Jak prawidłowo przechowywać odpadny medyczne?

Autor:


Prawo definiuje odpady medyczne jako odpady powstające zarówno podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, jak i w trakcie przeprowadzania badań czy doświadczeń naukowych z dziedziny medycyny. Co więcej, wskazuje ono zasady postępowania z nimi, nakładając na podmioty świadczące usługi zdrowotne obowiązki związane z ich przechowywaniem – odpady medyczne muszą być odpowiednio segregowane. W tym artykule przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu.

 

Utylizacja odpadów medycznych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 listopada 2021 r. w sprawie unieszkodliwiania oraz magazynowania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych zbieranie zakaźnych odpadów medycznych powinno odbywać się w miejscu ich wytwarzania. Wyjątek stanowią jedynie odpady powstające w trakcie świadczenia usług na wezwanie – one musza zostać niezwłocznie przewiezione do specjalnego pomieszczenia, które spełnia wymogi dotyczące magazynowania odpadów medycznych.

Co więcej, niezgodne z prawem jest składowanie zakaźnych opadów medycznych na składowisku, a także unieszkodliwianie ich we współpalarniach odpadów. Muszą one zostać unieszkodliwione poprzez procedurę termicznego przekształcenia – odbywa się to w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Niezbędne jest przy tym uzyskanie zezwolenia marszałka województwa.

Przechowywanie odpadów medycznych – zasady

Odpady medyczne stanowią zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i osób czy zwierząt mogących mieć z nimi bezpośredni kontakt. Obostrzenia dotyczące wytwarzania, przechowywania oraz unieszkodliwiania takich odpadów są ważne, dlatego pracownicy danej placówki powinni zostać zapoznani z zasadami postępowania.

Procedury związane z utylizacją odpadów medycznych obejmują:

Pojemniki na odpady medyczne – ich kolory a segregacja

Zbieranie oraz segregowanie odpadów medycznych powinno odbywać się w miejscu ich powstawania – w tym celu niezbędne są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia pojemniki oraz worki. Muszą być to specjalne wyroby przystosowane do przechowywania odpadów medycznych. Nie bez znaczenia pozostaje również ich barwa – to właśnie ona umożliwia prawidłową segregację. Pojemniki na odpady medyczne są dostępne m.in. tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Pojemniki-na-odpady-medyczne/109.

Czerwone pojemniki na odpady medyczne

Czerwone pojemniki wykorzystywane są do przechowywania najbardziej niebezpiecznych odpadów – tych, które mogą prowadzić do rozwoju zakażeń czy zarażenia chorobami. Wyroby te musza być odporne na wstrząsy oraz przebicia, a także cechować się nieprzemakalnością.

Wśród odpadów przechowywanych w czerwonych pojemnikach znajdują się te zawierające żywe organizmy lub ich toksyny, które mogą wywoływać zakaźne choroby. Zaliczają się do nich m.in. części ciała oraz organy, pojemniki na krew i konserwanty do jej przechowywania, zużyte opatrunki i gaziki, podkłady, podpaski czy zainfekowane pieluchomajtki. Co więcej, przechowuje się w nich pozostałości z żywienia pacjentów na oddziałach zakaźnych.

Żółte pojemniki na odpady medyczne

Mniej niebezpieczne odpady przechowywane są w żółtych pojemnikach. Należą do nich odpady zawierające substancje chemiczne, które mogą wywoływać choroby zakaźne u zwierząt lub ludzi, lub mogą stanowić źródło skażenia środowiska. Do tych pojemników trafiają chemikalia, leki cytotoksyczne i cytostatyczne, jak również odpady amalgamatu dentystycznego.

Inne kolory pojemników na odpady medyczne

Pojemniki na odpady medyczne w innych kolorach, takich jak niebieski, zielony czy czarny, służą do przechowywania odpadów nieposiadających niebezpiecznych właściwości. Wśród nich znajdują się odpady, takie jak między innymi narzędzia chirurgiczne i zabiegowe czy opatrunki z materiału lub gipsu, ubrania jednorazowe oraz pościel.

Obowiązujące prawo wskazuje, że odpady medyczne muszą być zbierane oraz segregowane w miejscu ich powstania. Należy je przechowywać w specjalnych pojemnikach i workach.

...