Konkurs fotograficzny "Kultury na mojej ulicy" rozstrzygnięty

Autor:


Ján Figel’, Komisarz ds. Edukacji, Kształcenia, Młodzieży i Kultury, ogłosił 25 wrześnie br. wyniki konkursu "Kultury na mojej ulicy", realizowanego w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008. Zwycięskie fotografie zostały wyłonione spośród ponad 2 000 zgłoszeń.

   "Kultury na mojej ulicy" to konkurs skierowany do wszystkich tych, którzy za pomocą aparatu fotograficznego chcieli przedstawić swoją wizję spotykania kultur w otaczającym ich świecie. Celem konkursu było zachęcenie wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej do wyrażenia tego czym jest dla nich dialog międzykulturowy w ich codziennym życiu. Ogłoszenie czterech zwycięskich prac oraz ceremonia rozdania nagród odbyły się wczoraj w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. "Duże zainteresowanie konkursem pokazało, że temat zadziałał na wyobraźnię Europejczyków" powiedział Komisarz Figel' w przeddzień rozdania nagród. "Bardzo zróżnicowane podejście do tematu zaowocowało przedstawieniem dialogu międzykulturowego poprzez podkreślenie różnorodności kulturowej Europy, a także silnego poczucia wspólnie wyznawanych wartości, które ją łączą."
Trzech zwycięzców wyłonionych zostało przez międzynarodowe jury, które oceniało prace pod kątem kreatywności i oryginalności ujęcia “dialogu międzykulturowego”, wartości technicznej, kompozycji obrazu, czytelność przekazu oraz umiejętność przykucia uwagi oglądającego. Czwarta nagroda przyznana została przez publiczność, która wybrała swojego faworyta poprzez głosowanie online. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody w postaci profesjonalnego sprzętu fotograficznego oraz wycieczki do stolic Europy. Całkowita wartość nagród to 15,000 euro.
   Pierwsze miejsce zajął Joseph Smith z Malty za zdjęcie "Village cobbler",Stare buty, narzędzia, przedmioty religijne oraz plakaty Elvisa tworzą obraz warsztatu pewnego kupca. "Sklep Freddy’ego jest miejscem spotkań przyjaciół, mieszkańców, a nawet turystów! Byłem zaintrygowany miejscem pracy tego człowieka: zestawieniem obrazów religijnych z wizerunkami gwiazd pop", mówi Smith. Według przewodniczącego jury profesora Chrisa Wainrighta, "intymność, wielopłaszczyznowość znaczeń, a także ciekawy nastrój i kompozycja" przekonały jury do wyboru tego zdjęcia.  
   Zdobywcą drugiej nagrody jest Nikolaj Lund z Danii, autor zdjęcia "Open Minds". Zdjęcie przedstawia trzy młode kobiety w serdecznym uścisku na jednej z ulic w miejscowości Århus w Danii. Według autora zdjęcia to "żywy przykład dialogu międzykulturowego". Zdjęcie zostało zrobione przy okazji projektu "Borrow a person: grow wiser".
   Trzecią nagrodę otrzymał Jérôme Clair z Francji za zdjęcie “"solé du jeu" (Wyłączony z gry). Zamierzeniem autora było pokazanie baru jako “miejsca wymiany myśli oraz dialogu między ludźmi należących do różnych pokoleń, pochodzących z różnych środowisk”. Francuski fotograf uchwycił na zdjęciu grupkę osób z Hiszpanii i Wenezueli grających w argentyńską grę w karty.
   Nagroda publiczności przyznana została Simonowi Vansteenwinckel z Belgii za jego "Fairy Tales 1" Autora zdjęcia zainspirował napotkany widok: "Zobaczyłem cztery dziewczynki bawiące się na ulicy – Anna, Clara, Fatou i Marie, które są metyskami [mają rodziców różnego pochodzenia], ale przede wszystkim wróżkami." Jury poparło wybór publiczności, uznając zdjęcie za bardzo dynamiczne i pełne optymizmu.
   Nagrodzone fotografie stanowią część wystawy otwartej wczoraj przez Komisarza Figel’a. Zwycięskie prace oraz 21 innych fotografii tworzą wystawę, która do 31 października będzie prezentowana na placu przed budynkiem Berlaymont, a następnie zostanie pokazana w innych miejscach Europy. Wszystkie te zdjęcia składają się na panoramę Europy, w której różne kultury spotykają się na płaszczyźnie edukacji, religii, sportu, rozrywki, zakupów oraz codziennych kontaktów ludzi młodych i starych, sąsiadów, przyjaciół i nieznajomych.



-=- -=-

...