Cyberrandka na opryszczkę

Autor:


24 lutego został uruchomiony serwis rozrywkowy dla kobiet www.oprycha.pl poświęcony problemowi opryszczki. Formuła strony ma zachęcić użytkowniczki do bezbolesnego zmierzenia się z „oprychą”. Nowy serwis www.oprycha.pl skierowany jest do młodych kobiet, które są gotowe na przełamywanie stereotypów i mają dystans do siebie i świata.

Platforma z jednej strony zachęca użytkowniczki do zabawy i zaprasza do udziału w konkursach, jednocześnie oferuje informacje o  przyczynach, objawach i możliwościach leczenia opryszczki. Zamieszczony na stronie konkurs „Zostań swatką” i plebiscyt na najgorszą randkę pokazują, że o chorobie można mówić w niekonwencjonalny sposób.

Dla wielu, zwłaszcza młodych kobiet, opryszczka to temat wstydliwy, lub mylnie postrzegany jako problem natury estetycznej. Tymczasem nieświadomość istoty tej choroby może prowadzić do przykrych konsekwencji związanych z powikłaniami nieleczonej opryszczki. Formuła rozrywkowa jest skuteczną formą edukacji, a jednym z atutów serwisu  będzie jego interaktywność. To użytkowniczki w dużej mierze będą decydowały o jakości strony. Użytkowniczki serwisu www.oprycha.pl  będą mogły wziąć udział w konkursie „Zostań swatką”. Na skuteczne swatki czekają atrakcyjne nagrody – weekend w SPA dla dwóch osób, telefony komórkowe LG Prada i depilatory. Aby wygrać, należy zarejestrować się na www.oprycha.pl , wybrać jedno z „ciach” -  „oprychowych” młodzieńców – i umówić jak najwięcej koleżanek na cyberrandkę.  Konkurs będzie trwał do 14 kwietnia br.

O chorobie

Problem opryszczki dotyczy większości Polaków - z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że 55 % kobiet w wieku 18-45 lat boryka się z opryszczką. To jedna z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych. Opryszczka, często postrzegana jest jako defekt kosmetyczny, w rzeczywistości jest chorobą przewlekłą i nawracającą, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Opryszczka wywoływana jest przez wirusy HSV1 i HSV2,  a najczęstsze drogi zakażenia to: droga kropelkowa, dotyk i kontakty seksualne. Wirus HSV 1 w większości przypadków  dostaje się do organizmu poprzez błony śluzowe jamy ustnej lub poprzez skórę twarzy, zaś wirus HSV 2 poprzez błony śluzowe oraz skórę narządów płciowych i okolicy odbytu.  Zakażenie wirusem HSV jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży – może ono prowadzić nawet do śmierci noworodka.   

Zniknięcie opryszczki najczęściej nie oznacza końca choroby. Wirusy HSV przechodzą w stan utajenia, by uaktywnić się w sprzyjających okolicznościach, takich jak: gorączka, oziębienie organizmu, nadmiar słońca, stres, osłabienie organizmu czy miesiączka. Maskowanie opryszczki wargowej lub stosowanie środków zewnętrznych to usuwanie objawów, a nie przyczyn choroby. Aby zapobiec nawrotom i powikłaniom, wskazane jest przyjmowanie środków doustnych zawierających acyklowir. Odpowiednia dawka zastosowana jak najszybciej od wystąpienia opryszczki może uratować niejedną randkę. Dlatego, zamiast maskować opryszczkę, lepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia.


...