Wiosna w Twoim domu!

Autor:


Dni są coraz dłuższe, ale na dworze nadal ciemno i zimno. Dlaczego więc nie zaprosić wiosny już teraz, ustawiając w mieszkaniu różnokolorowe hiacynty?

Biało i zimno na zewnątrz? Wieje nudą? Można to zmienić. Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi nasz zmysł węchu. A ponieważ kwiat ten występuje w wielu kolorach (białym, różowym, fioletowym, pomarańczowym i żółtym) oraz w różnym ich nasileniu (od delikatnych pasteli po nasycone kolory), więc każdy może wybrać coś dla siebie.

Zabawa kolorem i kształtem

Ta różnorodność umożliwia zabawę z wnętrzem i zmienianie jego charakteru w zależności od naszego nastroju. Gdy chcemy stworzyć subtelną i romantyczną atmosferę – wybierzmy pastelowe odcienie, natomiast radosną i figlarną aranżację otrzymamy przez połączenie kontrastujących ze sobą, intensywnych kolorów. Możliwości jest jeszcze więcej, jeśli uświadomimy sobie, że hiacynt doniczkowy różni się wyglądem, w zależności od tego czy jego kwiaty są jeszcze w pąkach czy już w pełni rozwinięte.

Nowocześnie lub klasycznie

Dodatkowy element dekoracyjny otrzymamy wypłukując korzenie hiacynta z ziemi i umieszczając roślinę w przeźroczystym naczyniu wypełnionym wodą. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpowiedniej osłonki lub doniczki. Jeśli  użyjemy tradycyjnego naczynia, to kwiat ten nabierze klasycznego charakteru, natomiast umieszczenie go w doniczce o nietypowym kształcie i/ lub kolorze nada mu nowoczesny wygląd.

Idealny na patio lub balkon

Hiacynt może nas cieszyć nie tylko w domu. Jeśli posiadamy balkon albo patio, warto ustawić tam kilka egzemplarzy tego kwiatu. Na wiosnę, można także zasadzić hiacynty bezpośrednio w ogródku. W niskich temperaturach jakie panują na zewnątrz, hiacynty będą kwitły dłużej, gwarantując ich obserwatorom maksimum przyjemności.

Informacje dla florystów

Hiacynt wielokwiatowy składa się z kilku, przeważnie 4 do 7 mniejszych bulw. Każda bulwa wytwarza łodygę i kwiaty. Główki kwiatów nie są duże, ale razem tworzą bajeczny, kwitnący kwiat. Najlepiej przechowywać hiacynta w temperaturze 5 do 10°C, gdyż wtedy cebulka prawie w ogóle nie rośnie. Kwiat zaczyna kwitnąć w temperaturze 16 do 20°C i średnio trwa to 21 dni. Okres ten może zostać skrócony, jeśli temperatura będzie wyższa.  Utrzymuj bryłę korzeniową umiarkowanie wilgotną. Roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Dobrze jest zaprezentować w kwiaciarni hiacynta w obydwu stadiach rozwoju: zarówno w pąkach jak i z rozwiniętymi kwiatami.

-=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=- -=-

...