Polip – występowanie, objawy, diagnostyka i leczenie

Autor:


Polipy są guzowatymi tworami patologicznymi, które wyrastają z błon śluzowych wysłanych nabłonkiem gruczołowym. Są to zmiany makroskopowe, które najczęściej pojawiają się u osób dorosłych. Z reguły ich rozwój nie daje charakterystycznych objawów – podobnie jak wygląd polipa, są one zależne od miejsca jego występowania.

Polip może bowiem rozwijać się niemal w każdym narządzie ludzkiego ciała tj. nos, żołądek, jelito grube bądź macica. W typowej postaci polip ma kształt maczugowaty i składa się z cienkiej nóżki (szypuły) oraz kulistego, miękkiego zgrubienia. Jak jest ich etiologia i co może świadczyć o ich rozwoju w naszym organizmie? Poznaj rodzaje, objawy oraz sposoby walki z tą jednostką chorobową.

Etiologia i patogeneza – dlaczego powstaje polip i jakie daje objawy?

Przyczyny powstawania polipów są wielorakie i zależą od rodzaju oraz lokalizacji samego polipa. Ich rozwój może wynikać z mutacji genetycznych, toczącego się przewlekłego stanu zapalnego, a niektóre są związane z syndromami dziedziczenia. 

Przykładowo, pojawienie się polipa w jelitach zaczyna się od nieprawidłowej proliferacji komórek nabłonka jelitowego. Może być to spowodowane zmianami w ścieżkach sygnalizacji komórkowej, co z kolei prowadzi do niekontrolowanego wzrostu komórek i tworzenia się polipów. 

Polipy zlokalizowane w jelitach mogą powodować zmiany w rytmie wypróżnień, uczucie parcia na stolec, krwawienie z odbytu czy pojawienie się śluzu w kale. Możemy tutaj wyróżnić polipy jelita adenomatyczne, które mogą mieć potencjał do przekształcenia się w nowotwory złośliwe lub polipy hiperplastyczne – zwykle o charakterze łagodnym.

Polipy nosowe to przeważnie wynik przewlekłego stanu zapalnego. Podrażnienie i zapalenie zatok powodują zmiany w błonie śluzowej nosa, co inicjuje tworzenie się polipów. Tutaj objawami często jest katar, utrata węchu czy uczucie przytkanego nosa.

Polipy endometrialne (zlokalizowane w macicy), rozwijają się z powodu nieprawidłowego wzrostu komórek endometrium, często pod wpływem hormonów, takich jak estrogen. Pojawienie się polipów w macicy może objawiać się w postaci nieregularnych miesiączek lub krwawieniem międzymiesiączkowym.

Polipy żołądka również pojawiają się najczęściej w wyniku przewlekłego zapalenia, na przykład spowodowanego przez infekcję H. pylori, lub mogą być wynikiem reakcji na długotrwałe podrażnienia ścian żołądka.

Diagnostyka i leczenie polipów

Polipy są ważnym sygnałem ostrzegawczym w naszym organizmie, wskazującym na potencjalne problemy ze śluzówką narządów, w których występują. Ich obecność może wskazywać na ryzyko poważniejszych chorób w przyszłości. 

W diagnostyce polipów stosuje się badania endoskopowe, jak kolonoskopia czy gastroskopia, w zależności od lokalizacji polipa. Ważnym elementem diagnostyki jest biopsja, pozwalająca na histologiczną ocenę polipa, która mówi nam o inwazyjności pobranego polipa. 

Dalsze leczenie polipów jest uzależnione od umiejscowienia zmiany i jej rozmiaru. Najczęściej jednak polega na ich chirurgicznym usunięciu poprzez polipektomię. Zabieg ten jest wykonywany endoskopowo, co czyni go mniej inwazyjnym dla Pacjenta – minimalizuje on ryzyko krwawienia lub perforacji tkanek.

Jak podkreśla specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurg dr n. med. Robert Rojewski:

„Z pomocy Gabinetu Chirurgii mogą skorzystać zarówno Pacjenci podejrzewający występowanie polipów jak i osoby zainteresowane skonsultowaniem wstępnego rozpoznania i omówieniem dostępnych metod leczenia”.

Regularne badania i monitorowanie stanu zdrowia są kluczowe w wykrywaniu i leczeniu polipów, szczególnie tych, które mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące zmiany, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą!

...