Program „Pomóżmy razem” po raz trzeci w Poznaniu
Już po raz trzeci w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie szczeniąt rasy labrador w ramach programu „Pomóżmy razem”. Po odpowiednich szkoleniach prowadzonych przez Fundację Labrador psy te będą pomagać w pokonywaniu przeszkód osobom niewidomym.
Od 2006 roku Organizatorzy programu „Pomóżmy razem” starają się uświadamiać jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych pełnią psy asystujące. Jednym z takich psów jest przewodnik osoby niewidomej, który nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Dane liczbowe pokazują jak dużo jeszcze musimy zrobić, aby dorównać innym krajom europejskim pod względem liczby psów szkolonych dla osób niewidomych. Rocznie w Polsce szkolonych jest tylko ok. 10 psów, których zadaniem jest prowadzenie przez życie osób niewidomych. W Polskim Związku Niewidomych na 5 000 całkowicie niewidomych, przypada ok. 120 psów, które mogą nieść pomoc tym osobom , podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest zdecydowanie większa. Tylko w Wielkiej Brytanii pracuje 7,5 tys. psów przewodników. Ponadto The Guide Dogs for the Blind Association, szkoli w ciągu roku 750 nowych psów przewodników .
Aby przyczynić się do zmiany obecnej sytuacji w naszym kraju, poznańska Fundacja Labrador Pies Przewodnik, przystąpiła do koalicji „Pomóżmy razem”, by wspólnie z pozostałymi organizacjami uświadamiać społeczeństwu rolę psa wspierającego osobę niepełnosprawną oraz zwiększać liczbę dobrze wyszkolonych czworonogów. W akcję zaangażował się także producent marki Velvet, której ambasadorem jest mały biszkoptowy labrador. To właśnie ze sprzedaży produktów Velvet oznaczonych logotypem programu „Pomóżmy razem” zaangażowane do programu Organizacje już od 2006 roku otrzymują biszkoptowe pieski oraz fundusze na ich szkolenie i utrzymanie.
Trzeci rok działalności programu „Pomóżmy razem” pokazuje nam, że była to słuszna inicjatywa. Gdy widzę postępy w szkoleniu szczeniaków, które przekazaliśmy Fundacjom w minionych latach, utwierdzam się w przekonaniu, że jest to dobry kierunek i powinniśmy nim podążać, aby labradorów niosących pomoc osobom niewidomym, czy chorym było z każdym rokiem więcej. Cieszymy się także, że program ”Pomóżmy razem” inicjując akcję „Miejsce przyjazne psom asystującym” zaangażował się też w inne aspekty relacji człowieka i psa – mówi Anna Malitka-Babik, koordynator programu „Pomóżmy razem”.
Jedną z gałęzi działań programu „Pomóżmy razem” jest także w pomoc osobom, które już posiadają odpowiednio przeszkolonego psa, ale bardzo często na swojej drodze spotykają barierę w postaci zakazów wchodzenia ze swoim psim opiekunem do sklepów, urzędów, banków itp. Dlatego w ramach programu w 2007 roku zainicjowana została ogólnopolska akcja „Miejsce przyjazne psom asystującym”.
W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się ponad 80 instytucji oraz firm rozsianych po całej Polsce. Na liście miejsc, którą można zobaczyć na stronie www.pomozmyrazem.pl, znalazły się m.in. wielkopolskie sieć sklepów Carrefour czy CH Echo Piła. Te oraz pozostałe miejsca zostały oznaczone specjalną naklejką Miejsce przyjazne psom asystującym, która oznacza, że w obrębie danego miejsca wszędzie tam, gdzie porusza się osoba niepełnosprawna, może jej towarzyszyć pies asystujący.
W roku 2008 celem programu „Pomóżmy razem” jest zachęcenie kolejnych instytucji do zaakceptowania psów towarzyszących niepełnosprawnym i oznaczenia swoich obiektów naklejką Miejsce przyjazne psom asystującym. Aby działania przyniosły jak najlepsze efekty, organizatorzy rozesłali propozycję przyłączenia się do akcji przedstawicielom ponad 200 firm, w tym galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, banków oraz szkół wyższych z całego kraju. Choć w Polsce nadal jest niska świadomość tego, że często zdarzają się sytuacje w których osoby, którym towarzyszy pies asystujący są źle traktowane w miejscach publicznych, widać pierwsze efekty tegorocznych działań. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 50 firm m.in.: Centrum Handlowe M1.
Centra Handlowe M1 w Polsce to miejsca, w których zakupy można zrobić w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Istotnym elementem podejścia M1 do Klientów jest również dbanie o komfort robienia zakupów. Parterowe rozplanowanie, szerokie korytarze, obniżone krawężniki ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym, udogodnienia dla mam z dziećmi, i darmowe "krainy zabaw dziecięcych" to znaki rozpoznawcze naszych Centrów. W związku z tym i w zgodzie z filozofią marki naturalne jest poszerzanie wszelkich udogodnień - dlatego z wielka przyjemnością przystępujemy do programu "Pomóżmy razem". Chcielibyśmy, aby osoby poruszające się w asyście psa przewodnika wiedziały, że są mile widziane i mogą wygodnie zrobić zakupy w każdym sklepie M1 – powiedział Dominik Piwek - Kierownik Działu Marketingu.
Wszystkie instytucje, które popierają ideę akcji Miejsce przyjazne psom asystującym mogą się do niej przyłączyć wypełniając specjalny formularz na stronie www.pomozmyrazem.pl i zamawiając dowolną ilość bezpłatnych oznaczeń z logo programu.
Wszelkie informacje na temat programu „Pomóżmy razem” oraz inicjatyw podejmowanych w ramach akcji, dostępne są w serwisie internetowym www.pomozmyrazem.pl.
...