Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry wokół oczu?
Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji, aby wyglądać młodo i promiennie. Jeśli zadbamy o nią odpowiednio, to zminimalizujemy ryzyko pojawienia się ciemnych cieni pod oczami, głębokich zmarszczek czy regularnej opuchlizny nazywanej potocznie workami pod oczami. Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji skóry wokół oczu? Jak poprawnie wykonywać demakijaż oczu? O czym jeszcze warto pamiętać podczas dbania o tę delikatną część twarzy?
Skóra wokół oczu wymaga wyjątkowego traktowania
Budowa skóry wokół oczu jest inna niż skóry pozostałej części twarzy. Okolice oczu charakteryzuje:- cienki i delikatny naskórek,
- bardzo niewielka liczba gruczołów łojowych,
- płytkie umiejscowienie naczyń włosowatych,
- praktycznie brak podściółki tłuszczowej.
Jeżeli te zmiany nie są wywołane złym stanem zdrowia lub uwarunkowaniami genetycznymi, to odpowiednia pielęgnacja pozwala zminimalizować tego typu defekty kosmetyczne. Tylko od czego zacząć świadome i poprawne dbanie o te okolice twarzy? Podstawą jest oczywiście dobry krem pod oczy!
Krem pod oczy – podstawa pielęgnacji skóry
Najlepszy krem pod oczy to taki, który spełnia indywidualne potrzeby danej kobiety. Nie ma jednego idealnego wyboru, bo każda z nas jest inna i zmaga się z innym nasileniem problemów związanych z delikatną skórą wokół oczu. Podstawą jest oczywiście stosowanie tylko kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji okolic oczu. Kremy do twarzy nie są dostosowane do delikatnej skóry pod oczami, a na dodatek te okolice są bardzo podatne na podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego wymagają osobnych kosmetyków. Nie bez znaczenia jest też konsystencja – kremy pod oczy są lżejsze, czasem wręcz żelowe, więc można je łatwo rozprowadzić bez potrzeby rozciągania skóry, a potem delikatnie wklepać.Podstawą pielęgnacji okolic oczu jest nawilżenie. Nawet kremy na cienie pod oczami zawsze przede wszystkim nawilżają, a dopiero potem działają rozjaśniająco. Możemy wybierać też spośród kremów o działaniu regenerującym, przeciwstarzeniowym, liftingującym czy ujędrniającym. Zawsze starajmy się sięgać po kosmetyki z prostym i naturalnym składem oraz bez substancji zapachowych, które mogłyby podrażnić oczy.
Jaki powinien być krem na worki pod oczami? Taki kosmetyk musi mieć przede wszystkim działanie drenujące. Kluczem do pozbycia się obrzęków jest usprawnienie odpływu limfy oraz miejscowa poprawa krążenia krwi. Tego typu preparaty zwykle mają bardzo lekką lub wręcz żelową formułę i dodatkowo należy je przechowywać w lodówce (niska temperatura sprzyja niwelacji opuchnięć).
Zobacz też: Najlepsze kremy pod oczy dostosowane do różnych potrzeb
Zadbaj o poprawny demakijaż!
Mając już wybrany krem nawilżający pod oczy, musimy zaopatrzyć się również w kosmetyki pozwalające na skuteczny i bezpieczny demakijaż. Dokładne i codzienne zmywanie korektora, tuszu do rzęs, cieni do powiek i innych kosmetyków do makijażu jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia, jak i dobrego wyglądu okolic oczu. Pielęgnację należy stosować tylko i wyłącznie po dokładnym usunięciu kolorowych kosmetyków. Takie działanie zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień oczu oraz pozwala najlepiej wykorzystać produkty pielęgnacyjne.Jak zmywać makijaż, aby było to bezpieczne dla skóry wokół oczu? Przede wszystkim należy to robić delikatnie, bez pocierania i rozciągania skóry. Jeśli chcemy skorzystać z płatków kosmetycznych nasączonych wybranym kosmetykiem do demakijażu, to taki płatek tylko przykładamy na chwilę do oka, a potem delikatnie przesuwamy go w kierunku nosa. W razie potrzeby można sięgnąć ponownie po czysty i nasączony płatek i powtórzyć tę czynność, aż na oku nie będzie już ani grama makijażu.
Kosmetyki do demakijażu znajdziemy pod postacią mleczka, płynów micelarnych, olejków, pianek, emulsji i nie tylko. Wybierzmy taki produkt, który najbardziej nam odpowiada swoją konsystencją, jest bezpieczny dla oczu, a najlepiej hipoalergiczny. Kluczem do właściwego demakijażu jest przede wszystkim delikatność i technika opisana powyżej.
Demakijaż należy wykonywać zawsze przed położeniem się spać, nawet po długim i męczącym dniu. Spanie w kosmetykach do makijażu jest nie tylko niewskazane z powodów estetycznych, ale przede wszystkim może wpływać negatywnie na zdrowie oczu! Dlatego nawet po całonocnej imprezie należy zadbać o to, żeby położyć się spać z czystymi oczami.
Nie zapominaj o ochronie UV
Każdy, kto interesuje się tematem ochrony skóry przed starzeniem, wie o destrukcyjnym działaniu promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, dlatego warto codziennie rano nakładać na twarz krem z wysokim filtrem UVA i UVB. Dotyczy to również okolic oczu!Niestety sam filtr to może być za mało dla skóry pod oczami. Dlatego aby osłabić działanie promieni słonecznych, warto nosić ciemne okulary z filtrem ochronnym. Ciemne szkła chronią skórę przed promieniami słońca, a dodatkowo ograniczają do minimum odruch mrużenia oczu. Częste mrużenie i zaciskanie powiek sprzyja pogłębianiu się zmarszczek mimicznych.
Jak jeszcze dbać o skórę pod oczami?
Chcąc zadbać o jak najlepszy wygląd skóry pod oczami, nie zapominajmy również o delikatnym masażu podczas nakładania wybranego kremu pod oczy. Taka technika pozwala poprawić mikrokrążenie, wpływa pozytywnie na wchłanianie się kosmetyku oraz pomaga zmniejszyć opuchliznę. Warto pamiętać, by przy każdej aplikacji kremu pod oczy delikatnie rozprowadzić go po skórze, a potem wklepać zaczynając od wewnętrznego kącika i przesuwając palce w stronę tego zewnętrznego. Taki masaż nie zajmie wiele czasu, a ma naprawdę ogromne znaczenie, jeśli chodzi o poprawę wyglądu skóry.Co jeszcze poprawia kondycję skóry pod oczami? Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. To właśnie odpowiednia ilość wypitej wody wpływa na nawilżenie naskórka, zapobiega tworzeniu się obrzęków i poprawia elastyczność i wygląd skóry. Nie można też zapominać o odpowiednio długim śnie. Nawet najlepsze kosmetyki i masaże nie pomogą, jeśli nagminnie zarywamy noce i nie wysypiamy się. Organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. To właśnie w czasie snu skóra pod oczami może skorzystać ze wszystkich drogocennych składników, które znajdują się w wybranym kremie pod oczy. Jeśli jednak nałożymy krem, a potem jeszcze długo nie pójdziemy spać, to organizm nie będzie miał czasu na wzmocnienie i zregenerowanie skóry.
...