Czy feromony to narkotyk?

Autor:


Przez jednych uważane za zwykłe perfumy, przez innych za nieetyczne środki wywierania wpływu, jednocześnie wykorzystywane przez spore grono zadowolonych użytkowników. Na pytania czym są feromony i jakie naprawdę jest ich działanie odpowiada Wiktor Koszycki, specjalista w dziedzinie tych związków.

Skąd takie zainteresowanie feromonami?
Z chęci bycia atrakcyjnym. Te naturalne związki wydzielane przez ludzki organizm działają poniekąd jak magnes, który przyciąga partnera. Wpływają na podświadomość, która to niejako decyduje o tym, kogo wybieramy.

Nie można ich więc wyczuć zmysłem węchu?
Nie. Ludzkie feromony nie mają zapachu, lecz są wyczuwane podświadomie poprzez specjalny organ nosowo-lemieszowy znajdujący się w naszych nozdrzach.
Stąd impulsy kierowane są bezpośrednio do podwzgórza mózgu, które to kontroluje nasze reakcje.

Czy dlatego właśnie feromony porównuje się do substancji mających działanie podobne do narkotyków?
Osoby, które porównują feromony do narkotyków najprawdopodobniej nigdy nie miały do czynienia z tymi związkami. Są przekonani, że powodują efekty podobne do działania pigułki gwałtu i że osoba, która je wyczuje nie będzie w stanie kontrolować swoich reakcji. Nic bardziej mylnego.

Jakie więc powodują efekty dla zdrowia?

Syntetyczne feromony to dokładnie takie same substancje, jakie wydziela ludzki organizm, z tą tylko różnicą, że produkty dostępne w sprzedaży są wytwarzane w laboratoriach. Jednocześnie należy podkreślić, że badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców nie wykazały negatywnych efektów działania tych związków, a korzystający z nich użytkownicy potwierdzają same pozytywne efekty.

Jak więc ocenić działanie feromonów?
Ludzkie ciało, podobnie jak w przypadku zwierząt, wydziela je w większych, bądź mniejszych ilościach. Dzięki temu czujemy pociąg fizyczny do partnera. Syntetycznie wytwarzane feromony mogą zwiększyć owo przyciąganie jedynie w przypadku, gdy partner rzeczywiście jest nami zainteresowany. Ich działanie to jednak nie tylko zwiększenie pociągu seksualnego. Ludzie korzystający z tych związków są na ogół bardziej otwarci i pewni siebie. Dlatego też łatwiej jest im na przykład osiągnąć sukces zawodowy.

Czy z feromonów korzystają więc i ludzie biznesu?
Oczywiście. Wiele osób sięga po nie z nadzieją, że pomogą przekonać szefa do przyznania podwyżki czy skłonić partnera do podpisania umowy. Rezultaty są różne, bo, jak wspominałem wcześniej, feromony nie mają nic wspólnego z działaniem narkotyków. Wzmacniają dobre wrażenie, które już wywołamy.



...