Projektujemy ogród z kostki
Tradycja ukryta w szlachetności i klasycznej formie ogrodu? A może artystyczny polot mieniący się różnorodnymi melanżami i kształtami albo elegancki, chłodny minimalizm? W zależności od osobowości użytkownika domu – podobne powinno być jego ogrodowe otoczenie. Wszystko po to, by dawać wytchnienie po ciężkim dniu, poczucie komfortu i spokój leniwych dni na słonecznym tarasie. Jak zaprojektować idealny ogród z kostki, który odda indywidualność użytkownika? Podpowiadamy, przedstawiając bogatą gamę kostek dosłownie dla każdego.
W zależności od tego czy podążamy za trendami czy za własnymi upodobaniami – producenci kostki podążają w ślad za nami. By odpowiedzieć na różnorodne gusta oferują bogactwo wzorów i kolorów nawierzchni, począwszy od tych postarzanych w stylu vintage dla wielbicieli klasyki, skończywszy na eleganckiej i oryginalnie wykończonej kruszywami kostce płukanej dla zwolenników nowoczesności. Wszystkie wzory w ofertach producentów są odpowiedzią na najgorętsze trendy, które przychodzą do nas z Zachodu, bo tam smak najlepszych aranżacji z kostki poznano już kilka lat temu. Czas by moda na piękne nawierzchnie wkroczyła na „ogrodowe salony” polskich domów.
Jaką kostkę wybrać?
Kostki brukowe, jakie mają w ofercie producenci, m.in. firma Libet w linii Decco to bogata gama kształtów, faktur i kolorów – począwszy od kostek w stylu vintage, poprzez te odwzorowujące kamień granitowy aż do barwnych, pełnych melanży kostek o gładkiej powierzchni, np. Colormix. Kostki postarzane, z grupy vintage Antico Libet Decco doskonale sprawdzą się w zarówno przy tradycyjnych budynkach, jak również w nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych. Grupa Elegante to uszlachetnione kostki płukane z najwyższej jakości kruszywami, które idealnie odwzorowują piękno granitu. Są połączeniem szlachetności i elegancji, a dzięki swej uniwersalności doskonale współgrają niemal z każdym typem domów. Colormix to grupa kostek robiąca wrażenie charakterystycznym melanżem barw, pełnym zaskoczeń kolorystycznych. Pozwalają one nadać wyjątkowe oblicze i niepowtarzalny charakter przydomowej nawierzchni.
Kilkanaście rodzajów kostki Libet Decco, stwarza niemal nieograniczoną gamę możliwości w aranżacji. Choć różnią się kształtami i wielkością znakomicie wypadają w połączeniach. Wielość sposobów ich zestawiania sprawia, że dają niezliczone możliwości układania wzorów i kształtów. Dzięki temu każdy może stworzyć wymarzony styl, który idealnie dopasuje do elementów architektury i zieleni wokół domu. Proste szlaki, okrągłe formy, efektowne mozaiki stworzą wokół budynku przyjazny i oryginalny klimat. -=-
Funkcjonalność i praktyczność
Przestrzeń wokół domu powinna być nie tylko estetyczna, ale jednocześnie funkcjonalna. Nawierzchnia z kostki brukowej, oprócz spełniania funkcji typowo dekoracyjnej, której zadaniem jest podkreślanie stylu i charakteru zarówno domu oraz jego otoczenia, powinna być przede wszystkim praktyczna. Starannie rozplanowany rozkład ścieżek i podjazdu powinien ułatwiać poruszanie się w jego obrębie. Harmonijne podzielenie poszczególnych części ogrodu, stworzenie efektownych krętych alejek, wyodrębnienie niewielkiej przestrzeni zacisznych zakątków, czy ciekawie zagospodarowanie większych powierzchni takich, jak podjazdy i dziedzińce są niewątpliwym atutem każdej posesji. Przy tworzeniu aranżacji należy pamiętać, aby przydomowa przestrzeń była dopasowana do architektonicznego charakteru domu. - Jedną z najważniejszych zasad, którą powinniśmy kierować się w planowaniu stylistyki nawierzchni, jest dążenie do zachowania harmonii całego otoczenia. Charakter i kolorystyka nawierzchni powinny podkreślać elementy aranżacji, być dobrane do budynku pod względem charakteru, elewacji, ogrodzenia lub do innych istotnych elementów. To trochę jak z układanką, której każdy element musi pasować to tego obok. Tylko jeśli poszczególne elementy współgrają ze sobą, można liczyć na dobre efekty. Rezultaty będą cieszyć nas przez wiele lat, a dla innych mogą być ciekawą inspiracją - tłumaczy Justyna Karasiuk-Buczek, architekt firmy Libet.
Kolory jak w kalejdoskopie
Właściwie dobrana nawierzchnia może stanowić dyskretne tło dla zabytkowej architektury lub sprawić, że całkiem zwyczajne budynki będą wyglądać bardziej atrakcyjnie. Dlatego gdy chcemy ożywić lub całkowicie zmienić wygląd ogrodu i przestrzeni wokół domu, nietypowe formy czy kolorystyczna różnorodność będą idealne. W tym sezonie zdecydowanie stawiamy na kolory… bo dzięki nim budynek, nawet najskromniejszy, w nowej aranżacji może zyskać zupełnie nowe, przykuwające uwagę oblicze. - Aranżując kolorystycznie powierzchnię ogrodu nie powinno się poprzestawać tylko na jednym kolorze. Użycie jednej barwy produktu, szczególnie na dużych powierzchniach daje efekt monotonii. Im większy teren, tym szersze możliwości wykorzystania wzorów i barw. Jednak jak we wszystkim również i tu należy zachować umiar, by nie stworzyć estetycznego chaosu - tłumaczy Justyna Karasiuk-Buczek, architekt firmy Libet. Należy pamiętać, że kostkę powinno dobierać się do barwy elewacji budynku, dachu lub innego dominującego w otoczeniu motywu.
Kostki z linii Decco Libet to szeroki wachlarz możliwości w kreowaniu przestrzeni przyjaznej, bliskiej, która harmonijnie współgra z charakterem domu i osobowością jego użytkowników. Dzięki ich różnorodnym fakturom i kształtom pomogą wcielić w życie każdy, nawet najbardziej szalony pomysł. W zależności od preferencji dodadzą przydomowemu otoczeniu cech „vintage”, czyli stylu historycznego. Sprawią, że otoczenie nabierze klasy i szyku dyskretnej elegancji, typowej charakterowi biznesowemu. Albo po prostu zaskoczą nas feerią kolorów… Bo ogrodowe trendy to nie tylko dobre wzorce, które przychodzą do nas w rożnych krajów, to również wyobraźnia i umiejętność wykorzystania plastycznego materiału w sposób kreatywny i w harmonii z otoczeniem…
-=-
...