Nieświadoma nietrzeźwość wśród kobiet
Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Ośrodek Badawczy Pentor, aż 74% kobiet po spożyciu alkoholu błędnie ocenia, czy może prowadzić samochód. Jednocześnie 45% z nich nie planuje wyposażenia swojego auta w alkomat. Celem drugiej edycji, rozpoczynającej się 13 października kampanii społecznej „Alko-Casco – Alkomat w każdym aucie”, jest zwrócenie uwagi i edukacja w temacie nieświadomie nietrzeźwych kierowców. Inicjatorem akcji jest producent marki Soplica.
Szacuje się, że w Polsce jest 20 mln kierowców, jak wskazują badania wielu z nich dotyczy syndrom tzw. „nieświadomie nietrzeźwego kierowcy”. Są to osoby, które siadają za kółko błędnie sądząc, że upłynęło już wystarczająco dużo czasu od momentu spożycia alkoholu. Problem dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Pentor, aż 70% kierowców ma błędne zdanie na temat metabolizowania alkoholu w organizmie. Niepokojąco wyglądają statystyki dotyczące namawiania kierowców do picia alkoholu. Z taką sytuacją spotkało się aż 64% kobiet, przy czym 6% z nich prowadziła samochód będąc w stanie nietrzeźwości, pomimo bycia ostrzeganą przez innych. Według badań Pentora, płeć piękna niezwykle rzadko korzysta z urządzeń, które mogą decydować o bezpieczeństwie na drodze. Jak wynika z badań, 73% kobiet nie miało potrzeby używania alkomatu. Odsetek panów, którzy nie mieli takiej potrzeby wynosi mniej, bo 60%.
Panie za kółkiem
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba kobiet prowadzących pojazdy. Nie chodzi już tylko o uprawnienia do kierowania samochodów, ale także motocykli, ciężarówek czy autobusów. Coraz więcej pań swoją pracę wykonuje w samochodzie, są to np. przedstawicielki handlowe, instruktorki nauki jazdy czy funkcjonariuszki policji. Zwiększyła się także liczba młodych dziewczyn zasiadających za kółkiem.
Młodzi, nieświadomie nietrzeźwi kierowcy
W tym roku inicjator akcji, marka Soplica, zwraca uwagę na młodych kierowców, którzy często mają błędne przeświadczenie odnośnie własnych umiejętności, oceny ryzyka sytuacji i zachowania po spożyciu alkoholu. Jak wskazują badania, młodość i tzw. stan wolny często łączą się z byciem nieświadomie nietrzeźwym kierowcą. Jak podkreśla dr Jadwiga Bąk z Instytutu Transportu Samochodowego „Wiara w siebie u młodego kierowcy uwidacznia się w przekonaniu o małym wpływie alkoholu na organizm, możliwości spożywania dużej ilości alkoholu oraz błędnym przeświadczeniu o szybkiej eliminacji alkoholu z organizmu dzięki „sprawdzonym” metodom. Niejednokrotnie młodzi kierowcy wsiadają za kierownicę, ponieważ „otoczenie” zapewnia ich, że mogą już prowadzić”. Radca Biura Ruchu Drogowego KGP mł. insp. Marek Konkolewski podkreśla, że „Nieświadomie nietrzeźwy kierowca, wedle przepisów prawa – traktowany jest tak samo jak każdy inny nietrzeźwy kierujący”.
...