Dorodne pomidory, chili i pieprz

Autor:


Oryginalne, bogate receptury, starannie wyselekcjonowane składniki, mnóstwo dorodnych pomidorów i najlepsze przyprawy – to sekret doskonałego smaku Ketchupów Kamis. Taki jest też najnowszy produkt w tej linii – Ketchup Ognisty.

To wyjątkowa kompozycja świeżych i dorodnych pomidorów przyprawionych ostrą papryczką chili oraz aromatycznym, piekącym pieprzem. Naturalnie, bez konserwantów.

Ognisty temperament

Za ognisty temperament nowego Ketchupu Kamis odpowiadają wyraziste, aromatyczne i ostre przyprawy – chili i pieprz. Chili jest najostrzejszą przyprawą używaną w kuchni. Dowiedziono, że posiada ona właściwości lecznicze, a to dzięki zawartej w nasionkach i włóknach kapsaicynie. Alkaloid ten działa podobnie jak witamina A, C czy E, tj. unieszkodliwia cząsteczki uszkadzające komórki, które odpowiedzialne są powstawanie chorób serca. Chili pobudza procesy trawienne i wzmaga apetyt. Stosowana jest do potraw mięsnych, ostrych sosów, warzyw. Przyprawia się nią gulasze, drób, ryby i małże. Doskonale smakuje dodana do dań z cebulą, kukurydzą, fasolą i kalafiorem - charakterystycznych dla kuchni hiszpańskiej i meksykańskiej.

W 1912 roku austriacki farmaceuta nazwiskiem Scoville (1865-1942), skonstruował tzw. skalę Scoville'a mierzącą ostrość różnych papryk chili. Skala ta, mierzy koncentrację związku chemicznego kapsaicyny – aktywnego składnika, który powoduje odczuwanie „pieczenia” przez ludzi. Roztwór kapsaicyny rozcieńczał w słodkiej wodzie, dopóty „ostrość” nie była już odczuwalna dla osób (zazwyczaj pięciu) biorących udział w eksperymencie. Ostrość chili zależy od następujących czynników: temperatury, nasłonecznienia, wilgotności, rodzaju gleby oraz rodzaju i ilości stosowanych nawozów. Pieprz to najpopularniejsza przyprawa na naszych stołach. Jego zastosowanie kulinarne jest nieograniczone. Dodajemy go właściwie do każdej potrawy. Świetnie komponuje się z różnymi rodzajami mięs: wieprzowiną, wołowiną, baraniną czy jagnięciną. Idealnie pasuje także do ryb. Każda zupa z odrobiną pieprzu nabierze wspaniałego aromatu i smaku. Chętnie przyprawiamy nim również potrawy z jaj, ciepłe i zimne sosy. Śladową ilość pieprzu zielonego możemy dodawać do deserów. Ostry smak pieprzu pochodzi od piperyny – alkaloidu zawartego głównie w wierzchniej warstwie owocu. Piperyna pobudza zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym, wzmacniając przede wszystkim wydzielanie soku żołądkowego.

Pomidorowy charakter

Oryginalny, lekko słodki smak nowego Ketchupu Ognistego to zasługa dorodnych pomidorów, które stanowią jego bazę. Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, Indianie sporządzali z nich wyborne sosy doprawiając je ostrą, czerwoną papryczką. Do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb w połowie XVI wieku. Pomidory mają bardzo szerokie zastosowanie. Są bardzo smaczne i pożywne, a przy tym bogate w wapń, fosfor, potas i witaminę C. Oczyszczają organizm z toksyn, pobudzają trawienie, dlatego często zaleca się spożywanie pomidorów podczas diet odchudzających. Ponadto, zawierają likopen, który neutralizuje wolne rodniki, chroniąc tym samym organizm przed nowotworami oraz chorobami serca. Likopen jest bardzo trwałym związkiem i nie ulega rozkładowi podczas gotowania i konserwowania.

Ketchupy Kamis dostępne są obecnie w 4 najpopularniejszych smakach: Łagodnym, Pikantnym, Włoskim (z dużą ilością ziół i przypraw) oraz nowym, Ognistym. Stanowią doskonały dodatek do kanapek wędlin, serów, mięs pieczonych i grillowanych, pizzy, zapiekanek i frytek. Wzbogacają również smak dipów oraz sosów do mięs i sałatek.

...