Życie na krawędzi

Autor:


Zmiany klimatu stają się coraz szybsze i bardziej gwałtowne. Wszystkie gatunki zwierząt na kuli ziemskiej starają się nadążyć za zawrotnym tempem przemian klimatycznych, ale czy rzeczywiście uda im się przetrwać? Nowa seria "Życie na krawędzi" na kanale Animal Planet przeanalizuje, jak zmiany klimatyczne wpływają na losy zwierząt na całym świecie.

Dowiemy się, jak zmiany klimatyczne wpływają na najważniejsze ekosystemy naszej planety: zbiorniki słodkiej wody, lasy, stepy i sawanny, obszary górskie, bagna, pustynie i oceany oraz lodowce. Ilość niedźwiedzi polarnych z roku na rok maleje w zastraszającym tempie. Ich lodowe domy topnieją w oczach, a wraz z nimi miejsca, w których mogą znaleźć pożywienie. W tej serii poznamy także losy wielu innych gatunków, o których przetrwanie walczy tylko garstka ludzi na Ziemi. W każdym kraju i na każdym kontynencie istoty walczą z czasem i starają się odnaleźć w piekle, które zgotowali im ludzie. Człowiek przez swoją niegospodarność i nieracjonalne, nieekologiczne postępowanie niszczy swój dom – Planetę Ziemię. Wraz z ekspertami przemierzymy cały świat. W tej podróży losy hipopotamów w Kenii przeplotą się z historią malutkich szczekuszek w Górach Skalistych. Zobaczymy też, jakie zachowanie cechuje w walce o przetrwanie maleńkie żabki cophixalus ornatus w australijskim lesie. "Życie na krawędzi" to spojrzenie na nieodwracalne skutki zmian klimatu dla niewinnych stworzeń na całym świecie. Na własne oczy ujrzymy wpływ bezmyślnych działań człowieka, przez które wiele gatunków zwierząt toczy walkę na śmierć i życie. Czy zwierzęta przetrwają? Kiedy człowiek wyciągnie rękę do zagrożonych istot i zrozumie jak wiele zależy od przemyślanego i ekologicznego postępowania?


Premiera: niedziela, 6 września, godz. 15:00 na Animal Planet
Kolejne odcinki: niedziele, godz. 15:00

Pierwszy odcinek nosi tytuł "Woda słodka".

75% powierzchni naszej planety zajmuje woda, jednak tylko 3% to woda słodka, podtrzymująca życie na całej Ziemi i decydująca o jej losach. To bardzo mało, szczególnie, że większość z jej zasobów jest zamrożona lub uwięziona głęboko pod powierzchnią Ziemi. Niestety, w wyniku efektu cieplarnianego temperatura na Ziemi ciągle się podnosi, a to oznacza kolejne uszczuplenie ilości drogocennej słodkiej wody. W pierwszym odcinku serii "Życie na krawędzi" będziemy świadkami walki o wodę w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Żyjące tam krokodyle i aligatory potrzebują każdej kropli drogocennego płynu. Sytuację gadów pogarsza proces stałego zasalania słodkich wód w tym obszarze. Wybierzemy się w Andy, aby popatrzeć, jak topniejące lodowce stają się coraz mniej gościnne dla ślicznych kuzynów szynszyli – wiskaczy. Odwiedzimy też Afrykę – w Kenii poznamy sposoby hipopotamów na przeżycie w czasie ogromnej suszy.



...