Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny, objawy i metody leczenia

Autor:


Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to inaczej dobrze Ci znane przeziębienie. Jest jedną z najczęściej występujących chorób sezonu jesienno-zimowego i zazwyczaj ustępuje w przeciągu kilku dni. Jednak co robić, kiedy infekcja na dobre zajmie zatoki? Poznaj skuteczne sposoby leczenia zapalenia zatok przynosowych.

Co wywołuje zapalenie błony śluzowej nosa i zatok?

Kiedy do organizmu trafiają patogeny, aktywuje się układ odpornościowy. W odpowiedzi na infekcję wywołuje on miejscowy stan zapalny, który odpowiada za towarzyszące chorobie objawy. Zdecydowana większość przypadków zapalenia nosa i zatok jest spowodowana przez wirusy. Infekcja bakteryjna zdarza się rzadko, a na dodatek zazwyczaj rozwija się wtórnie do wirusowej, np. jeśli nie zastosowano odpowiedniego leczenia.

Na podstawie czasu trwania choroby wyróżnia się:

Objawy zapalenia zatok przynosowych

Na początku pojawiają się klasyczne objawy przeziębienia – katar, kaszel, ból gardła, czasem niewysoka gorączka. Jeśli jednak infekcja dotrze do zatok przynosowych, spowoduje nadprodukcję gęstej, kleistej wydzieliny, której organizm nie będzie w stanie usunąć samodzielnie. Dołączą wtedy dodatkowe objawy:

Jak leczyć zapalenie zatok?

Nie bagatelizuj ostrego zapalenia zatok przynosowych – nieleczone rozciągnie się w czasie na kilka tygodni. Co gorsza, zalegająca w zatokach wydzielina sprzyja rozwojowi nadkażenia bakteryjnego, które może skutkować koniecznością podania antybiotyku. Dlatego warto szybko się nią zająć.

Jak rozrzedzić śluz w zatokach? W tym celu pomocne będą doustne leki ziołowe, np. na bazie olejków eterycznych – eukaliptusowego, mirtowego, cytrynowego i pomarańczowego. To substancje bogate w składniki aktywne o działaniu:

A co możesz zastosować na pozostałe objawy zapalenia zatok przynosowych?

W większości przypadków ostrego zapalenia zatok przynosowych infekcję wywołują wirusy, a szybkie łagodzenie objawów zapobiega rozwojowi nadkażenia bakteryjnego. Dlatego zwykle antybiotyk nie jest potrzebny. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli po kilku dniach samodzielnego leczenia nie widzisz poprawy. Być może konieczne będzie zastosowanie leków na receptę.

[1] Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1): 25-31.

[2] Pachecka, M., Pachecka, R., & Pławińska, A. (2014). Zastosowanie substancji pochodzenia naturalnego w leczeniu zapalenia zatok przynosowych w świetle Europejskich wytycznych na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa–EPOS 2012. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(4): 427-439.

[3] Arcimowicz, M. (2021). Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce. Otolaryngologia Polska, 75(4): 40-50.

...