Live unbuttoned – Żyj bez zapięć, czyli historia kultowych 501
501 nieprzerwanie od 130 lat ciągle utrzymują się na fali denimowego szału. Kluczem do sukcesu najstarszych dżinsów świata jest ich uniwersalność. Idealnie dopasowują się do wirującego wkoło świata modowego. Pierwsze na świecie dżinsy - będące wzorem dla 501- powstały już w 1873 roku. Ten prekursorski projekt był dziełem dwóch panów: Levi Strauss’a i Jacob Davis’a. Projekt zrewolucjonizował światową modę, a w dżinsowych mundurkach zakochały się miliony ludzi!
W latach 50. 501® stały się symbolem „młodych gniewnych”, przeciwstawiania się schematom obowiązującym w rzeczywistości.
Wizerunek klasycznego buntownika w dżinsach wykreował w 1947 roku Tennessee Williams w swojej sztuce „Tramwaj zwany pożądaniem”. W rolę głównego bohatera w filmie pod takim samym tytułem wcielił się charyzmatyczny Marlon Brando. Kiedy pracował nad rolą inspiracją była postawa jego przyjaciela - malarza Jackson’a Pollck’a, który w sposób ekspresywny tworzył swoje dzieła ubrany w Levi’sy i białą koszulkę.
501 były ubóstwiane przez największe światowe gwiazdy. Ubierały się w nie ikony naszych czasów – między innymi Elvis Presley, James Dean, John Fitzgerald Kennedy, Marylin Monroe, muzycy z The Rolling Stones, John Lennon, Bob Marley, Kurt Cobain i Madonna. Od lat 501 są utożsamiane z wolnością, dużą dawką niezależności, energii i autentyczności. Kojarzą się z odkrywaniem świata, podróżami w nieznane, zarówno w głąb nieodkrytych, odległych krain, jak i w głąb samego siebie. Dlatego miały one duży wpływ na artystów. Pablo Picasso został uznany za pierwszego ważnego artystę, który z 501 uczynił swój koncepcyjny mundurek, ale to Jackson Pollock nadał ciemnym, pobryzganym farbą 501 status symbolu bezkompromisowej kreatywności. Levi’sy niejednokrotnie były tematem prac Andy’ego Warhol’a, który przez ponad połowę swego życia nosił jedynie czarne 501. Ikona pop kultury była również inspiracją kilku kolekcji marki. Kolejnym artystą związanym z 501 jest Damien Hirst, który sam zgłosił się do Levi’sa zainteresowany linią Warhol Factory X Levi's, co w rezultacie zakończyło się przygotowaniem przez artystę specjalnej kolekcji dla marki Levi’s.
W 1964 roku dżinsy Levi’s stały się stałym elementem ekspozycji w Smithsonian Institution w Waszyngtonie, który jest największym na świecie kompleksem muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Nieśmiertelne 501, uwielbiane przez gwiazdy i artystów, niejednokrotnie były inspiracją dla szeregu czołowych projektantów. Sławy, takie jak Coco Chanel, Elsa Schiaparelli czy Yves St. Laurent posiadali co najmniej jedną parę 501 w trakcie swej działalności twórczej. Zaś znani całemu światu współcześni projektanci Tom Ford, Alexander McQueen i Marc Jacobs nadal są fanami kultowego modelu Levi’s, jakim są 501.
Magazyn Time podsumowując miniony wiek w dodatku Millenium ogłosił model 501 jako najbardziej modną i pożądaną rzecz XX wieku. Bezkonkurencyjne 501 zdystansowały topową mini i małą czarną.
Levi Strauss & Co. sprzedał ponad 4 miliardy par 501 na całym świecie, tym samym powodując, że 501 stały się nieodłącznym elementem garderoby milionów ludzi na całym świecie, bez względu na pokolenie czy kontynent.
-=-
...