Pielęgnacja skóry głowy i włosów ze skłonnością do łupieżu oraz wypadania

Autor:


Współczesne produkty działające miejscowo na skórę, a mające na celu zachowanie czystości, poprawę wyglądu, zwiększenie atrakcyjności, a także leczenie stanów chorobowych o niewielkim nasileniu, stanowiących w przeważającej części defekt kosmetyczny można podzielić na następujące grupy: kosmetyki, kosmeceutyki (inaczej: farmakokosmetyki), kosmetyki lecznicze. Klasycznymi kosmetykami myjącymi i pielęgnacyjnymi są szampony i odżywki.

Do grupy kosmetyków leczniczych należą szampony i odżywki (np. nowa seria PROLAB), mające na celu leczenie łupieżu i wspomaganie leczenia łysienia.

Szampony i odżywki przeciwłupieżowe

Łupież, to utrzymujące się przewlekle złuszczanie naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy, któremu nie towarzyszy stan zapalny. Często obserwuje się okresowe nawroty schorzenia, którego przyczyna ma charakter złożony. Ważną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, przewlekłe podrażnienia skóry przez kosmetyki. Promienie słoneczne, nawet słabo nasilone mogą zmniejszać przyleganie korneocytów i być przyczyną nadmiernego złuszczania.Odpowiedź na pytanie czy drobnoustroje skóry owłosionej głowy są ważnym czynnikiem etiologicznym łupieżu nie jest prosta. Jeśli przyjąć, że mikroorganizmy odgrywają rolę w etiopatogenezie łupieżu, to nasilone złuszczanie wywołane przez mikroorganizmy sprzyja dalszemu zasiedleniu przez bakterie i grzyby. Przeważająca większość prac potwierdza jednak teorię, że drożdżopodobny grzyb lipofilny Pityrosporum ovale (Malassezia) jest ważnym, czynnikiem etiologicznym łupieżu.Szampony i odżywki przeciwłupieżowe likwidują lub ograniczają przyczyny powstawania tego schorzenia poprzez zmniejszenie proliferacji naskórka i ograniczenie populacji Pityrosporum ovale (Malassezia). W celu zmniejszenia aktywności mitotycznej stosowane są pochodne siarki, dziegci, thioxolon. Piryton cynku, kwas salicylowy, oktopiroks, climbazol wpływają na eliminację lub ograniczenie zakażenia patogennymi i saprofitycznymi drobnoustrojami, a olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne, zarówno w stosunku do bakterii jak i grzybów. Szampon przeciwłupieżowy PROLAB zawdzięcza swoje właściwości dzięki zastosowaniu w nim substancji o ugruntowanym działaniu leczniczym – pirytonu cynku.

Szampony i odżywki do leczenia łojotoku owłosionej skóry głowy

Nadmierne wydzielanie łoju jest częstym zjawiskiem zależnym od wielu czynników, w tym środowiskowych i hormonalnych. Zauważono, że wydzielanie łoju jest szczególnie intensywne, gdy warstwa filmu łojowego na powierzchni skóry staje się bardzo cienka. Prawidłowo funkcjonujące gruczoły łojowe odgrywają istotną rolę w zapobieganiu zakażeniom skóry. Leczenie łojotoku jest trudne i w warunkach kosmetycznych polega głównie na tradycyjnym stosowaniu preparatów ziołowych, działających łagodząco na skórę głowy i przez zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejsza skłonność włosów do przetłuszczania się. Do grupy ziół łagodzących należą korzeń mydlnicy, korzeń łopianu, ziele skrzypu i koszyczki rumianku.

Szampony i odżywki wspomagające leczenie łysienia


W łysieniu androgenowym mężczyzn i kobiet odgrywają rolę czynniki genetyczne i związane z nimi reakcje hormonalne, charakteryzujące się zwiększoną reaktywnością mieszków włosowych na hormony typu męskiego lub też zwiększoną przemianą hormonów typu męskiego w skórze.

W medycynie istnieją w chwili obecnej tylko dwa leki o potwierdzonej skuteczności w leczeniu łysienia androgenowego, są to minoksidil i finasteryd. Pierwszy z nich działający całkowicie nieswoiście, został „odkryty” podczas doustnego leczenia tym preparatem chorych na nadciśnienie tętnicze. Zaobserwowano, że chorzy nawet z zaawansowanym łysieniem odzyskują włosy i to było przyczyną skonstruowania preparatu stosowanego zewnętrznie. Drugi preparat – finasteryd stosowany w leczeniu łagodnych przerostów prostaty, hamuje przemianę testosteronu do najbardziej aktywnej formy hormonów androgenowych, czyli dihydrotestosteronu (DHT). Proces ten następuje poprzez blokowanie specyficznego enzymu. Łysienie rozlane Alopecia diffusa ma charakter odwracalny, a jego przyczyny są różne np. ciężkie choroby, leki, psychiczne i fizyczne stresy, odchudzanie lub niewłaściwa dieta. Działanie szamponu przeciwko łysieniu PROLAB oparte jest na zastosowaniu opatentowanej kompozycji FOLLICUSAN zawierającej między innymi panthenol oraz aminokwasy cysteinę i metioninę, będące składnikami keratyny. Według autorów niemieckich szampon Prolab jest skutecznym środkiem wspomagającym leczenie łysienia rozlanego.        

...