Sprawdź, czy masz zdrowe nerki

Autor:


Są nam niezbędne do życia. Każdego dnia filtrują i oczyszczają niemal 200 litrów krwi. Usuwają produkty przemiany materii i toksyny oraz nadmiar wody. Produkują hormony regulujące ciśnienie tętnicze, wytwarzanie krwinek czerwonych i odporność kości na złamania. Nerki – jeden z kluczowych organów w ludzkim organizmie. Niestety – również jeden z tych, które są najczęściej narażone na choroby.

- Ogromnym problemem dotyczącym prawie całego świata jest wciąż niska wykrywalność chorób nerek, szczególnie we wczesnej ich fazie – podkreśla dr Maciej Drożdż, dyrektor medyczny ds. stacji dializ firmy Hand-Prod. - Z badań wynika, że w Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN)  może cierpieć nawet ponad 4 mln osób, natomiast ilość pacjentów zarejestrowanych w poradniach nefrologicznych jest dużo mniejsza. Większość chorych nie zdaje sobie  sprawy z istnienia choroby -  rozwija się ona powoli i podstępnie, na początku nie dając zazwyczaj  wyraźnych objawów klinicznych. Bardzo często pacjenci trafiają do lekarzy wtedy, gdy ich nerki są bardzo uszkodzone, a leczenie w tej fazie choroby często nie gwarantuje powrotu do zdrowia. Ratunkiem w takich przypadkach jest konieczność poddania się  przewlekłej dializoterapii albo przeszczepowi nerki. Warto wiedzieć, że PChN jest niebezpieczna już we wczesnych stadiach - zwiększa bowiem ryzyko chorób sercowo-naczyniowych około pięciokrotnie, a zatrucie organizmu przez toksyny mocznicowe uszkadza wszystkie narządy organizmu.

- Choroby nerek, choć tak powszechne i niebezpieczne, można skutecznie leczyć - zaznacza dr  Maciej Drożdż.  – Jednak warunkiem skutecznej terapii jest wczesne wykrycie i leczenie ich uszkodzeń, których najczęstszą przyczyną jest cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Ogromne znaczenie profilaktyki podkreślają Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne (ISN) oraz Międzynarodowa Federacja Fundacji Nefrologicznych (IFKF) - organizatorzy Światowego Dnia Nerek, który w tym roku obchodzimy 12 marca. Tegoroczna edycja międzynarodowej kampanii propaguje hasło „Utrzymuj niskie ciśnienie” i zachęca do rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego – jednego z najistotniejszych czynników ryzyka zachorowań na PChN.

Osoby szczególnie zagrożone PChN to: chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, członkowie rodziny pacjenta z chorobą nerek, osoby w podeszłym wieku, a także zażywające leki  uszkadzające nerki. Zwykle PChN towarzyszą: nadciśnienie, anemia,   zwiększona łamliwość kości, uczucie stałego zmęczenia, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, kurcze mięśni występujące w nocy, obrzęki nóg, twarzy, suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu. Aby sprawdzić, czy nasze nerki działają prawidłowo, warto poddać się kilku prostym badaniom: pomiarowi ciśnienia krwi, badaniu stężenia kreatyniny we krwi i badaniu moczu na obecność białka. O skierowanie można poprosić lekarza rodzinnego

Liczba osób cierpiących na PChN oraz pacjentów korzystających z leczenia nerkozastępczego rośnie bardzo szybko. Szacuje się, że w Polsce w 2010 r. będzie z niego korzystać 27 tys. osób. Choroby nerek są powszechne i bardzo groźne, ale można je leczyć. Wszystko zależy od wczesnego ich wykrywania i odpowiednio wcześnie podjętej profilaktyki. Warto podkreślić, że nerkom sprzyjają też ruch i zdrowa dieta - uboga w sól i tłuszcze zwierzęce, a bogata w warzywa i owoce.

Zadbajmy o swoje nerki!

...