Kobiety piszą przewodniki
Na rynku książki podróżniczej mamy coraz więcej kobiet, poświęcających się pasji podróżowania i pisania. Wśród autorów przewodników turystycznych Wydawnictwa Bezdroża jest wiele kobiet zafascynowanych kulturą i przyrodą różnych zakątków świata i specjalizujących się zwłaszcza w kilku regionach Europy.
O ich pasji dla kultury i sztuki, przyrody, muzyki i kuchni miast i krajów całej niemal Europy można przekonać się, sięgając po jeden z przewodników turystycznych i ruszając z nim na szlaki Wilna, Budapesztu czy Petersburga, Włoch, Chorwacji,Węgier, Portugalii albo hiszpańskich Balearów.
Jedną z pierwszych pisarek Bezdroży jest Jadwiga Rogoża, autorka przewodnika "Wilno". Barok z kamienia i obłoków", które doczekało się już czwartego zaktualizowanego wydania. Od lat tłumaczy literaturę litewską, organizuje spotkania poświęcone kulturze Litwy. Pracuje jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich, z racji zawodu i z pasji wiele podróżuje po Rosji i innych państwach obszaru WNP. Za najważniejsze uważa jednak podróże-powroty do Wilna, w którym się urodziła i które ciągle odkrywa na nowo.
Prawdziwą pasjonatką Węgier i samej ich stolicy jest Monika Chojnacka, autorka przewodników "Węgry. Na ostro i na słodko" i "Budapeszt. Stolica Zdrój". Stolicę Węgier zalicza do najpiękniejszych miast Europy. Jest autorką reportaży i artykułów dotyczących Węgier oraz tłumaczką. A znajomość języka węgierskiego zawdzięcza dwuletnim studiom w Balassi Bálint Intézet - Instytucie Języka i Kultury Węgierskiej w Budapeszcie.
Do zwiedzania Włoch i ich adriatyckich klimatów wybrzeża z przewodnikiem "Adriatyckie wybrzeże Włoch". Szmaragdowym szlakiem od Triestu do Lecce" zachęca Agnieszka Masternak, teatrolog, która kontynuuje studia psychologiczne na Rzymskim Uniwersytecie La Sapienza. Mieszkała także w Udine, Sienie, Ankonie i Fano, angażując się w międzynarodowe projekty kulturalne i współpracując z włoskimi reżyserami teatralnymi. Włochy stały się jej drugim domem, bo działają na każdy zmysł i można poznawać je w nieskończoność, wiecznie dając się czymś zachwycić i zaskoczyć.
Opisywanie Chorwacji stało się domeną Zuzanny Brusić i Salomei Pamuły, których autorstwa przewodnik pt. "Chorwacja. W kraju lawendy i wina" Bezdroża wydały już piąty raz. Zuzanna Brusić, która urodziła się w Krakowie, a wychowała w Rijece, jest absolwentką ochrony środowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje jako pilot wycieczek zagranicznych, specjalizując się głównie w wyprawach do Chorwacji, jest też tłumaczem z języka chorwackiego. Salomea Pamuła, absolwentka etnologii i filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w pracy naukowej zajmuje się problemami społeczno-politycznymi Chorwacji po rozpadzie byłej Jugosławii. Uczestniczyła w etnograficznych badaniach terenowych na Bałkanach, śpiewała w chorwackim chórze INA, nagrała cykl audycji radiowych(program II PR) na temat muzyki ludowej Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny,pracowała jako tłumacz-rezydent w Vela Luce na Korčuli. Marzy o tym, żeby zamieszkać na jednej z wysp chorwackiego Adriatyku.
Najmłodsza pisarka Wydawnictwa Bezdroża - Anna Pamuła wspólnie z portugalskim dziennikarzem i fotografikiem Frederico Kuhl de Oliveirą napisała najnowszy przewodnik pt. "Portugalia. W rytmie fado". Kulturoznawca, studentka Stosunków Etnicznych i Migracji Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim zakochała się w Portugalii, tęskni za smakiem bacalhau równie mocno, jak za kotletem schabowym, kibicuje zarówno Polsce, jak i Portugalii, a zalane słońcem ulice Lizbony są jej równie bliskie, jak te zimowe, krakowskie.
"Petersburg. Miasto białych nocy" to dzieło duetu pań Elizy Małek i Elżbiety Stefanowicz-Maciaszek. Eliza Małek jest profesorem zwyczajnym, dyrektorką Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Łódzkiego, historykiem literatury i kultury rosyjskiej. Elżbieta Stefanowicz-Maciaszek pasjonuje się Rosją w czasie podróży< i jako pracownik administracyjny Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Do odwiedzenia słonecznych Balearów zachęca Dominika Zaręba, autorka najnowszego przewodnika Bezdroży "Majorka, Minorka, Ibiza oraz Formentera. Baleary archipelag marzeń", która odkrywała "melodie wysp" zgodnie z mottem zaczerpniętym z "Zimy na Majorce" George Sand - "Jest rzeczą pewną, i wszyscy to wiedzą, że każdy kraj ma swoje melodie, swoje skargi, swoje odgłosy, swoje tajemnicze szepty"...
...