Pomysł na kalmary i inne pyszności

Autor: Natalia Tyszka


Pomimo tego, że owoce morza są coraz bardziej dostępne, a ich ceny również nie są już aż tak wygórowane, w dalszym ciągu jesteśmy dość sceptycznie do nich nastawieni i na myśl o zjedzeniu ośmiornicy nie czujemy się najlepiej. Dopiero widok smakowicie przygotowanej potrawy może nas skusić do odważenia się jej spróbowania. Zazwyczaj większość z nas, która broniła się wcześniej przed spróbowaniem sushi, po zasmakowaniu tego wykwintnego przysmaku staje się jej koneserem!

Pisząc o owocach morza nie możemy pominąć ich wartości odżywczych i zdrowotnych. Są znakomitym źródłem białka i witamin, zwłaszcza witaminy B12, oraz mikroelementów takich jak: fluor, selen oraz jod, a także cynk i żelazo. Ponadto wszelkie jadalne mięczaki i skorupiaki zaopatrują ludzki organizm w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które są jednym z budulców tkanki mózgowej oraz odgrywają ważną rolę w syntezie hormonów - np. dopaminy, zwanej hormonem szczęścia.

Do najczęściej spotykanych i dostępnych na naszym polskim rynku owoców morza możemy zaliczyć: kalmary, krewetki, ostrygi, kraby, małże, homary, ośmiornice, czy raki. Najczęściej dostajemy je w postaci mrożonej. Kalmary czy krewetki często możemy dostać już panierowane w cieście i wystarczy je jedynie podsmażyć na oliwie na patelni. W sklepach rybnych mamy do wyboru pasty czy sałatki z owoców morza. Owoce morza świetnie nadają się także na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Nie tylko dobrze smakują, ale także bardzo efektownie wyglądają. Na takie okazje możemy zaserwować z pewnością kolorowe sushi, ale także krewetki, czy kalmary w cieście. Wiele potraw tego typu możemy przygotować samodzielnie.

Dzisiaj chciałabym namówić Was do przyrządzenia przy najbliższej okazji dania z kalmarów, które są niezwykle popularne w kuchni greckiej, hiszpańskiej i portugalskiej, a także azjatyckiej. Można je przyrządzać na wiele sposobów: grillować, smażyć, czy chociażby dusić. Ważny jest czas przyrządzania dań z wykorzystaniem tego mięczaka, gdyż po zbyt długiej obróbce cieplnej mięso staje się gumowate.

Kilka pomysłów na kalmarowe szaleństwo:


Chrupiące kalmary


Składniki:

kalmary
175g mąki
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka soli
łyżeczka papryki w proszku
250 ml zimnej wody
olej do smażenia
do dekoracji: limonki i cytryny

Przygotowanie

Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać sól i paprykę. Zrobić dołek w mące i dolać około 1/3 wody, wymieszać trzepaczką, nadal mieszając dolewać wodę aż powstanie ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstawić na kilka minut. Kalmary sprawić—odkroić macki, usunąć twarde żwacze, wszystkie zrogowacenia (wyglądają jak kawałki przezroczystego plastiku). Tuszkę pokroić w paski, a macki - w krążki pod kątem, odciąć „dziób” na końcu macek. Kawałki oprószyć mąką i delikatnie pomieszać palcami, włożyć do ciasta i potrząsnąć miską, aby ciasto równomiernie pokryło kawałki. Rozgrzać olej we frytkownicy lub w naczyniu do smażenia w głębokim tłuszczu. W rozgrzanym oleju zanurzać kawałki kalmara (można użyć w tym celu szczypiec lub widelca). Każdy kawałek smażyć 3-4 minuty, a po wyjęciu odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Ściąć czubki z limonek i cytryn i pokroić w ćwiartki. Usmażone krążki kalmarów ułożyć w stosik na dużym talerzu, podawać przybrane ćwiartkami limonek i cytryn oraz posypane szczyptą papryki.

Potrawka z kalmarów  i oliwek


Składniki

600 g kalmarów
500 g dojrzałych pomidorów
50 g zielonych wydrylowanych oliwek
ząbek czosnku
pół kieliszka białego wytrawnego wina
liść laurowy
pęczek natki pietruszki
100 ml oliwy extra vergine
sól i pieprz

Przygotowanie


Usuwamy z kalmarów zewnętrzną błonę i wnętrzności, myjemy i kroimy na równe części (gdy kalmary są małej wielkości – na połowę). Pomidory zanurzamy we wrzącej wodzie, usuwamy skórę i nasiona, grubo kroimy. Zielone oliwki kroimy w talarki. W rondlu podgrzewamy oliwę z obranym i lekko zgniecionym ząbkiem czosnku; dodajemy kalmary i smażymy 2-3 minuty; doprawiamy solą i pieprzem, wlewamy białe wino i odparowujemy na mocnym ogniu; wyjmujemy kalmary i odstawiamy na później. Na tej samej patelni kilka minut dusimy pokrojone pomidory z liściem laurowym, szczyptą soli i pieprzu; dodajemy talarki oliwek, kalmary i mieszamy; posypujemy posiekaną natką pietruszki.

Kalmary z grilla


Składniki na 2 porcje:

2 duże kalmary oczyszczone (lub około 1/2 kg kalmarów)

Marynata:
2 ząbki czosnku, obrane i drobno posiekane
4 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżki octu winnego
listki z 1 gałązki rozmarynu
sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie:

Do głębokiego talerza włożyć czosnek i rozmaryn, wlać oliwę oraz ocet winny. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać. Kalmary umyć i osuszyć. Przeciąć je wzdłuż na 2 części i jeszcze raz w poprzek. Włożyć do marynaty, wymieszać, przykryć folią przeźroczystą i włożyć do lodówki na 4 godziny. Raz kalmary odwrócić. Rozgrzać grill w piekarniku do 200 stopni. Blaszkę do pieczenia wyłożyć folią aluminiową, zagiąć końce folii tworząc boki na wysokość 1 - 2 cm. Kalmary wyjąć z marynaty i ułożyć na folii. Marynatę przelać do kubka. Kalmary zapiekać przez około 4 minuty, aż się zarumienią. Podczas pieczenia kalmary raz odwrócić i polewać marynatą. Wyjąć z piekarnika, rozłożyć na talerzu oraz skropić oliwą z oliwek lub pozostałą marynatą znajdującą się w folii. Podawać z peperonatą i opieczonym w tosterze chlebem.

Smażone kalmary

Składniki

60 dag oczyszczonych tuszek kalmarów lub kalmarów pokrojonych w krążki (ew. mrożone)
10 dag mąki
jajko
1/8 l białego wina
łyżka oliwy
olej do smażenia
sól

Przygotowanie:

Tuszki kalmarów pokroić w krążki (mrożone kalmary rozmrozić). Białko oddzielić od żółtka i ubić na sztywną pianę. Mąkę wymieszać z oliwą i winem, dodać żółtko, pianę z białka, doprawić solą i dobrze wymieszać na gładkie, jednolite ciasto. Na głębokiej patelni rozgrzać olej. Krążki kalmarów partiami zanurzać w cieście i smażyć na złoty kolor około 8–10 minut. Podawać gorące z cząstkami cytryny i sosem alioli.



...