Jak odebrać prawo do opieki nad dzieckiem? Czy potrzebny jest prawnik?

Autor:


Twój były partner nie interesuje się swoją pociechą? Zastanawiasz się, jak odebrać prawo do opieki nad dzieckiem drugiemu rodzicowi? Ubieganie się o wyłączną opiekę nad osobą małoletnią może być trudne bez pomocy prawnika. Sprawdź, kiedy zachodzą przesłanki do pozbawienia władzy rodzicielskiej jednego z opiekunów prawnych dziecka.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie opieki nad dzieckiem?

Obowiązkiem obojga rodziców jest sprawowanie opieki nad dzieckiem od momentu jego narodzin. Niemniej jednak w pewnych sytuacjach mogą pojawić się podstawy do ograniczenia lub pozbawienia jednego z opiekunów władzy rodzicielskiej. Skorzystanie z usług prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, takiego jak www.adwokatrodzinny.wroclaw.pl, może okazać się pomocne w procesie ubiegania się o wyłączną opiekę nad dzieckiem. Choć nie ma gwarancji, że procedura ta będzie prosta, odpowiednie wsparcie prawne może przyczynić się do lepszego zrozumienia i przygotowania się do tego wyzwania.

Dlaczego warto skorzystać z usług prawnika? Przede wszystkim dlatego, że adwokat rodzinny może szczegółowo wyjaśnić, w jakich okolicznościach należy ograniczyć lub odebrać władzę rodzicielską drugiemu opiekunowi, przygotować stosowny wniosek, a także reprezentować stronę przed sądem.

Kiedy można odebrać prawo do opieki nad dzieckiem?

Prawo do opieki nad dzieckiem po rozstaniu nadal mają oboje rodzice. Odebranie władzy rodzicielskiej jednemu z opiekunów stanowi ostateczność, dlatego muszą zachodzić pewne okoliczności, które wskazują na konieczność podjęcia takiego działania. Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podstawą do podjęcia tej procedury wobec matki lub ojca jest:

Jak przebiega proces odebrania prawa do opieki nad dzieckiem?

Jak odebrać prawo do opieki nad dzieckiem? Procedura w sprawie odebrania władzy rodzicielskiej odbywa się przed sądem rejonowym po złożeniu stosownego wniosku. Może go wnieść jeden z rodziców, inny pełnoletni członek rodziny, prokurator, a nawet szkoła, do której chodzi dziecko. Stronami postępowania są rodzice dziecka, najczęściej reprezentowani przez prawników. Niezależnie od tego, czy sprawa toczy się o opiekę nad dzieckiem dla ojca, czy też matka ubiega się o wyłączną pieczę nad małoletnim, samo dziecko nie bierze udziału w rozprawie. Jednak sąd może zarządzić przesłuchanie osoby małoletniej w charakterze świadka w obecności biegłego psychologa, gdy jest ona wystarczająco świadoma społecznie.

W toku postępowania o odebranie prawa do opieki nad dzieckiem zwykle przedstawiane są stanowiska stron. Powołuje się również świadków, których zeznania mają potwierdzić, że złożenie wniosku było jak najbardziej uzasadnione. W rozprawie bierze udział prokurator, a po przeprowadzeniu rozpoznania sąd wydaje postanowienie dotyczące tego, kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem.

...