Jakie cechy charakteru ma ekstrawertyk? Po czym rozpoznać ten typ osobowości?

Autor:


Szybkie odnajdowanie się w nowych sytuacjach oraz energia czerpana ze spotkań towarzyskich to dwie z najczęściej wymienianych cech charakteru przypisywanych ekstrawertykom. Temperament ten może mieć nawet 50% całej populacji, u których jest on dominującym lub jedynym typem osobowości. Jak rozpoznać osobowość ekstrawertyka oraz co odróżnia ten temperament od innych, wymienianych w psychologii? Czy bycie ekstrawertykiem ma same pozytywy?

Jak rozpoznać ekstrawertyka?

Tym, co wyróżnia ekstrawertyka jest jego usposobienie. Osoba ta nie ma problemów z odnajdowaniem się w nowych sytuacjach, takich jak zmiana pracy, mieszkania, czy poznawanie nowych osób. Ekstrawertyk z wielką chęcią spędza czas w towarzystwie. Energię daje mu rozmowa z innymi ludźmi, a na spotkanie ze znajomymi znajduje czas i ochotę nawet po męczącym dniu w pracy.

Typowy ekstrawertyk kocha znajdować się w centrum uwagi. Chętnie podejmuje się publicznych wystąpień, a zabieranie głosu w grupie nie przyprawia go o stres. Jest osobą dynamiczną, żywą, gadatliwą, mogącą się pochwalić unikatowymi pasjami. Zamiast planować, woli spontaniczność. Preferuje przywództwo nad biernością. Swoją uwagę skupia na otoczeniu, ponieważ to z niego czerpie pozytywną energię.

Ekstrawertyzm a inne typy osobowości

Termin "ekstrawertyzm" wymienia się w towarzystwie innych typów osobowości. Wprowadził je Carl  Gustav Jung, który dzieli temperament ludzi na ekstrawersję, introwersję, neurotyczność oraz równowagę emocjonalną.

Czym charakteryzują się poszczególne z nich oraz czym na ich tle wyróżnia się osobowość ekstrawertyka, o której mowa?

Więcej na temat typów osobowości według Carla Gustava Junga przeczytasz na https://www.odzyskaj.eu/kto-to-ekstrawertyk-czy-taki-typ-charakteru-i-osobowosci-uchodzi-za-pozytywny/.

W odróżnieniu od większości z wymienionych typów osobowości, ekstrawertyk wydaje się temperamentem ludzi uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do życia. Niestety, tak jak w przypadku innych osób, tak również u ekstrawertyków następują momenty dołków emocjonalnych i nerwowość. Co je wywołuje?

Ekstrawertyzm to nie tylko pozytywne cechy charakteru

Ekstrawertyzm jest złożonym typem osobowości, dlatego nie można mówić w jego przypadku wyłącznie o pozytywnych cechach charakteru. Tym, co wyróżnia ekstrawertyka może być skłonność do spadków energii podczas przebywania w samotności. Zbyt długie stronienie od towarzystwa wywołuje nerwowość, a stan bezczynności jest powodem do irytacji i frustracji.

Bycie ekstrawertykiem to także konieczność mierzenia się z impulsywnością. Osoby te mają skłonność do podejmowania decyzji przed ich przemyśleniem, dlatego często muszą mierzyć się z konsekwencjami, jakich chcieliby uniknąć.

Czy jesteś ekstrawertykiem?

Ekstrawertyzm nie musi być jedynym typem osobowości człowieka. Mówi się bowiem o temperamencie dominującym, który także determinować może zachowania danej osoby. Jak rozpoznać, czy jest się ekstrawertykiem i czy jest to w ogóle możliwe? Dokładne zestawienie cech osobowości ekstrawertycznej znajdziesz na http://www.wyobraznia.eu/kim-jest-ekstrawertyk-poznaj-cechy-charakteru-osoby-ekstrawertycznej/.

Warto zastanowić się nad swoją skłonnością do stresu. U ekstrawertyków rzadko pojawia się on podczas wystąpień publicznych, zawierania nowych znajomości, czy w czasie zmiany swojego otoczenia. Dużo powiedzieć może także życie towarzyskie. Ekstrawertycy lubią zabierać głos w grupie, często przyjmują pozycję lidera, a ze spotkań ze znajomymi wychodzą jako ostatni. To także temperament cechujący się dużymi pokładami energii, czerpanymi z otoczenia. Ekstrawertyk ma siłę na realizowanie swoich pasji nawet, gdy wróci do domu po męczącym dniu w pracy.

Autor:
Dagmara Kozińska - psycholog, terapeuta, bloger

Źródło:


...