Terapia promieniami
Radioterapia jest nowoczesną metodą leczenia raka. Polega na eliminacji komórek nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego. Jest to metoda stosowana zarówno dla całkowitego wyleczenia pacjenta, jak i zahamowania choroby, czy zmniejszenia dolegliwości bólowych pacjenta.
W terapii nowotworów metoda ta odgrywa zasadniczą rolę i ma zastosowanie w przypadkach 60% pacjentów chorych na raka. W zależności od stanu chorego radioterapię dzielimy na: radykalną oraz paliatywną. Celem pierwszej jest kompletne wyleczenie pacjenta, natomiast druga jest stosowana
w przypadkach zaawansowanego procesu chorobowego.
Radioterapię możemy podzielić również ze względu na bliskość źródła promieniowania. Wyróżniamy dwie kategorie: brachyterapię oraz teleterapię. Brachyterapia zwana też radioterapią kontaktową polega na umieszczeniu źródła promieniowania bezpośrednio w zmianach nowotworowych. Natomiast w teleterapii wykorzystuje się wiązki promieniowania w pewnej odległości od pacjenta. Ta forma leczenia jest stosowana najczęściej .
Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę chorych na nowotwory niezbędne jest udostępnienie pacjentom odpowiedniej ilości nowoczesnych placówek radioterapeutycznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce wciąż brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii, żeby leczenie chorób nowotworowych było równie efektywne co w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Obecnie czas oczekiwania na leczenie za pomocą radioterapii wynosi około 3 miesięcy. Na dodatek około 25% działających placówek posiada sprzęt eksploatowany od ponad 10 lat i technologicznie przestarzały. Stosowanie radioterapii wymaga bardzo precyzyjnego ustalenia dawki napromieniowania i pola naświetlań, tak, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrowe tkanki. Jednorazowa sesja trwa około 15 minut. Napromieniowanie przeprowadzane jest najczęściej pięć razy w tygodniu przez okres kilku tygodni. Wielkość dawki podczas zabiegów jest uzależniona od zaawansowania nowotworu (jego rodzaju, wielkości i lokalizacji), jak również innych metod stosowanych w leczeniu oraz ogólnego stanu pacjenta.
Otwarcie Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu
Najnowsza pracownia radioterapii w Wałbrzychu jest pierwszą, tego typu, inwestycją Euromedic w Polsce. Ośrodek mieści się na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego i od 3 listopada przyjmuje pierwszych pacjentów ze zmianami nowotworowymi. Centrum powstało w rekordowym tempie 10 miesięcy, a przybliżona wartość inwestycji wynosi 50 milionów zł.
Według Światowej organizacji Zdrowia /WHO/ w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii, a co czwarta istniejąca placówka dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym przez więcej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc
w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na tego typu leczenie sięga 3 miesięcy.
Wałbrzyskie Centrum to pierwsza prywatna placówka onkoterapii w Polsce. Została wyposażona
w dwa megawoltowe akceleratory liniowe, wysokiej jakości czterdziestorzędowy tomograf komputerowy – wyprodukowane przez firmę Siemens oraz sprzęt do brachyterapii HDR. Dzięki temu Centrum każdego roku jest w stanie pomóc ponad 2 000 pacjentów onkologicznych. Obecnie prowadzone są negocjacje z NFZ, by ta ratująca życie metoda leczenia nowotworów była dostępna bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych osób.
"Otwarcie pierwszego prywatnego Centrum Onkoterapii to nowy rozdział w zakresie prywatnych usług medycznych w Polsce. Dzięki temu pacjenci zyskają szybszy dostęp do radioterapii, bliżej miejsca zamieszkania. Centrum w Wałbrzychu jest pierwszym i na pewno nie ostatnim ośrodkiem – w planie mamy otwarcie kolejnych Centrów Onkoterapii." – powiedział Prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dr Maciej Kowalski.
-=-
...