Moscow City Ballet w Polsce
Autor: Materiały prasowe
Polska publiczność pokochała ich już kilka lat temu. Od tamtej pory zespół Victora Smirnova-Golovanova bardzo chętnie przyjeżdża do naszego kraju z kolejnymi wyśmienitymi przedstawieniami baletowymi. Stało się już tradycją, że Moscow City Ballet odwiedza w grudniu miłośników baletu w całej Polsce. W tym roku grupa pokaże nam dwa światowej sławy przedstawienia „Jezioro Łabędzie” oraz „Giselle”. Doskonała reżyseria i choreografia Smirnova-Golovanova wraz z perfekcyjnym wykonaniem wielokrotnie już przyciągała tłumy widzów do sal teatrów we wszystkich większych miastach w Polsce. Przez ostatnie dwa lata spektakle w wykonaniu Moscow City Ballet obejrzało ponad 30 tysięcy Polaków. Mamy nadzieję, że i tym razem będą Państwo zainteresowani sztuką baletową najwyższej klasy w wykonaniu czołowego zespołu Rosji – Moscow City Ballet.
Giselle – po raz pierwszy w wykonaniu Moscow City Ballet dla polskiej publiczniści.
Długo przed powstaniem najsłynniejszych sztuk baletowych „Jezioro Łabędzie” i „Śpiącej Królewny” zrodziła się „Giselle”. Spektakl, w którym można podziwiać to, co najbardziej kojarzy się nam z baletem klasycznym: eteryczne postacie tancerek, białe zwiewne kostiumy, atłasowe baletki, taniec na pointach, lekkość, zwiewność, piękno ciała, harmonię ruchów. Wszystko to okraszone jest uroczą, melodyjną muzyką. Pierwszy akt to pełne radości tańce zakochanych, rubaszne i dziarskie pląsy wieśniaków, tragiczny, wręcz wstrząsający finał. Akt drugi, dla kontrastu, pełen jest tańca o delikatnym rysunku, pełnego poezji, subtelnego, wręcz nieziemskiego. Choreografia "Giselle" stworzona 150 lat temu jest tak doskonała, że do dziś wykonuje się ją bez zmian. Utwór ten, zapewnił nieśmiertelność swemu twórcy – francuskiemu kompozytorowi Adamowi – stając się, obok "Jeziora łabędziego", najpopularniejszym baletem klasycznym.
Jezioro Łabędzie – sztuka baletowa, którą należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego, pełen baśniowego, czarownego klimatu. Akcja „Jeziora Łabędziego” jest nasycona subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie. Sukces tego baletu opiera się także na wspaniałej choreografii i muzyce. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda jako symbolu potęgi uczucia są ilustrowane niezwykle emocjonalną muzyką, obrazującą przeżycia duchowe bohaterów. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz hipnotyzują i wprowadzają w niezwykły nastrój.
Moscow City Ballet
Moscow City Ballet został założony w 1988 roku przez rosyjskiego choreografa Victora Smirnova-Golovanova. Dyrektor artystyczny czuwa nad tym, aby jego zespół spełniał najwyższe standardy światowego baletu. W Moscow City Ballet tańczy około 55 wybitnych tancerzy, którzy wywodzą się z najlepszych szkół baletowych i są uważani za najczęściej podróżujący balet na świecie.
Victor Smirnov-Golovanov
Dyrektor naczelny i artystyczny
Victor Smirnov-Golovanov, Zasłużony Artysta Ukrainy, urodził się w 1934 roku w Moskwie. Ukończył sławną Moskiewską Akademię Choreograficzną, gdzie miał szansę uczyć się od takich osobistości jak Lawrowski, Golejzowski, jak również Bałancziwadze i Jerome Robbins. Po ukończeniu studiów przez ponad 20 lat robił karierę solisty na deskach Teatru Bolszoj. W latach 1970-1989 był głównym baletmistrzem w Teatrze Opery i Baletu w Odessie. Chcąc promować oryginalne pomysły wielkich choreografów XIX wieku, w 1988 r. Golovanov utworzył Moscow City Ballet, który obecnie zalicza się do czołówki najlepszych baletów na świecie.
Recenzje Polska 2004
„Widowisko zafascynowało widzów perfekcyjnością oraz dopracowanymi w szczegółach figurami tanecznymi. Wiele osób spoglądało na scenę z prawdziwym wzruszeniem”
Gazeta Wyborcza
„Spektakl Romeo i Julia w wykonaniu Moscow City Ballet oczarował publiczność. Ogromne brawa, owacje dla artystów, na które całkowicie zasłużyli. Piękne układy choreograficzne, perfekcyjne wykonanie.”
Echo Dnia, Kielce
„Artyści, którzy od 15 lat podbijają sceny baletowe na całym świecie, dali pokaz perfekcji i tanecznej maestrii. Dodatkowym atutem przedstawienia były kostiumy (...) chciałoby się jak najczęściej przeżywać w naszym mieście tego rodzaju ucztę dla oczu, uszu i duszy.”
Kurier Lubelski, Lublin
Recenzje Polska 2003
„Rosjanie dali pokaz perfekcji i tanecznej maestrii. Poziom zespołu jest bardzo wyrównany; mistrzostwo prezentują nie tylko soliści, ale wszyscy członkowie zespołu, biorący udział w scenach zbiorowych. Klasyczne figury w ich wykonaniu następują z dokładnością niemal komputerową.
(...) Dodatkowym atutem przedstawienia były kostiumy – cieszyły oko żywymi barwami strojów dworzan i śnieżną bielą łabędzi. Do wyobraźni przemawiały też dekoracje, choć były konwencjonalne”.
Gazeta Wyborcza
„Niedzielny pokaz Dziadka do orzechów widzom i wykonawcom przyniósł ogromną satysfakcję. Spontaniczna i żywiołowa owacja na stojąco oddała atmosferę przedstawienia, podczas którego soliści i zespół baletowy wspięli się na wyżyny swego kunsztu.
(...) Artyści dali się poznać jako doskonale przygotowani technicznie, wrażliwi i muzykalni tancerze. Ewolucje wykonywali w zasadzie bez najmniejszych uchybień, zachowując przy tym grację ruchu i elegancję sylwetki”.
Dziennik Łódzki
Trasa w Polsce 2005
29 listopada Szczecin, SDS godz. 20.00 „Jezioro Łabędzie”
1 grudnia Białystok, Teatr Dramatyczny godz. 20.00 „Jezioro Łabędzie”
3 grudnia Kielce, KCK godz. 15.00 i 19.00 „Jezioro Łabędzie”
4 grudnia Zabrze, DMiT godz. 18.00 „Jezioro Łabędzie”
6 grudnia Kraków, Filharmonia godz. 20.00 „Giselle”
7 grudnia Kraków, Filharmonia godz. 17.00 i 20.30 „Jezioro Łabędzie”
8 grudnia Lublin, Centrum Kongresowe AR godz. 19.00 „Giselle”
9 grudnia Lublin, Centrum Kongresowe AR godz. 20.00 „Jezioro Łabędzie”
11 grudnia Wrocław, Teatr Polski godz. 15.00 i 19.00 „Jezioro Łabędzie”
12 grudnia Wrocław, Teatr Polski godz. 20.30 „Giselle”
14 grudnia Poznań, Sala Wielka CK Zamek godz. 20.00 „Giselle”
15 grudnia Poznań, Sala Wielka CK Zamek godz. 17.00 i 20.30 „Jezioro Łabędzie”
17 grudnia Warszawa, Sala Kongresowa godz. 19.00 „Giselle”
18 grudnia Warszawa, Sala Kongresowa godz. 15.00 i 19.00 „Jezioro Łabędzie”
19 grudnia Bydgoszcz, Opera Nova godz. 19.00 „Giselle”
20 grudnia Bydgoszcz, Opera Nova godz. 20.00 „Jezioro Łabędzie”
21 grudnia Gdynia, Teatr Muzyczny godz. 19.00 „Giselle”
22 grudnia Gdynia, Teatr Muzyczny godz. 17.00 i 20.30 „Jezioro Łabędzie”
23 grudnia Gdańsk, Opera Bałtycka godz. 17.00 i 20.30 „Jezioro Łabędzie”
26 grudnia Łódź, Teatr Wielki godz. 19.00 „Jezioro Łabędzie”
27 grudnia Łódź, Teatr Wielki godz. 20.00 „Giselle”
...