Po pierwsze pomagać
Przechodząc obok osoby leżącej na ulicy, często jako pierwsza pojawia się myśl: „pijany”. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że może to być osoba potrzebująca naszej pomocy. Co gorsza – takich samych zachowań nieświadomie uczymy nasze dzieci.
W przypadku zatrzymania krążenia cenna jest dosłownie każda sekunda. Pomoc udzielana w pierwszych trzech minutach zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego trzykrotnie. Jeśli natomiast w trakcie resuscytacji użyty zostanie automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) – szanse zwiększają się do 60 proc. Niestety – wciąż zbyt mało osób wie jak udzielić pomocy i nie boi się tego robić. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku znajomości takiego urządzenia jak defibrylator AED. Dlatego statystyki są przerażające – średnio jedynie 5-10 proc. osób, u których dochodzi do zatrzymania krążenia, przeżywa.
Problem ten coraz częściej poruszają również media. Wiele osób głośno mówi o konieczności edukowania społeczeństwa, jednak wciąż brakuje nam czasu lub chęci uczestnictwa w szkoleniach i zajęciach poruszających tematykę pomocy przedmedycznej. Dlatego też edukację należy rozpoczynać już wśród małych dzieci. Dzięki temu wykształcimy w nich naturalny odruch pomagania innym i odpowiednie umiejętności. – O edukację najmłodszych z zakresu podstawowych czynności ratujących życie powinni zadbać przede wszystkim rodzice i nauczyciele – uważa Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom, organizator programu edukacyjnego „Serce na Start” – Warto szukać organizacji, które w naszym rejonie przeprowadzają tego typu zajęcia. Często takie akcje dofinansowywane są ze środków Unii Europejskiej, więc wiążą się z niewielkimi kosztami lub są wręcz darmowe.
Krótka ściągawka z pierwszej pomocy:
o oceń zagrożenie
o sprawdź czy poszkodowany reaguje
o wołaj o pomoc
o udrożnij drogi oddechowe
o sprawdź oddychanie
Jeśli poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bezpiecznej i zadzwoń pod numer 112 lub 999.
W przypadku, gdy ranny nie oddycha:
o zadzwoń pod numer ratunkowy
o wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej
o wykonaj 2 oddechy ratownicze
o kontynuuj czynności ratujące życie - na przemian 30 uciśnięć i 2 oddechy do momentu powrotu prawidłowego oddechu lub do czasu przybycia służb ratunkowych
Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) najczęściej instalowany jest w miejscach użyteczności publicznej, np. na lotniskach, w urzędach miejskich itp. Osoba udzielająca pomocy musi jedynie przykleić elektrody do ciała poszkodowanego i postępować zgodnie ze wskazówkami wydawanymi przez defibrylator – instrukcje wyświetlają się na ekranie, ale są również przekazywane głosowo. Defibrylator, analizując rytm serca poszkodowanego, sam decyduje o tym, czy przeprowadzanie akcji jest konieczne.
...