Gród na nadnarwiańskiej skarpie - przewodnik po Łomży

Autor:


Łomża potrafi zaskarbić sobie sympatię. Zabudowania malowniczo rozłożyły się na wysokiej nadnarwiańskiej skarpie, wokół rozciągają się łąki oraz rozlewiska rzeczne, a ukwiecone trakty starej części miasta tchną zbawiennym spokojem. Wystarczy zajrzeć na Stary Rynek, przejść się ulicą Dworną, Długą czy Farną, przysiąść na ławeczce wśród zieleni, by choć w części zrozumieć, dlaczego zawsze uśmiechnięta Hanna Bielicka, którą aktorski los zawiódł w niejedno miejsce, tak bardzo kochała właśnie to miasto.

Magiczny klimat Łomży i okolic miasta pozwoli odkryć najnowszy przewodnik wydany w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl pt. "Łomża. Gród na nadnarwiańskiej skarpie" autorstwa Rafała Zubkowicza. Publikacja jest efektem partnerskiej współpracy z Urzędem Miejskim w Łomży.

Miasto górujące nad Narwią - taki właśnie malowniczy widok ukazuje się oczom podróżnych, którzy wjeżdżają tu od strony Piątnicy. "Łomżyńskie zabudowania zajęły wysoką nadnarwiańską skarpę i usytuowanie to, co oczywiste, jest wielkim atutem" - przekonuje Rafał Zubkowicz, autor przewodnika. "Ale to nie jedyna zaleta miasta. Przeszło 1000 lat temu, gdy w okolicy zakładano pierwszą osadę, od malowniczości położenia ważniejsze były względy obronne. Gród, którego wciąż działające na wyobraźnię pozostałości można odnaleźć nieopodal obecnego miasta, strzegł szlaku handlowego i przeprawy na Narwi" - opowiada. Według przekazów, już w XI w. stał w tej osadzie kościół, który tym samym byłby pierwszym na Mazowszu.

Najważniejszym zabytkiem Łomży jest XVI-wieczna katedra, czyli kościół św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela, najstarszy obiekt architektoniczny w północno-wschodniej Polsce. Ale wędrując uliczkami miasta, zobaczymy znacznie więcej ciekawych budowli, m.in. niegdysiejszą cerkiew prawosławną czy pałac gubernatora oraz zabudowania klasztorów Kapucynów i Benedyktynek. Podczas spaceru warto też odwiedzić łomżyńskie cmentarze - stary cmentarz katolicki i kirkuty, na których ocalało wiele pięknych nagrobków. "Z pewnością nie byłaby Łomża tym, czym jest, gdyby nie Narew, rzeka, która należy do przyrodniczych pereł północno-wschodniej Polski" - mówi Rafał Zubkowicz. "Jej wiosenne rozlewiska można podziwiać, nie wychodząc nawet poza zabudowania. To jeden z przykładów, w jak zielonym regionie położone jest miasto. Można tu odetchnąć. I to prawdziwie czystym powietrzem" - dodaje.

Łomża z roku na rok pięknieje - odnawiane są kolejne kamienice, brukowane uliczki, zakładane skwery i kolorowe rabaty...Miasto ma też jeszcze jeden atut - niemal sąsiadujące z jego zabudowaniami niezwykle efektowne tereny Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Jeśli dodać do tego na wpół dzikie obszary pobliskich parków narodowych - Narwiańskiego i Biebrzańskiego - oraz kilka rezerwatów, Łomża może się stać doskonałym punktem wypadowym dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Przy okazji warto zobaczyć kilka interesujących miejscowości w okolicy, choćby Starą Łomżę, Nowogród, Drozdowo czy Wiznę. Jednym słowem, jest tu co zwiedzać i podziwiać.

Zanim wyruszy się na spotkanie z miastem, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z przewodnikiem turystycznym. Poznawanie Łomży - jej zabytków i malowniczych zakątków - będzie wówczas znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze. Rozdział 1. zawiera wskazówki pomocne przy planowaniu wyjazdu: jak dotrzeć do miasta, jak się po nim poruszać i czego w nim nie przegapić, a także na co zwrócić uwagę w okolicy. Typowo praktyczny jest też rozdział 3. - przydatny zestaw adresów i podpowiedzi: gdzie pójść na obiad, a gdzie na kawę i lody, w którym miejscu przenocować, co ciekawego zobaczyć w muzeach i galeriach i jak aktywnie spędzić czas. Z przyrodą, historią i legendami Łomży oraz z jej regionalną kuchnią zapoznaje rozdział 2. Najobszerniejsza część przewodnika, czyli rozdział 4., dotyczy samego zwiedzania miasta. Zaproponowane trasy spacerowe pozwalają zobaczyć większość cennych i interesujących obiektów, a podane wiadomości układają się w barwny obraz grodu nad Narwią. A ponieważ gród ów był - i jest nadal - ściśle związany z Narwią, nie sposób pominąć tej malowniczej rzeki. Okolicom Łomży poświęcono więc rozdział 5., w którym znajdziemy kilka tras prowadzących do ciekawych i pięknych miejsc w pobliżu miasta.


...