logo

Na co pomaga komora normobaryczna?

Autor:


Normobaria cieszy się coraz to większą popularnością, a ludzie wskazują na jej zdrowotne właściwości. Komora normobaryczna wpływa między innymi na układ sercowo-naczyniowy czy redukuje stres. Pomieszczenie ciśnieniowe Normo Life wpływa też na długowieczność, opóźniając procesy starzenia. Jakie są inne właściwości komór normobarycznych i jak one w ogóle działają? 


Szerokie zastosowanie komór 

Komory normobaryczne stosowane są w wielu szpitalach i specjalistycznych ośrodkach, gdzie celem jest leczenie nietypowych schorzeń. Przykładem mogą być problemy wynikającego z poparzenia ciała. Wizyta w pomieszczeniu ciśnieniowym Normo Life pozwala na znacznie lepsze dotlenienie komórek. Przyczynia się to do poprawny ogólnego stanu zdrowia i znacznie zmniejsza stany zapalne. Dzięki komorom przyspieszony znacznie jest też rozwój naczyń krwionośnych. Pomaga to na szybszą regenerację przy problemach skórnych. 

Komora dostarcza organizmowi duże ilości dwutlenku węgla, wodoru i tlenu. Dzięki temu pobudza się regenerację nabłonków. Związki oddziałują też regeneracyjnie na komórki skóry, które nazywa się fibroblastami. Mają one skłonność do zmniejszania swojej ilości wraz z wiekiem. To samo dotyczy kolagenu i elastyny, które po zastosowaniu normobarii znowu przyspieszają swoją produkcję. Mocno jest to zauważalne na skórze, która odzyskuje dawną jędrność i elastyczność. Wielką zaletą jest też wzrost aktywności osteoklastów i osteoblastów, które wpływają na pracę kości. Poprawia się też wydolność psychiczna, która wpływa na zapamiętywanie. 

Jak działa komora normombaryczna?

Komora normobaryczna może przypominać rodzaj wielkiej kapsuły. Składa się z zasadniczo z dwóch głównych pomieszczeń. Pierwsze jest przestrzenią docelową, gdzie utrzymuje się stałe ciśnienie na poziomie 1500 hektopaskali. Do tego miejsca prowadzi specjalna śluza o ciśnieniu 1000 hPa. Urządzenie zabezpieczone jest na trzy sposoby, żeby nie było problemu z nieplanowanymi nadwyżkami ilości barów. Najczęściej opiera się na specjalnym zaworze mechanicznym na dmuchawie. Jeden występuje również na włazie, a trzecim zabezpieczeniem jest specjalny mechanizm przerywający pracę. 

Warunki w komorze normobarycznej 

Warunki w komorze starają się być idealne dla poprawnej regeneracji pacjenta. Specjaliści uznali, że perfekcyjnymi warunkami jest ciśnienie na poziomie 1500 hPa. Poziom tlenu podnoszony jest o 40%, dwutlenku węgla o 2%, natomiast wodoru o 0,5%. Ta ostatnia wartość wydaje się stosunkowo mała, ale w zupełności wystarczy to do spowolnienia podziałów komórek człowieka. Skutecznie pozwala to też na redukcję wolnych rodników. Wszystkie te związki pozwalają na opóźnianie się procesu starzenia. 

Warunki w kapsule są alternatywą dla warunków atmosferycznych, które nie są idealne dla człowieka. Autoregeneracja ciała człowieka następuje znacznie szybciej przy wysokim ciśnieniu na zewnątrz. Komory normobaryczne to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie warunki są najbardziej zbliżone do perfekcji. Regularne wizyty o długości od 60 do 90 minut co kilka dni, co tydzień, a nawet co miesiąc pozwolą na znaczne opóźnienie procesu starzenia.

...