Szykowna czerń
Autor: rm
Czerń jest tajemnicza, niebanalna i ponadczasowo elegancka. W damskiej szafie „mała czarna” jest wręcz obowiązkowa, idealna na wiele okazji. W przypadku kolorów ścian czerń używana jest niezwykle rzadko. Kolor elitarny? Tak, ale jakże modny i niezwykle szykowny.
Pośród kolorów farb ściennych czerń zazwyczaj nie jest brana pod uwagę. Nie znajdziemy jej w ofercie produktów w gotowych kolorach, a jedynie tych dostępnych z maszyn barwiących. Bardzo efektowna i pasująca do każdej innej barwy, jest jednak trudna w aranżacji, wymaga dużo światła i przestrzeni. Stylowa czerń potrzebuje w domu swego rodzaju sceny dla właściwej ekspozycji.
Czerń sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i klasycznych. Pozwala na dużą swobodę aranżacji, dlatego można ją wykorzystywać na wiele sposobów, pamiętając
o zachowaniu jej odpowiedniej proporcji w stosunku do innych kolorów. Czarny jest doskonałym tłem szczególnie dla innych mocnych barw. Poprzez swoje nasycenie doskonale zniesie pojedynek z najmocniejszą purpurą czy błękitem. Oryginalną aranżację da naprzemienne pomalowanie dłuższych ścian pokoju na czarno, a pozostałych w wybranej żywej barwie, np. w kolorze turkusowym. Położenie w pomieszczeniu ciemnej podłogi wzmocni efekt bardzo zmysłowego wnętrza. Wykończeniem aranżacji mogą być meble i dodatki w wyrazistych i intensywnych odcieniach turkusu, różu i zieleni.
Prostszym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany na czarno, np. lateksową farbą Joker, marki Tikkurila, i położenie na niej wzoru (przy użyciu szablonu) w innym intensywnym kolorze, np. fuksji czy limonki, lub w czerni. W tym ostatnim przypadku ornament należy wykonać farbą o innym stopniu połysku. Tą część aranżacji można wykonać produktem Tikkurila − Optiva 20. Tak ozdobiona ściana stanie się nietuzinkową ozdobą salonu, może również stanowić piękne przedłużenie ramy małżeńskiego łoża w sypialni.
Aranżacje wnętrz z czarnym kolorem na ścianach wymagają konsekwencji w doborze palety 2-3 barw (głównej i uzupełniających) dla pozostałych elementów wystroju pomieszczenia, tj.: innych ścian, podłogi, tapicerki i dodatków. Ma to szczególne znaczne jeśli decydujemy się na barwy mocne i wyraziste, z którymi czerń prezentuje się z reguły lepiej niż z kolorami pastelowymi. Dlatego też dobierając do aranżacji z czernią np. klasyczną biel i odcień czerwieni, należy pozostać w grupie tych 3 barw w sferze wszelkich pozostałych elementów aranżacji. Co więcej, warto pamiętać, że czarny doskonale wygląda w połączeniu ze szkłem, połyskliwymi powierzchniami i wzorami geometrycznymi.
Do wymalowań z wykorzystaniem czarnego koloru należy użyć farb o wyjątkowej sile krycia, co pozwoli uniknąć wielokrotnego malowania. Przykładem takiego produktu jest farba Joker marki Tikkurila, która nie kapie podczas aplikacji, jest odporna na zmywanie, a malowanej powierzchni nadaje eleganckie, satynowe wykończenie.
Joanna Szachowska-Tarkowska – dekoratorka wnętrz podpowiada: Cała sztuka w tym aby czerni czy pochodnym jej grafitowym odcieniom szarości pozwolić "oddychać" w sąsiedztwie jasnych, pastelowych szarości. Nie powinno się jej przytłaczać dodatkowymi, ciemnymi barwami wnętrza. Czerń w zestawieniach z szarościami wygląda elegancko. Biel może stanowić zbyt ostry kontrast przez co wnętrze wygląda drapieżnie, zamiast stylowo i przytulnie.Na czarnej ścianie rewelacyjnie prezentują się kontrastowe przedmioty, kompozycje oprawionych w ramki zdjęć, sztukaterie, płaskorzeźby lub obrazy.
Kolor czarny pasuje do wnętrz minimalistycznych - szczególnie w sąsiedztwie białego MDF-u, szlachetnych tkanin, betonu lub we wnętrzach luksusowych, w stylu glamour. Wtedy czerń świetnie komponuje się ze srebrnymi dodatkami, futrami i aksamitem.