Philip Marsden- " Dom na Kresach. Powrót "

Autor:


Jest rok 1939, siedemnastoletnia Zofia z Morynia nad Niemnem ucieka przed wojenną zawieruchą do Anglii. Tam zakochuje się w pilocie Olgierdzie Ilińskim. W trzy tygodnie po ślubie Olgierd ginie, zestrzelony nad Francją.

Kilka lat po tragicznym zdarzeniu Zofia wychodzi za amerykańskiego dyplomatę i osiedla się  z nim w Kornwalii.

Jest rok 1989, Zofia mieszka samotnie w domu z widokiem na kornwalijskie wybrzeże. Philip Marsden, młody pisarz zafascynowany poezją Zofii i historią jej życia, namawia ją do podróży na Białoruś. Zainspirowani historią zapisaną na pożółkłych stronach dziennika Heleny O’Breifne, matki Zofii, wyruszają w poszukiwaniu cieni przedwojennego świata polskich Kresów, zapachu malin, mgły nad Niemnem i piękna przedwojennego świata.


Misterne przywoływanie wschodnich rubieży… Znakomita książka podróżnicza. Norman Davies

Swoją siłę Dom na kresach zawdzięcza rzadkiej umiejętności kreślenia rozległych obrazów za pomocą bardzo oszczędnych środków, sprzężonej ze stanowczą kontrolą nad głębokim współczuciem, jakie żywi autor dla ofiar tej wschodnioeuropejskiej „parady klęsk”, nigdy nie pozwalając sobie zniżyć się do sentymentalizmu. "The Spectator"

W tej książce spotykają się dwie wrażliwości: głównej bohaterki, w życiu również poetki, i pisarza, młodego Anglika, dla którego Kresy są raczej mityczną krainą, której dał się zauroczyć tak samo, jak można się poddać wizji Arkadii. Książka na długie zimowe wieczory. "Głos Wielkopolski"

Philip Marsden potraktował Polskę i Kresy jak odkrywany dla Zachodu egzotyczny ląd. Może trochę ta jak Karen Blixen Afrykę: z pełną otwartością, chęcią zrozumienia i zafascynowaniem. "Gazeta Wyborcza"

Niezwykła to książka podróżnicza: oparta na faktach, a jednocześnie pełna poezji, wciągająca niepowtarzalnym klimatem. "Zwierciadło"


...