Złote Inspiracje w Kosmetyce

Autor:


Blask złota fascynował człowieka od zawsze a jego niezwykłe właściwości chemiczne uczyniły z niego bardzo praktyczny i pożądany kruszec. Jest ono jednym z najrzadziej występujących pierwiastków, co czyni je wyjątkowo wartościowym. Zatem trudno się dziwić, że od wieków jest synonimem dostatku i luksusu, ciesząc oczy swoim blaskiem.

Wzmianki o leczniczych i kosmetycznych właściwościach złota pojawiają się w tekstach źródłowych pochodzących z różnych stron świata. Pierwiastek ten wykorzystywany był, zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Chinach. Do europejskiej medycyny trafił za sprawą niemieckiego lekarza Roberta Kocha w 1890r. Zapomniany na wiele lat powrócił do łask całkiem niedawno. Jego niezwykłymi właściwościami zainteresowali się dermatolodzy i chirurdzy plastyczni a w konsekwencji i kosmetolodzy. Jako zupełnie ekologiczny i doskonale przyswajalny materiał, złoto w postaci cieniutkich nici jest stosowane do implantacji w skórę. Nie powoduje przy tym reakcji alergicznych i jak twierdzą eksperci wpływa pozytywnie na biopole człowieka, pochłaniając negatywną energię. Wszczepione w skórę złote nici przyspieszają proces wymiany w skórze poprzez pobudzenie produkcji nowych komórek. Dzięki czemu skóra odzyskuje blask i witalny młody wygląd. Obserwując doskonałe rezultaty zastosowania złotych nici, kosmetolodzy postanowili wykorzystać jego działanie w preparatach kosmetycznych.

Działanie złota na skórę:

- koi, działa silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- przyspiesza migrację składników aktywnych w głąb skóry,
- stymuluję syntezę kolagenu,
- stymuluje proces  oczyszczania organizmu drogą skórną
- nawilża i odżywia dojrzałą cerę,
- opóźnia proces powstawania zmarszczek,
- wytwarza na skórze film ochronny.

W kosmetyce wykorzystuje się 24-karatowe czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia. Preparaty z jego zawartością działają długotrwale, spowalniając procesy starzenia i skutecznie likwidując drobne zmarszczki. Nanocząsteczki złota są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając tym samym mechanizmy związane z systemem jego nawilżania. Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie porów oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Złoto wykazuje także silne właściwości antybakteryjne dzięki czemu zapobiega infekcjom skórnym. Wśród niektórych badaczy powszechna jest opinia, że właściwości przeciwzapalne złota są silniejsze od glikokortykosteroidów. W związku z tym może ono być skuteczną bronią w walce z trądzikiem.


Złoto jest również bardzo dobrym nośnikiem dla innych biologicznie czynnych składników, przyspiesza ich migrację w głąb skóry. Dlatego często w jego towarzystwie pojawiają się inne cenne substancje.

* Niewątpliwie należy do nich nieśmiertelna witamina C. Jako jeden z cenniejszych komponentów produktów kosmetycznych trwale wypłyca zmarszczki i redukuje wolne rodniki. Bierze udział syntezie kolagenu. Dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu i rozjaśniającemu zmniejsza skłonność do przebarwień i piegów, skutecznie rozjaśniając skórę. Według najnowszych teorii, najlepszą formą wit. C stosowaną w kosmetyce, są estry palmitynianowe kwasu askorbinowego. Jako rozpuszczalne w tłuszczach łatwiej torują sobie drogę między lipidami spoiwa międzykomórkowego i docierają głębiej niż czysta witamina C.

Co najważniejsze estrowe pochodne kwasu askorbinowego są wyjątkowo stabilne, nie ulegają rozkładowi pod wpływem tlenu i światła. Mogą być bezpiecznie stosowane nawet w przypadku skór płytko unaczynionych i wrażliwych. Pomimo wysokich stężeń nie powodują podrażnień. Tak więc produkty w których składzie znajduje się witamina C w postaci pochodnych są skuteczne nawet po dłuższym czasie używania i w przypadku takiej formy witaminy C, nie jest już konieczne zamykanie kremu w hermetycznym opakowaniu, gdyż pochodne estrowe nie utleniają się nawet pomimo częstego kontaktu preparatu ze światłem i powietrzem.

* Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie połączenia złota z jedwabiem. Naturalny jedwab jest od dawna wykorzystywany w kosmetyce. Głównymi jego składnikami są białka:  serycyna i fibroina. Dzięki ich zawartości jedwab przywraca elastyczność skórze i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Białka jedwabiu mają właściwości wiążące wodę, dzięki czemu zatrzymują ją w naskórku, nie dopuszczając do jego przesuszania. Podobnie jak złoto tworzy ochronny film na skórze co zapobiega działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych. I co najważniejsze, białka jedwabiu stymulują metabolizm na poziomie komórkowym oraz przyspieszają proces odnowy komórkowej.


Porad udzieliła Małgorzata Zdziebko - Zięba, specjalista do spraw PR Instytutu Clarena


-=-

...