Kurzajki. Rodzaje, powód powstania i niektóre metody walki z nimi

Autor:


Kurzajki, czyli zmiany skórne w postaci niewielkich narośli, występują u około 10 procent populacji. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którego nietrudno złapać. Wystarczy uścisk dłoni lub kontakt z rzeczami zarażonego, by przeniósł się także na nas. Szacuje się, że istnieje nawet sto różnych rodzajów HPV – niektóre bardziej, innej mniej niebezpieczne. A skąd się biorą kurzajki i jak z nimi walczyć? Sprawdzamy!

HPV na basenie

Kurzajki nazywane również brodawkami pojawiają się w wyniku zakażenia wirusem HPV. A wcale nie jest o nie trudno. Wystarczy dotyk dłoni osoby zarażonej lub kontakt z dotykanym przez nią przedmiotem, by stać się kolejną ofiarą tego podstępnego czynnika zakaźnego. Nic dziwnego, że miejscami o podwyższonym ryzyku złapania HPV są szatnie, baseny, sale gimnastyczne. Czyli wszystkie te miejsca, w których nasza naga skóra narażona jest na dotykanie innych ludzi lub przedmiotów. Do zakażenia dochodzi również w salonach kosmetycznych, gdzie czynnikiem ryzyka są niedokładnie zdezynfekowane narzędzia. Istnieją również odmiany wirusa, które przenoszą się drogą płciową. Niektóre z nich są odpowiedzialne za rozwój m.in. raka szyjki macicy.

Rodzaje kurzajek

Jednak większość typów wirusa nie jest groźna. Bywa jednak uciążliwa. W wyniku nosicielstwa, na skórze pojawiają się zmiany w postaci niewielkich, twardych i szorstkich narośli. Brodawki zwykłe wywołuje HPV-1,2,4 lub 7. Są cielistego koloru i występują pojedynczo lub w grupach. Najczęściej wyskakują na dłoniach, czasem w okolicy paznokcia, co utrudnia ich usunięcie i skutecznie uprzykrza codziennie funkcjonowanie. Jeśli nie poddamy ich terapii, mogą utrzymywać się na skórze przez wiele lat.

Stosunkowo często pojawiają się także brodawki stóp, wśród których można rozróżnić głębokie oraz mozaikowe. W zależności od typu przybierają one różne kształty i kolory. Umiejscawiają się na podeszwie stóp i – w przypadku tych głębokich – sprawiają ból podczas chodzenia. Mozaikowe z kolei grupują się w kolonie, ale są znacznie płytsze i niebolesne.

Brodawki płaskie występują u młodych ludzi i najczęściej są efektem zakażenia HPV–3. To malutkie, lekko wypukłe, błyszczące grudki. Zwykle po kilku latach znikają samoistnie.

Wymrażanie

Metod walki ze zmianami skórnymi jest kilka. Dobry preparat na kurzajki może być bardzo pomocny w leczeniu. Szczególnie taki, który pozwala w domowym zaciszu przeprowadzić zabieg krioterapii. Warto wybierać produkty stworzone na bazie opatentowanych metod. Dobrze sprawdzi się Help4skin, preparat na kurzajki dający możliwość przeprowadzenia terapii zimnem metodą VERRUKILL®. Bezpiecznie, szybko i sprawnie pozbędziemy się zmian brodawkowych, które powinny zacząć zanikać już po dziesięciu dniach od zabiegu. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg wymrażania, aby pozbyć się kurzajki. W razie problemów i wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który zbada zmianę i podpowie najlepsze metody leczenia.  

Więcej na https://www.help4skin.pl/produkty/szybko-i-skutecznie-usuwa-brodawki-i-kurzajki

...