Rośliny wnoszące spokój do wnętrza

Autor:


Spokój, przestrzeń i wyrafinowanie: w tym stylu, rośliny oddziaływają na charakter wnętrza oraz jego mieszkańców, wnosząc niezwykły spokój.

„Celowo wybrałam do mojego domu rośliny, które jako przeciwwagę dla szumu i gwaru ulicy, wyciszają go”, mówi Zara Caland (36), nauczycielka angielskiego i historii. „Szarozielony kolor tworzy przyjemną atmosferę. Dzięki temu, że rośliny nie są zbyt duże, nie przytłaczają mnie. Czuję natomiast, jak ich energia rozpościera się po całym pomieszczeniu. Podoba mi się, jak rośliny mają w sobie taką siłę, że można dzięki nim poczuć wszechobecną moc natury. Dla mnie, wiszący ripsalis to jak zielony deszcz, który niezwykle mnie wycisza. Patrząc z kolei na sit ciężko powstrzymuję śmiech. Udało mi się sprawić, że rośliny nadały mojemu wnętrzu przyjemną atmosferę. Zatrzymują hałas i szum a ja tego doświadczam,  ćwicząc jogę.  Kiedy nie mam na nią jednak czasu, moje rośliny same mnie oczyszczają i dodają energii.”

Kompozycje pochodzą z Biura Kwiatowego Holandia.

-=-
Begonia venosa - Srebrny połysk. Begonia kwitnie na biało, roztaczając wokół siebie intensywny zapach. Jej liście pokryte są delikatnym meszkiem. Jako jedna z nielicznych odmian toleruje stały dopływ światła i najlepiej czuje się, gdy ma wilgoć. Aby cieszyć się jak najdłużej jej pięknem, powinniśmy podlewać ją każdego dnia.
-=-
Turzyca piękna (Carex brunnea) - Zielona czupryna. Turzyca nie tylko służy jako element dekoracyjny wnętrz, ale również jest bardzo wytrzymała. Jej liście są zielono-żółte i reagują nawet na najmniejszy podmuch. Wydaje się być delikatna, jednak to jedna z najmocniejszych i najbardziej elastycznych traw. Turzyca może stać na słońcu i najlepiej czuje się zarówno w mokrym podłożu jak i kwaśnej ziemi.
-=-
Sit rozpierzchły (Junkus spiralis) - Burza loków. Sit to zimozielone pędy, które są spiralnie skręcone i wiją się w nieładzie. Niegdyś był używany do związywania różnych materiałów. Sit jest rośliną bagienną, która rośnie na podmokłych terenach Rosji. Lubi jasne miejsca, ale nie pełne słońce i potrzebuje dużą ilość wody. -=-
Litops (Lithops) - Mistrz kamuflażu. Litops dobrze wie jak przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Pochodząca z Afryki Południowej i Namibii roślina upodabnia się do kamieni, by nie zostać zjedzoną przez poszukiwaczy wody na pustyni. Jest idealna dla osób zabieganych, ponieważ nie wymaga stałego nadzoru i pielęgnacji. Jest niezwykle dekoracyjna, może stać bezpośrednio na słońcu. Należy ją podlewać przed całkowitym wyschnięciem ziemi.
-=-
Rhipsalis cassutha - Wisząca piękność. Ten sukulent z rodziny kaktusów, chociaż ma bardzo nowoczesny wygląd, mógłby pochodzić z czasów dinozaurów. Jego ozdobne długie pędy z wieloma rozgałęzieniami zamiast cierni mają krzaczaste włoski. Zimą pojawiają się na nim małe białe kwiatki, które na wiosnę zostają zastąpione przez białe jagody. Można podlewać go raz na miesiąc i w razie potrzeby przycinać w celach pielęgnacyjnych.
-=-
Kaktus (Cactus) - Kwiatowa mądrość. Kaktusy pochodzą z Ameryki i są doskonale przystosowane do suchego podłoża. Pokryte są cierniami, które strzegą wody zgromadzonej we wnętrzu jego pędu. Te roślinę często zdobi piękny kolorowy kwiat, który zwraca na siebie uwagę. Lubi światło i co jakiś czas odrobinę wody. -=-
Solejrolia rozesłana (Soleirolia soleirolii) - Drobna i delikatna. Roślina, zwana również „dziecięce łzy”, pochodzi znad basenu Morza Śródziemnego. Najlepiej czuje się w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Lubi wilgotne podłoże i najchętniej czerpie wodę bezpośrednio z podstawki, na której stoi.
-=-
Sansewieria walcowata (Sansevieria cylindrica) - Ukłon w kierunku słońca. Sansewieria jest rodzajem sukulenta liściastego, który ze względu na swoją dużą odporność zwany jest „rośliną z żelaza”. Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Pochodzi z Afryki, dzięki czemu może stać w suchym pomieszczeniu, na pełnym słońcu i z małą ilością wody. Niczym wielbłąd, roślina ta gromadzi ją w swoich mięsistych liściach, by korzystać z niej w dowolnej chwili.
-=-
1 Wilczomlecz opasły (Euphorbia obesa) - Życiowa energia. Jest rodowitym mieszkańcem krainy Karru w Republice Południowej Afryki. Ze względu na swój ciekawy kształt zdobył niezwykłą popularność na całym świecie. Roślina ta wydziela mlecz roślinny, lubi przebywać w ciepłych, suchych pomieszczeniach i nie wymaga częstego podlewania.

...