również popularne są takie wzory jak prążki czy krata. Marynarka ma klapy otwarte (nacięte), kieszenie są z patkami, a dodatkiem może być biletówka. Koszula powinna być w stonowanych kolorach. Krawat, poszetka oraz buty również. Jako stylizacja dzienna męska zastępuje formalny żakiet i półformalny strój dzienny, tzw. stroller. Garnitur ten, powinien być wykonany z najwyższej jakości wełny, tj. wełny wysoko skrętnej;
-
wieczorowe / wizytowe – w tym wydaniu garnitur ma wszystkie elementy
w kolorze granatowym, szarym lub czarnym. Marynarka charakteryzuje się zamkniętymi klapami (są szpiczaste) z kieszeniami zwykle bez patek oraz spodniami bez mankietów. Dopełnieniem powinna być biała koszula z francuskim mankietem (na spinki), ciemny, stonowany krawat, biała poszetka oraz. czarne klasyczne buty. Tu idealne są wiedenki. Męski strój wieczorowy zastępuje formalny frak lub pół formalny smoking. Garnitur ten powinien być wykonany z wełny, dopuszczalna jest domieszka jedwabiu, kaszmiru lub moheru, które dodają subtelnego połysku; -
sportowe / casual – stylizacja z nutą nonszalancji, ale jednocześnie z klasyczną elegancją. Garnitur w tym wydaniu to pełna dowolność formy, choćby w zakresie koloru. Często występujący deseń, to np.: jodełka, krata lub pepitka. Ta wersja garniturów może być uszyta z bawełny, lnu, flaneli, sztruksu lub mieszanki tychże materiałów. Kieszenie na marynarce są z patkami, skośne lub nakładane. Niezbędnym dodatkiem jest biletówka. Spodnie w tym przypadku są także mniej formalne, bez kantu. Podobnie, kontrastująca kamizelka, krawat, poszetka oraz skarpety.
Jakie obuwie zestawiać najlepiej? Rekomendujemy braunatno-brązowe, gdy te ze zdobieniami (tzw. ażurami). Takie wydanie garniturów jest najczęściej zestawem koordynowanym (kombinowanym) i charakteryzuje się najniższą rangą formalności.
Garnitur jedno- i dwurzędowy
Według kolejnego kryterium, można wyróżnić dwa rodzaje garniturów: jednorzędowy
i dwurzędowy.
Garnitury jednorzędowe
W jednorzędowym poły marynarki stykają się ze sobą i łączą. Współczesne modele najczęściej zapinane są na jeden lub na dwa guziki. Sporadycznie spotyka się w tego typu marynarkach zapinanie na trzy lub cztery guziki.
Garnitury dwurzędowe
W garniturzedwurzędowym poły marynarki nachodzą na siebie. A dalej, zapinane są na dwa, cztery lub sześć guzików. W przypadku modeli na cztery i na sześć, zapięcie może być w linii prostej lub w kształcie litery „V”. W przypadku marynarki dwurzędowej, zapinanej na sześć guzików w kształcie litery „V”, dopuszczalne jest noszenie jej bez zapinania.
Gatunek tkaniny
Jakość materiału, z jakiego zostaje wykonany garnitur ma tutaj jednak kluczowe znaczenie. I to nie tylko dlatego, że garnitur znacząco wpływ na wygląd, ale także z powodów praktycznych. Ten klasyczny zestaw, bez względu na to, czy jest noszony przez cały dzień, czy też okazjonalnie, wymaga dobrej gatunkowo wełny. Najlepsza jest ta, stuprocentowa bądź w mieszance z trzymającymi formę ubrania włóknami elastycznymi. Materiał, o takmi składzie jest odporny na gniecenie się, ale jednocześnie przewiewny i przyjemny w dotyku. Świetnym rozwiązaniem są także garnitury wykonane z bawełny oraz lnu. Choć to propozycje na cieplejsze dni.
Garnitury Męskie LAVARD - Zobacz Tutaj
W kolekcjach Lavard odnajdujemy szeroką gamę propozycji modeli garniturów. Wykonane są z najwyższej jakości wełn włoskiego pochodzenia. Ponadto w jesienno-zimowych liniach występują szlachetne mieszanki wełny z kaszmirem czy też moherem. Tkaniny te, odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, nie gniotą się
i świetnie sprawdzają się w podróżach.
We wiosenno-letnich odsłonach natomiast pojawia się tkanina wełniana, jak i bawełniana oraz lniana w lżejszych splotach. Bardzo ważna jest wytrzymała podszewka, guziki z naturalnych surowców, zamki z renomowanej firmy YKK oraz jakość wykonania. Marka Lavard zatrudnia najlepszych krawców i rzemieślników, aby spełniać oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Do produkcji naszych garniturów wykorzystywane są tkaniny pochodzące od renomowanych włoskich producentów, takich jak: Lanificio TG di Fabio 100”s region Biella LANIFICIO TG DI FABIO, Vitale Barberis Canonico, MIROGLIO, czy Tollegno. Same bawełny są pochodzenia portugalskiego od PENTEADORA i od niemieckiego producenta wysokiej jakości bawełny, Nino.
Wzory, który występują na tkaninach garniturów Lavard, prezentują najnowsze trendy mody męskiej. Ulegają one sezonowym zmianom, ale część z nich jest na stałe obecna w ofercie marki.Wyrazista czy subtelna krata, delikatne prążki, żakardowe lub drukowane mikro wzory to jedne z najczęstszych propozycji.
W naszej ofercie można znaleźć zarówno garniturydla nastolatków, eleganckie stroje studniówkowe, stylowe, jak i wygodne garnitury biznesowe, te, do pracy, czy jedyne w swoim wydaniu, wyjątkowe stroje do ślubu.
Dowolność fasony w kolekcji Lavard
Aby ułatwić wybór naszym klientom, a jednocześnie dać im możliwość jak najlepszego dopasowania garnituru do sylwetki, marka Lavard oferuje wiele różnych fasonów zestawu. Począwszy od klasycznego (regular fit), czyli najbardziej uniwersalnego, przeznaczonego dla mężczyzn ceniących sobie wygodę. Poprzez garnitur typu slim, charakteryzujący się dopasowaniem aż do modelu superslim, który jest najbardziej taliowanym. W naszej opinii to wybór idealny, zarówno dla mężczyzn o szczupłej budowie ciała, jak i tych, którzy chcą optycznie wysmuklić sylwetkę.
Reasumując garnitur to synonim stylu i ponadczasowej elegancji. Króluje na salonach od wieków, przez wieki i prawdopodobnie tak już pozostanie. Towarzyszy w życiu każdego mężczyzny od najmłodszych lat. Stanowi podstawę stylizacji każdej uroczystości. Od inauguracji roku szkolnego, przez bal maturalny, egzaminy na studiach, a dalej formalne spotkania, wyjścia do teatru czy wyjazdy służbowe. Istotne jest, aby zauważyć, iż każdy z tych etapów wymaga innej prezencji, a garnitur założony na studniówkę zapewne będzie zgoła odmienny od tego, biznesowego. Jako marka z wieloletnim doświadczeniem doskonale znamy oczekiwania klientów, rozpoznajemy ich potrzeby, stając się dla nich przewodnikiem po wielości fasonów, materiałów oraz krojów. Mamy świadomość, iż klasa wykonania to jeden z ważniejszych czynników. Uważamy, że garnitur to ten element garderoby, który podkreśla wyjątkowość wydarzenia. Dlatego jest to dla nas ogromny zaszczyt, że możemy towarzyszyć naszym klientom w tak wielu ważnych i przełomowych dla nich momentach.
Najlepsze Polskie Garnitury - www.lavard.pl
...