Jak urządzić pokój bez okna?

Autor:


Czy pokój bez okna trzeba spisać na straty i jedynie zaaranżować w nim spiżarkę czy garderobę? Niekoniecznie! Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i kreatywności, a także odpowiedniego urządzenia przestrzeni, wykorzystania jej wszelkich możliwości aranżacyjnych oraz zastosowania ciekawych dodatków. Dzięki temu wnętrze bez okna może stać się równie przyjemne w codziennym użytkowaniu, co pomieszczenie, w którym są przeszklone całe ściany. Dowiedz się już dziś, jak z głową urządzić pokój bez okna!

Urządzanie pokoju bez okna – nie poddawaj się!

Większość wnętrz domowych jest znacznie przyjemniejsza w odbiorze i tym samym w użytkowaniu, jeśli tylko znajduje się w nich okno – mniejsze czy większe, nie ma to znaczenia, ważne, żeby był dostęp do światła słonecznego. Jednak może się zdarzyć, że w danym pokoju go zabraknie.

Najczęściej do takich przestrzeni należą łazienki, jednak to zupełnie normalne, gdyż w większości pokojów kąpielowych nie ma dostępu do okien, dlatego nikt nie uznaje tego za wadę, raczej za standardową cechę użytkową. Kolejnym pomieszczeniem, które bywa często pozbawione okna, jest kuchnia. To równie częsty widok, jak w przypadku łazienki. Podobnie jest z różnego rodzaju schowkami, spiżarkami i garderobą. W nich brak dostępu do światła słonecznego nie wiąże się z większym kłopotem.

Problem może zacząć się dopiero wtedy, gdy zabraknie okna w salonie, pokoju dziecięcym czy gabinecie. Jednak odrobina kreatywności wystarczy, aby go rozwiązać i stworzyć przytulne, jasne wnętrze, w którym każdy z wielką chęcią i przyjemnością spędzi czas.

Zasady, którymi warto się kierować podczas aranżacji pokoju bez okna

Podczas aranżowania pokoju bez okna bardzo ważne jest trzymanie się pewnych zasad, gdyż od dobrego planu i doboru poszczególnych elementów zależy w dużej mierze sukces aranżacyjny.

Postaw na jasne kolory

Przede wszystkim istotne są kolory, które powinny być jak najjaśniejsze, aby nie przytłoczyć przestrzeni bez dostępu światła słonecznego i dodatkowo nie pogrążyć jej w ciemności. Im jaśniejsze odcienie, tym bardziej możemy liczyć na wizualne powiększenie wnętrza. Warto także zadbać, aby kolory podłóg i ścian były jak najbardziej zbliżone do siebie, gdyż im mniej kontrastów, tym lepiej.

Doświetl całe wnętrze za pomocą lamp

Obowiązkowym elementem jest również odpowiednia ilość oświetlenia, od którego w dużej mierze zależy poziom jasności w pokoju bez okna. Świetnie sprawdzi się lampa wisząca zamontowana w samym centrum pomieszczenia, dodatkowo kinkiety ścienne, które doświetlą zakamarki oraz lampy podłogowe i biurkowe. Można także pod sufitem lub przy podłodze zamontować listwy ledowe, które dodadzą jeszcze więcej światła. Tego rodzaju oprawy świetlne można także zastosować w komodach i szafach, dzięki czemu doświetlą ich wnętrze.

Elementy wyposażenia i dodatki, które zastąpią okna

Warto także zdecydować się na odpowiednie elementy wyposażenia i dodatki, które mogą nawet zastąpić okno. Mowa między innymi o meblach z przeszkleniami – świetnie sprawdzi się witryna w salonie (tutaj sprawdzisz przykładowe aranżacje: https://meblezych.pl/witryna-w-salonie-aranzacje), luksfery czy lustra, które odbijają światło. Dobrze jest też wybrać drzwi ze szklanymi wstawkami, przez które także do wnętrza dostanie się światło słoneczne wpadające do sąsiedniego pomieszczenia.

Pokój bez okna również ma swoje zalety

Pokój bez okna wbrew pozorom wcale nie ma samych wad, a można wymienić wiele jego zalet. Przede wszystkim:

Wśród wad pokoju bez okna można wymienić brak wentylacji, dlatego konieczne jest postawienie na drzwi ze specjalnymi otworami, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza. Ciemne wnętrze, jak widać, nie jest problemem, gdyż można je rozjaśnić za pomocą wymienionych powyżej rozwiązań.

Szukasz nowoczesnych mebli drewnianych? Zapraszamy na stronę meblezych.pl!

 

...