Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi.
Jesteś hodowcą jaszczurek? Leksykon niewiedzy to książka dla Ciebie! Jesteś zapalonym turystą? Mamy dla Ciebie idealną książkę! Jesteś człowiekiem? Musisz przeczytać Leksykon niewiedzy! I nie są to jedynie reklamowe slogany. Przynajmniej nie tylko. Hodowcy jaszczurek dowiedzą się bowiem z tej książki o pewnej ciekawej właściwości gekonów (wprawdzie będą musieli w tym celu zajrzeć do rozdziału
o taśmie klejącej, ale z pewnością ich to nie zrazi), a mianowicie ich zdolności przywierania z ogromną siłą do pionowych powierzchni. Turyści poznają kilka ciekawostek na temat Hawajów oraz paru innych miejsc na świecie, a ludzie...
Luki w wiedzy powstają oczywiście przede wszystkim dzięki starym, znanym w każdej kulturze, technikom zapominania. Sposobem mniej zawstydzającym może być przeczytanie tej książki. U każdego czytelnika powstaną dzięki temu czterdzieści dwie dodatkowe luki, ale każda z nich będzie luką wysoce elitarną, bowiem nie tylko my połamaliśmy sobie na nich zęby, ale także cała reszta ludzkości – ów wielogłowy, przenikliwy, inteligentny badacz. Leksykon niewiedzy to pierwsza książka, po przeczytaniu której ma się mniejszą wiedzę, niż przedtem – ale za to wiedzę na wyższym poziomie.
(fragment)
Styl: ironiczny i dowcipny. Dobór tematów: przyprawia o zawrót głowy. Ilość informacji: olbrzymia, jeśli wziąć pod uwagę, że każdemu zagadnieniu poświęconych jest zaledwie kilka stron, z tego część na to, czego jeszcze n i e wiemy. Jednym słowem: to książka do wielokrotnego czytania. Aha. A wszyscy wspomniani na wstępie hodowcy jaszczurek, turyści i ludzie są osobami fikcyjnymi i wszelkie ich podobieństwo do osób rzeczywistych jest wyłącznie dziełem przypadku.
Czytelnik poczuje się po lekturze tej książki niczym Sokrates, który prawie dwa i pół tysiąca lat temu stwierdził: „Wiem, że nic nie wiem”. A ujmując to mniej dramatycznie: zrozumie, że jeden rozwiązany problem naukowy rodzi często dwa nowe.
„Scinexx – das Wissensmagazin”
Kathrin Passig (ur. 1970) – dziennikarka i pisarka, pracowała też jako tłumaczka i projektantka stron internetowych. Autorka takich książek, jak Die Wahl der Qual (2000; wspólnie z Irą Strübel) czy Das nächste große Ding (2007; wspólnie z Holmem Friebem) oraz Dinge Geregelt Kriegen (2008; wraz z Saschą Lobo). Współzałożycielka wirtualnej firmy Zentrale Intelligenz Agentur, w której jest dyrektorem generalnym
i należy do grona redaktorów firmowego bloga – „Riesenmaschine”. Tom jej opowiadań Sie befinden sich hier zdobył w 2006 nagrodę Ingeborgi Bachmann. Mieszka w Berlinie.
Aleks Scholz (ur. 1975) – astronom, pracuje na Uniwersytecie św. Andrzeja w Edynburgu, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z powstawaniem, rozwojem oraz budową planet i gwiazd. Jest redaktorem bloga Zentrale Intelligenz Agentur – „Riesenmaschine” i współwydawcą dotyczącej go książki Riesenmaschine . Das Beste aus dem brandneuen Universum (2007).
...