Najmodniejsze kwiaty cięte Odświętnie wystrojona Zima 2005
Autor:
Biuro Kwiatowe Holandia prezentuje najpiękniejsze kwiaty cięte na zimę. Wilczomlecz (Euphorbia)
Wilczomlecz pochodzi z Meksyku. Początkowo występował jedynie w barwie pomarańczowej, jednak rozmaite prace hodowlane pozwoliły uzyskać całą gamę kolorów, takich jak kremowy, żółty, czerwony, różowy, biały, czy łososiowy.
Wilczomlecz lśniący (Euphorbia fulgens) pochodzi z tej samej rodziny,
co Wilczomlecz piękny (Poinsettia), potocznie nazywany „Gwiazdą Betlejemską”- rośliny szczególnie popularnej w okresie bożonarodzeniowym.
Nazwa rośliny pochodzi od Euphorbesa, osobistego lekarza Króla Juby II z Numidi, który odkrył lecznicze właściwości mlecznego soku znajdującego się w łodygach. Choć kwiat ten wygląda niewinnie, ów biały sok jest trujący zarówno dla ludzi
i zwierząt, jak i dla innych roślin. Szczęśliwie jest na to rada – po przecięciu łodyg należy zamoczyć ich końce we wrzątku na parę sekund.
Euphorbia jest dostępna między wrześniem a styczniem.
Anturium (Anthurium)
Kiedy dni stają się coraz krótsze, a za oknem wszystko przykrywa biały śnieg, zaczynamy tęsknić za kolorami. Wtedy właśnie przychodzi czas na anturium. Kwiat ten, pochodzący z lasów w Kolumbii, często nazywany jest ‘rośliną flamingiem’
ze względu na swój oryginalny kształt.
Intensywna czerwień anturium będzie wyraźnym i eleganckim akcentem kolorostycznym, który doda ciepła we wnętrzu. Jednak mamy więcej możliwości – istnieje wiele odmian anturium, które różnią się właśnie barwą - łososiowe, białe, różowe, a nawet brązowe. Ponadto istnieje kilka odmian dwukolorowych, które mają charakterystyczne zielone „uszy”.
Nazwa anturium pochodzi od anthos – kwiat oraz oura – ogon, czyli dosłownie znaczy kwiat z ogonem. Ten elegancki kwiat jest często kojarzony z Hawajami, a w krajach anglosaskich mówi się o nim ‘paleta malarza’.
Kwiat ten dostępny jest przez cały rok.
--=-
Goździk (Dianthus)
Goździki zostały odkryte na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Są silnie związane z historią Europy - ze względu na różne wydarzenia, goździki zyskały także wymowę symboliczną.
Podobno goździk odegrał ważną rolę przy ostatniej próbie uratowania Marii Antoniny przed ścięciem na gilotynie w 1793 roku. Jedna z ostatnich osób, które odwiedzały francuskiego króla, zostawiła goździka z wiadomością ukrytą pomiędzy płatkami kwiatu.
Bernhard, Książe Holandii, lubił nosić kwiat goździka w butonierce. W ten sposób nawiązywał do sposobu w jaki naród holenderski wyrażał swoją niechęć wobec okupantów w 1940 r.
Zapomnieć nie można także o sławnej Rewolucji Goździków z roku 1974, która zapoczątkowała proces demokratyzacji systemu politycznego Portugalii.
Samo słowo Dianthus pochodzi od greckich słów dios (Bóg) oraz anthos (kwiat).
Dziś wręczanie goździków ma różne znaczenie i jest popularne przy bardzo wielu okazjach. Kwiaty te szczególnie upodobali sobie Japończycy, gdzie czerwona odmiana jest najpopularniejszym kwiatem na Dzień Matki.
Goździki dostępne są w wielu odmianach, zarówno gałązkowe, jak i o pojedynczych dużych kwiatach – wszystkie w niezliczonej wręcz ilości barw.
Róża (Rosa)
Od zawsze róża była symbolem miłości, dlatego też jest tak popularna w dniu św. Walentego.
W starożytnej Grecji symbolem bogini miłości - Afrodyty była biała róża. Natomiast jak głosi legenda, róża w kolorze czerwonym powstała, gdy ukochany Afrodyty, Adonis został śmiertelnie okaleczony przez niedźwiedzia. Kwiaty te kochali także Kleopatra, Cesarzowa Egiptu oraz starożytni Rzymianie.
Podróżnicy z bliskiego wschodu przywieźli róże do Azji, u nas natomiast pojawiły się jako zdobycz z wypraw krzyżowych.
Początkowo róże były używane przede wszystkim jako podstawowy składnik lekarstw - to uczyniło je tak popularnymi w przyklasztornych ogrodach. Jednak najpiękniejszym różanym ogrodem jest bez wątpienia ogród Cesarzowej Józefiny. Żona Napoleona zgromadziła w nim ponad 250 odmian róż!
Róża, pachnąca królowa kwiatów, jest dostępna całą zimę.
-=-
Lilia (Lilium)
Przez lata lilia była symbolem czystości, niewinności oraz płodności.
Na średniowiecznych obrazach lilia towarzyszy Świętej Rodzinie. Najbardziej znaną lilią jest „Fleur de Lys”, która znajduje się w herbie francuskich królów.
Lilie przez wieki były używane w Chinach na potrzeby farmaceutyki i rolnictwa. Odkryto, że zarówno kwiaty, jak i same pąki są smaczne i pożywne.
Lilia najczęściej kojarzy się nam z jej japońską odmianą o kwiatach w kształcie trąbki oraz z przesyconym słodyczą zapachem. Oczywiście jest też wiele innych odmian, włączając w to azjatyckie lilie tygrysie z nakrapianymi pomarańczowymi lub żółtymi kwiatami.
Lilie dostępne są przez całą zimę.
Cantedeskia (Zantedeschia)
Kolebką tej fascynującej rośliny jest południowa Afryka. Cantedeskia jest blisko ‘spokrewniona’ z rodziną anturium.
Cantedeskia była dobrze znana plemieniu Xhosa (tubylcy południowo-afrykańscy)
jako lek przeciw bólom głowy. Same świeże kwiaty były zwykle używane
do łagodzenia ukąszeń przez insekty, a roślina wymieszana z kaszką kukurydzianą służyła również za pożywienie.
Pierwsze odmiany pojawiły się w Europie w XVIII wieku. Używano jej głównie przy okazji pogrzebów, ponieważ początkowo była dostępna jedynie jej biała odmiana.
Teraz te wspaniałe kwiaty można podziwiać już w wielu kolorach, np. bordo, rudawy, łososiowy, jasnożółty.
Początkowo cantedeskia była nazywana kalijką etiopską, ale potocznie przyjęła się nazwa kalla. Nazwa kalla pochodzi od greckiego słowa „kalos”, czyli „piękno”.
Prawie wszystkie odmiany cantedeski dostępne są w okresie zimowym.
Fotografie: Biruro Kwiatowe Holandia
...