Olejek z czarnuszki - jakie ma zastosowanie w pielęgnacji cery i włosów?
Olejek z czarnuszki to naturalny sprzymierzeniec zdrowia i urody. Odkryj jego niezwykłe właściwości i przekonaj się, ile dobrego może zdziałać dla Twojej cery oraz włosów. Sprawdź, jak efektywna może być pielęgnacja z jego udziałem!
Czarnuszka – złoto faraonów dobre na wszystko
Posiadająca niebieskie, białe, różowe lub żółte kwiaty czarnuszka jest jednoroczną rośliną z rodziny jaskrowatych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, można więc spotkać ją w wielu miejscach na świecie – od Europy i krajów śródziemnomorskich, przez Afrykę Północną, aż po tereny Azji Południowo-Wschodniej. Czarnuszkę określa się także mianem kminku egipskiego oraz kuminu czarnego. Aktualnie znanych jest ponad 20 odmian czarnuszki, spośród których największym uznaniem cieszy się czarnuszka siewna, czyli Nigella sativa. Olejek z niej jest pozyskiwany poprzez wyciskanie nasion, a najbardziej ceniony jest nierafinowany olej z czarnuszki tłoczony na zimno.
Olej z czarnuszki był znany już starożytnym Egipcjanom i nazywano go czarnym złotem faraonów. Cieszył się on sławą wynikającą z prozdrowotnych mocy, według ówczesnych wierzeń mogąc leczyć wszystko oprócz śmierci. Fiolkę z olejkiem z czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutenchamona, a Nefretete i Kleopatra chętnie wzbogacały nim swoje urodowe rytuały. Mikstura wyróżnia się bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, biotyny, witamin A i E, cennych mikroelementów oraz tymochinonu – substancji odpowiadającej za przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwnowotworowy potencjał czarnego kminu. Wyrazisty w smaku olejek może być stosowany zewnętrznie bądź doustnie. Zmniejsza on wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, redukuje widoczność blizn i oznak starzenia, wspomaga leczenie trądziku, przeciwdziała łysieniu, stymuluje porost włosów oraz eliminuje łupież. Ponadto olejek z czarnuszki wspiera odporność, jest pomocny w leczeniu astmy, cukrzycy i schorzeń układu pokarmowego.
Jak stosować olejek z czarnuszki na włosy?
Lubisz stosować rewitalizujące olejki do włosów? Jeśli tak, przekonaj się, że olejek z czarnuszki doskonale spisze się w pielęgnacji kosmyków. Możesz zacząć od nakładania jego niewielkiej ilości na same końcówki lub wzbogacić nim ulubioną maskę do włosów czy odżywkę. Najbardziej spektakularne rezultaty zapewni olejowanie suchych bądź mokrych pasm, czyli równomierne pokrycie ich warstwą olejku z czarnuszki. Aby zawarte w nim dobroczynne składniki mogły lepiej zadziałać, w następnym kroku warto okryć głowę ręcznikiem. Po upływie minimum pół godziny należy umyć włosy szamponem. Systematycznie przeprowadzany zabieg wzmacnia pukle i dodaje im zdrowego blasku. A jeśli borykasz się z łupieżem lub łysieniem, zastosuj przeciwgrzybiczny olejek z czarnuszki jako wcierkę, która przywróci skalpowi równowagę i może sprawić, że kosmyki przestaną się przerzedzać.
Jak stosować olejek z czarnuszki na cerę?
Coraz więcej osób docenia odżywcze moce, jakimi wykazują się oleje. Wśród szczególnie polecanych specyfików prym wiedzie olej z czarnuszki. Jak go stosować? Na oczyszczoną i lekko zwilżoną cerę zaaplikuj kilka kropli olejku z czarnuszki, delikatnie go wmasowując. Możesz także nasączyć olejem wacik, dzięki któremu łatwiej będzie wklepać esencję w skórę. Dzięki niemu poprawisz wygląd twarzy, wspomożesz walkę z uciążliwymi niedoskonałościami, nadmiarem sebum, podrażnieniami oraz oznakami starzenia. Dobrym pomysłem jest też dodanie odrobiny oleju do serum bądź kremu stosowanych na co dzień. A jeśli chętnie aplikujesz pielęgnujące olejki do twarzy, od czasu do czasu warto zintensyfikować ich działanie poprzez dodatek niewielkiej ilości oleju z czarnuszki. Zarówno olejek myjący, jak i odżywczy olej jojoba doskonale komponują się z czarnym złotem faraonów.
Kosmetyki z olejem z czarnuszki
Olej z czarnuszki możesz znaleźć w wielu kosmetykach, a wzbogacone nim receptury kompleksowo dbają o doskonały stan skóry i włosów. Szampony i maski z czarnuszką cieszą się uznaniem osób, którym zależy na wzmocnieniu pukli i zwalczeniu łupieżu, natomiast krem lub serum do twarzy z olejem z czarnego kminu są ważnym elementem walki z trądzikiem, podrażnieniami, bliznami lub zmarszczkami. Na uwagę zasługują żele pod prysznic i mydła, które dzięki zawartości olejku z czarnuszki jeszcze lepiej zwalczają szkodliwe patogeny, podobnie jak wzbogacone cennym eliksirem pasty do zębów. Ciekawą propozycję stanowią peelingi z czarnuszką zapewniające ciału jedwabistą gładkość i ujędrnienie, jak również obfitujące w naturalne składniki mazidło opatrunkowe z olejem z czarnuszki, które przyspiesza gojenie drobnych zranień i różnego rodzaju oparzeń, pomaga leczyć opryszczkę oraz nawilża przesuszoną skórę. Jak widzisz – dzięki olejkowi z czarnuszki możesz zadbać o siebie od stóp do głów.
...