Czym jest cystoskopia warszawa i kiedy się ją wykonuje?

Autor:


Wiele osób zmaga się z chorobami układu moczowego. Trzeba pamiętać jak ważna jest szybka diagnostyka, gdyż dzięki temu leczenie może być naprawdę skuteczne. W wielu przypadkach lekarz może zalecić badanie cystoskopii. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Czym jest cystoskopia?

Cystoskopia jest badaniem układu moczowego. Jest to badanie urologiczne, które pozwala ocenić stan całego pęcherza, jak i cewki moczowej. Może być ono nieprzyjemne, gdyż do cewki moczowej wprowadza się cystoskop. Jest wiele wskazań do przeprowadzenia tego badania. Jest to choćby podejrzenie nowotworu pęcherza moczowego, kamicy pęcherza moczowego czy guza pęcherza moczowego. Badanie wykonuje urolog. Przed badaniem umieszcza specjalny żel w cewce moczowej, znieczula on, ale też ułatwia poślizg. Następnie lekarz dezynfekuje ujście cewki moczowej i wprowadza w nią cystoskop. Dla jeszcze lepszego zobrazowania stanu pęcherza zostaje on wypełniony wodą bądź roztworem soli fizjologicznej. Jeżeli lekarz zauważy podejrzane zmiany, to może pobrać wycinki do badania histopatologicznego, przy czym odbywa się to w znieczuleniu. 

Jak przygotować się do cystoskopii? 

Warto wiedzieć, że cystoskopia w Warszawie jest coraz częściej przeprowadzana z powodu wzrostu chorób układu moczowego. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet usunięcie pęcherza moczowego. Cystoskopia nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeżeli dochodzi do nawracających infekcji dróg moczowych, to lekarz wcześniej może przeprowadzić terapię przeciwbakteryjną. Dodatkowo pacjent musi być na czczo. Przed samym badaniem niezbędne jest oddanie moczu. Oczywiście mogą pojawić się powikłania, przy czym najczęściej szybko ustają. 

Zalecenia po cystoskopii

Trzeba jeszcze wiedzieć, że zabieg można przeprowadzić zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. W przypadku tej drugiej opcji jest to chirurgia jednego dnia, co oznacza, że pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do domu. Po cystoskopii trzeba zwiększyć podaż płynów. Ewentualne dalsze zalecenia przedstawi Wam lekarz. Po badaniu może pojawić się krew w moczu, jednak nie powinno to trwać dłużej niż kilka dni. W niektórych przypadkach może dojść do zakażenia dróg moczowych. Wtedy konieczna jest farmakoterapia. Jeżeli pojawi się silny ból bądź gorączka, a objawy się nasilają, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.       

...