Srebrny blask depilacji
Autor: Ewa Kaczyńska i Joanna Mężyk, konsultacja merytoryczna: Małgorzata Pindur
Historia wykorzystywania srebra w celach leczniczych sięga tysięcy lat wstecz. Dostępne niegdyś jedynie ‘możnym tego świata’ , dziś jest cenionym ze względu na swoje niezrównane właściwości składnikiem stosowanych powszechnie leków i kosmetyków.
Już ponad cztery tysiące lat temu dostrzeżono specyficzne właściwości srebra. Uważano je za metal o magicznym działaniu, chroniący przed złymi duchami. W wielu zakątkach świata przechowywano żywność u naczyniach pokrytych srebrem, co przedłużało ich trwałość i świeżość. Cywilizacja grecka i babilońska odkryły także dezynfekujące działanie tego metalu, a Rzymianie jako pierwsi udokumentowali i opublikowali metody jego użycia w celach medycznych.
Na przestrzeni wieków kontynuowano korzystanie z dobrodziejstw tego kruszcu. Średniowieczni medycy używali go jako pomoc w leczeniu otwartych ran. Srebrne sztućce pomocne były przy wykrywaniu arszeniku w potrawach (w zetknięciu z arszenikiem srebro czernieje) a ssanie srebrnej łyżeczki według niektórych chroniło przed zarazą. Ostatnia z praktyk jest zresztą znana do dziś, jako metoda łagodzenia objawów opryszczki. Od niej wzięło początek powiedzenie ”urodzony ze srebrna łyżeczką w ustach”, które oznaczało tyle co „w czepku urodzony” i określało ludzi bogatego stanu, chronionych przed chorobami.
Do dziś srebro stosowane jest również w mającej ponad 4000 lat tradycji medycynie ajuwerdyjskiej. Teoria głosi, że stosowane na skórę czyste metale wywołują reakcję elektromagnetyczną i dzięki temu działają nawet na głęboko położone tkanki. Dlatego tez srebro nazywane jest czasami 'srebrnym pociskiem'.
Współcześni naukowcy potwierdzili teorie naszych przodków. Od 1938 roku srebro było w powszechnym użyciu jako skuteczny składnik leczniczy, zwalczający ok. 650 rodzajów szkodliwych mikroorganizmów. Ma ono silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, a dzięki temu, że jego jony wchodzą w reakcje z błoną komórkową drobnoustrojów- działa antyseptycznie.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest wyprodukowanie mikrosrebra o najwyższej czystości. W tej postaci jest ono naturalnym, silnym antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Do tej pory nie stwierdzono istnienia mikroorganizmów, które uodporniły by się na jego działanie, a mimo to nie niszczy ono dobroczynnej flory bakteryjnej naszego organizmu. Zmniejsza za to symptomy i czas trwania infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Powoduje również znacznie szybsze gojenie się ran, oparzeń i zadrapań dzięki właściwościom odkażającym i wspomagającym regenerację uszkodzonych komórek. Warto wspomnieć także o łagodzeniu stanów zapalnych i swędzenia.
Ze względu na swoją czystość i szeroki wachlarz właściwości anty-mikrobowych możliwe jest jego stosowanie nawet u osób wrażliwych na uczulenia i alergie. Z tych samych powodów zawierające srebro preparaty są całkowicie bezpieczne również u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry lub łuszczycę. Doskonałe efekty przynosi również używanie preparatów zawierających ten kruszec w leczeniu trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry. Podobnie jak w przypadku innych metali szlachetnych srebrem z powodzeniem zaczęto posługiwać się również w kosmetologii jako wzmocnieniem składników kosmetyków pielęgnacyjnych i nie tylko. Kruszec ten, kojarzony z luksusem i zamożnością szybko zdobył uznanie u klientów salonów kosmetycznych.
Współczesna kosmetyka znalazła zastosowanie tej substancji także w nowoczesnych produktach do depilacji. Mimo zaaplikowania łagodzących kosmetyków, woskowanie wrażliwej skóry tradycyjnymi preparatami często wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi – podrażnieniami i zaczerwienieniami. U wielu osób pojawia się także wrastanie włosów, mogące powodować stan zapalny mieszka włosowego, a co za tym idzie ból i nieestetyczny wygląd. Gładka, miękka skóra pozbawiona tych problemów jest pożądana przez klientów zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, dlatego warto zacząć wybierać przy zabiegach produkty, które zawierają w swoim składzie właśnie mikrosrebro. Składnik ten wyjątkowo skutecznie neutralizuje dolegliwości związane z usuwaniem włosów, a jego bakteriobójcze działanie nie dopuszcza do powstawania stanu zapalnego, niszcząc bakterie powodujące rozkład wydzieliny łojowej.
Świetne rezultaty daje aplikowanie całej gamy kosmetyków z dodatkiem srebra, uzupełniających się nawzajem. W preparatach przeznaczonych do użytku przed depilacją, mających za zadanie zdezynfekowanie i zwiększenie przyczepności wosku, mikrosrebro wykazuje działanie ściągające, a w połączeniu z unikalnym kompleksem Questice Plus zagwarantuje szybkie schłodzenie skóry, minimalizując ból i zapewniając maksymalny komfort. Dodatek gliceryny zapewnia odpowiednie zmiękczenie włosa i doskonałe przygotowanie do zabiegu. Pozostałości wosku z łatwością usunie lotion oczyszczający – na tym etapie mikrosrebro intensywnie chroni uwrażliwioną skórę, zapobiegając nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Świetnym uzupełnieniem tego typu preparatu jest kwas hialuronowy, pozostawiający wydepilowane miejsca miękkie i elastyczne. Na zakończenie zabiegu warto zaaplikować produkt opóźniający odrost włosów - Połączenie kompleksu Capislow z enzymem papainy hamuje poliferencję komórek budujących mieszek włosowy, co powoduje wydłużenie czasu między kolejnymi zabiegami aż do 60%. Dodatek srebra wraz z składnikiem wspomagającym – Neutrazenem skutecznie zlikwiduje ewentualne obrzęki czy podrażnienia. Zmniejszenie ilości odrastających włosków zwiększy komfort kolejnych zabiegów, a ich zmiękczenie zahamuje uporczywe wrastanie. Dodatkowym atutem jest piękny, srebrzysty połysk. Efektywność preparatu wzmocni regularne go używanie, dlatego najlepiej polecać go także do pielęgnacji domowej.
Powyższy artykuł ukazał się w numerze 03/2009 magazynu Beauty Forum. Artykuł pochodzi z Instytutu Clarena (www.clarenagroup.pl)