Psychogenne zaburzenia erekcji – skąd się biorą?
Co wpływa na jakość życia seksualnego? Zdrowie oraz kondycja fizyczna – niezaprzeczalnie. W tej kwestii należy jednak pamiętać o wpływie psychiki na przebieg życia erotycznego. W niektórych przypadkach może być ona wręcz kluczowy. Jakie zaburzenia mogą przyczynić się do problemów z erekcją?
Podniecenie - czy zawsze oznacza wzwód?
W jaki sposób dochodzi do podniecenia seksualnego u mężczyzny? To efekt stymulacji psychogennej lub somatycznej. Pierwsza dotyczy fantazji erotycznych oraz bodźców wzrokowych, słuchowych bądź zapachowych. W drugim przypadku elementem stymulującym jest dotyk. Wraz z intensywnością sygnałów zewnętrznych wzrasta poziom podniecenia. Gdy jest on optymalny, dochodzi do erekcji.
Czy dzieje się tak za każdym razem? W niektórych sytuacjach, mimo silnego podniecenia, wzwód może nie wystąpić. Problem wcale nie musi być poważny, przyczyną może być zmęczenie fizyczne lub wyczerpanie organizmu. Brak wzwodu może być również objawem choroby – cukrzycy, zaburzeń krążenia, nadwagi itp.
Warto pamiętać jednak, że zaburzenia erekcji mogą mieć też podłoże w psychice. Może to dotyczyć nawet 20% wszystkich przypadków. Najliczniejszą grupą cierpiącą z tego powodu są młodzi mężczyźni. W ich przypadku, mimo dobrej kondycji fizycznej i zdrowia, nie dochodzi do erekcji.
Co wywołuje zaburzenia?
W przypadku dysfunkcji o podłożu psychicznym trudno jednoznacznie wskazać przyczynę problemów. Szczególne znaczenie w tej kwestii mają zaburzenia nerwicowe. Lęk w sytuacjach intymnych uniemożliwia odbycia udanego aktu płciowego. Kolejne nieudane stosunki jedynie pogłębiają i utrwalają defekt, co odbija się na psychice mężczyzny. Dlatego w obliczu takich problemów nie należy zwlekać ze zwróceniem się o pomoc do specjalistów.
W jaki sposób rozpoznać, że zaburzenia wzwodu mają podłoże psychogenne? Tak jest w sytuacjach, gdy mężczyzna jest w stanie osiągnąć erekcję np. podczas masturbacji lub w fazie snu REM. Problem najczęściej pojawia się dopiero w kontaktach z partnerką.
Epizodyczne problemy mogą wystąpić nawet u zdrowego mężczyzny. Jeśli jednak kłopot utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy, należy niezwłocznie szukać pomocy.
Możliwe przyczyny problemu
Jedną z głównych przyczyn problemów z erekcją mogą być zaburzenia w relacji partnerskiej. Ciągła rywalizacja i konflikty, dominacja drugiej strony, problemy ze zbudowaniem więzi i bliskości – te czynniki mogą mieć ogromny wpływ na przebieg pożycia. Źródłem niepowodzeń mogą być także przykre doświadczenia seksualne z przeszłości.
Na problemy ze wzwodem wpływają również uwarunkowania osobowościowe. W grupie ryzyka są mężczyźni z niskim poczuciem własnej wartości, zamknięci w sobie, nieśmiali, nadmiernie kontrolujący oraz podatni na stres.
Ważnym czynnikiem warunkującym występowanie zaburzeń, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, są uwarunkowania kulturowe. Popularne mity i stereotypy, nierealne wyobrażenie seksu bazujące na pornografii – to wszystko buduje zniekształcony obraz męskości. W połączeniu z brakiem doświadczenia i niepewnością mogą odbić się na życiu seksualnym mężczyzny.
Jak się leczyć?
Czy istnieją skuteczne leki na zaburzenia erekcji? W przypadku problemów o podłożu psychogennym sięgnięcie po tabletki lub preparaty będzie jedynie rozwiązaniem doraźnym. W takiej sytuacji naszym pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. Do jakiego lekarza się udać? W dotarciu do źródła problemu może pomóc wizyta u psychologa lub seksuologa. Warto skontaktować się również z lekarzem rodzinnym. Przeprowadzenie podstawowych badań pomoże wykluczyć schorzenia wpływające na zaburzenia erekcji.
...